Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. november 2021

Očkovanie pre svedomie

Vo všeobecnosti  s tým svedomím je to tak, že pri narodení ho všetci dostaneme. Ono sa však dá aj umlčať a zabiť - to už závisí od spôsobu nášho života.

Problém vidím v tom, že sme dali prednosť bezbrehej tolerancii všetkého. V takomto prostredí je dosť ťažké apelovať na nejaké svedomie.

Mňa v súčasnosti zaujalo svedomie vo vzťahu k očkovaniu a postoju k pandémie vôbec.  Samozrejme, že očkovanie  je vecný problém - medicínsky. A tak by sa to malo artikulovať verejne. Ja ho však vnímam komplexne.

Uvedomujem si, že  ľudský faktor môže zlyhávať na rôznom stupni managementu tejto pandémie, svedomie je len jeden faktor, nezanedbateľný faktor je tiež ekonomický a politický.
Pri hlbšom ponorení sa do sociálnej reality zisťujem a pozorujem, že svedomie niektorým ľuďom asi zaočkovať nedokážeme.

V každom prípade hrá svedomie v súčasnej pandémii kľúčovú úlohu. Začína to tam, kde je nutné odhodiť zjednodušujúce schémy hlavného prúdu informácií a začať si veci, ktoré súvisia s mojim zdravím, študovať.

Ja osobne by som v tejto ľudí nedelil na kategórie dobrých a zlých, skôr ich vnímam ako kontinuum, v ktorom sa aj oni pohybujú tam a späť.

Tiež  by som svedomie nedával do súvislosti s výčitkami. Výčitky sú vynaloženie energie. Preto by som ani netrval na tom, aby „dobrí“ boli charakteristickí výčitkami svedomia, lebo ich dobrá energia by sa mala venovať tvorbe dobrých vecí, nie míňať sa vo výčitkách.

Svedomie by som teda dal do súvisu s učením, s pružnosťou, s ochotou meniť svoje návyky a vzorce chovania tak, aby som vo svete spôsoboval menej utrpenia.

Mám totiž, na druhej strane, také podozrenie, že niektorí ľudia si svoje zakopnutia radi vybavia výčitkami. Venujú im veľa energie a na nejakú zmenu návykov a učenie im už žiadna neostane.

Inzercia

Niektorí ľudia si príliš problémy zjednodušujú. Neviem, či je to vplyvom tej  postmoderny, ale toto môže byť  jeden z príznakov zániku našej civilizácie, ktorá si vážila znalosti a ľudí so znalosťami.

Očkovanie a svedomie by mali podľa môjho názoru spájať hlavne rozum,  zodpovednosť a mala by ich tiež spájať veľká dávka odvahy pozrieť sa do očí pravde a ísť na koreň veci.
Vrátim sa ešte na začiatok. Svedomie nie je možné očkovať.

Telo však áno. Ak sa preň rozhodneme, nemali by sme podliehať výčitkám iných, že sme sa tak rozhodli.

Rovnako by sme ale nemali páliť výčitkami na tých, ktorí sa tak z vážnych zdravotných dôvodov nerozhodli.

Verím, že pandémia raz skončí, ale naše svedomie ostane.  Nezanášajme si ho preto tým, čo by nás raz mohlo mrzieť, trápiť či dokonca bolieť.

Treba si však zároveň uvedomiť,  že pandémia COVID 19 prekročila teritórium subjektu a tiež, že psychická záťaž COVID zdravotníkov je podobná tej, akú zažívajú vojnové jednotky počas boja.

Kto pomôže zachrániť pacientov, keď vyhoria lekári a zdravotnícky personál. Na to treba tiež pamätať.

Odporúčame

Blog
Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

Starší ľudia "najväčšou prioritou" pre vakcínu. Vysoká miera ochrany u detí a mladých ľudí viedla odborníkov k tomu, aby vyzvali vládu, aby uprednostnila preočkovanie starších skupín pred očkovaním detí a mladých ľudí.  Percento ľudí, ktorí sú v súčasnosti pozitívne testovaní, najvyššie u žiakov stredných škôl, približne 7 %, ale len 1,2 % u ľudí vo veku 35 až 49 rokov. U ľudí nad 50 rokov je miera nákazy polovičná, 0,6 percenta. Prečo, keď je riziko hospitalizácie a úmrtia na koronavírus oveľa menšie, sa k deťom správame, akoby sme stále boli na vrchole pandémie? Dospelí nie sú povinní absolvovať dva testy týždenne, tak prečo deti? Anglicko.

Blog
Pani Bitó-Cigániková - politická elita SAS

Pani Bitó-Cigániková - politická elita SAS

Richard Sulík sa už opakovane nechal počuť, že začína riešiť otázku svojho "nástupníctva" v strane SAS - v tejto súvislosti padlo medzi inými aj meno potenciálnej predsedníčky tohto subjektu - p. Jany Bitó-Cigánikovej. Túto hrozbu netreba vonkoncom podceňovať a treba sa na ňu pozrieť zblízka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.