Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. november 2021

2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

Švédsko nepouživalo lockdown, aké sú výsledky pri minimalizácii škôd na hospodárstve, spoločnosti, zdravotníctve a školách, ktoré zostali otvorené pre osoby mladšie ako 17 rokov. Švédsko tiež tvrdí, že lockdown prináša izoláciu, ktorá môže byť pre starších ľudí smrteľná. Pokles urgentných odporúčaní na rakovinu vo Švédsku bol oveľa menší ako pokles vo Veľkej Británii - čo znamená menej úmrtí, ktorým sa dalo vyhnúť. Lockdown ešte prispeje k vyššiemu množstvu pacientov v nemocnici. Bez lockdownu nie sú také veľké špičky prípadov. Rozdelia sa prípady pravidelnejšie v čase. Opatrenia, ktoré sa považujú za nevyhnutné na zmiernenie tejto epidémie, zvýšia len v Británii štátny dlh o približne 24 % a ročne budú stáť približne 10 mld. libier. Lekárska starostlivosť v Anglicku sa zhoršila viac ako vo Švédsku. Teraz Švédi, podobne ako Dáni a Nóri, rušia takmer všetky obmedzenia týkajúce sa koronavírusu. Odborníci to odôvodňujú vysokou zaočkovanosťou najmä staršej populácie. V posledných mesiacoch to mohol ľahko urobiť každý, kto sa chcel dať zaočkovať. Tí, ktorí sa nezaočkovali, sú považovaní za zodpovedných za svoj vlastný osud. Švédsky experti spochybňovali a stále pochybujú o rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že nosnie rúška, ktorá zakrýva nos a ústa, chráni pred koronavírusom.
2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

O Švédsku je známe, sa mu nepodarilo ochrániť opatrovateľské domy, čo viedlo k škandálu tisícov úmrtí, ktorým sa dalo zabrániť. Ale pozrime sa na to aké sú výsledky nepouživania lockdownu. Pozrime sa na školy, nezamestnanosť, verejné financie a pravdepodobné dlhodobé dôsledky širších hospodárskych škôd.

Covidové infekcie. Od začiatku pandémie patria jej infekcie na obyvateľa k najvyšším v Európe - a zostávajú nimi dodnes. Ale keď prejdete na sledovanie úmrtí Covid, tak Švédsko má priemerné hodnoty. Ako to môže byť, keďže tak dlho toleruje také vysoké denné prípady Covidu? Nová vlna prípadov teda nemusí znamenať novú vlnu hospitalizácií.

Týždenný počet prípadov COVID na milión obyvateľov - ourworldindata.org/covid-cases

Červená Anglicko, zelená Švédsko

Celkový počet prípadov COVID na milión obyvateľov - ourworldindata.org/covid-cases

Červená Anglicko, zelená Švédsko

Švédsko zámerne tolerovalo vyššie hodnoty Covid ako lockdown-ové krajiny v nádeji, že minimalizuje ďalšie škody a ochráni viac životov. V minulom roku klesla švédska ekonomika (ktorá sa vo veľkej miere spolieha na export) o 3 percentá oproti 10 percentám v Británii.

Nižší ekonomický zásah teraz znamená nižšiu úmrťnosť neskôr

Nejde len o peniaze: dlhoročné skúsenosti s recesiou ukazujú jasnú súvislosť medzi hospodárskym poklesom a poškodením verejného zdravia: účinky sú dlhodobejšie. Väčšina zdravotných ekonómov by súhlasila s tým, že nižší ekonomický zásah teraz znamená nižšiu úmrťnosť neskôr.

Švédsko má veľa stromov, ale ako krajina je urbanizovanejšia ako napríklad Británia (v mestách žije 88 percent Švédov, oproti 84 percent Britov). Nórsko a Fínsko majú veľmi nízku hustotu obyvateľstva, Švédsko je v súlade s európskym priemerom. Švédsko nevychádza dobre v porovnaní s Dánskom, ktoré má vyššiu hustotu obyvateľstva, ale utrpelo menej nadmerných úmrtí a porovnateľné hospodárske škody.

Covid úmrtnosť zo všetkých Covid prípadov v porovnaní s predchádzajúcim rokom vo Veľkej Británii a vo Švédsku na milión obyvateľov

Lockdownová Británia však bola zasiahnutá ťažšie.

Celková Covid úmrtnosť vo Veľkej Británii a vo Švédsku na milión obyvateľov

Lockdownová Británia však bola zasiahnutá ťažšie.

Švédsko má vysokú populácii narodenú v zahraničí, čo je ďalší rizikový faktor. To sa ukázalo pri  opatrovateľských domoch, kde nákazu prenášal personál, ktorí mal viac zamestnaní a bol narodení v zahraničí.

Švédsky pokles mobility bol 38% a Britský 70%

Švédsky príklad je pre svet dôležitý, pretože prijalo inú teóriu: stačili by menšie opatrenia (zákaz hromadných stretnutí, veľa rád týkajúcich sa spávania sa). Lockdown by spôsobil príliš veľké vedľajšie škody. Švédi takisto uspeli v tom, že štát nemá kriminalizovať každodenný život. Švédska mobilita klesala v rovnakom období ako v Británii, ale pokles bol 38% v porovnaní s Britským poklesom 70%

Dvojnásobný počet ľudí v nemocnici s lockdownom v kritickom momente

Počet pacientov s COVID na milión obyvateľov

Švédsko zelná, Anglicko červená

Bez locdownu sa počet ľudi v nemocniciach rovnomernejšie rozloži v čase.

Švédsko dvakrát zmiernilo úmrtia na Covidmi bez lockdownu. To vyvoláva otázku. Do akej miery by v Spojenom kráľovstve fungoval podobný zdravý úsudok založený iba na  opatreniach bez lockdownu? Krivka úmrtí vo Švédsku je plochejšia ako v Británii, je tam menší nárast, ale aj menší a opozdenejší pokles. To znamená, že lockdown ešte prispeje k vyššiemu množstvu pacientov v nemocnici v najkritickejšom čase. Bez lockdownu nie sú také veľké špičky prípadov. Prípady sa rozdelia pravidelnejšie v čase.

Vakcinácia

Vakcinácia prebiehala rýchlejšie v Anglicku ako vo Švédsku, ale terajšie čisla sú skoro rovnaké. Ale úmrtnosť vo Švédsku je celkovo o dosť nižšia, ako vidíte v predchádzajúcich grafoch.

Vakcinácia oboma dávkami

Švédsko zelná, Anglicko červená

Inzercia

Viac pozri Spectator

Lekárska starostlivosť v Anglicku a Švédsku

Nové švédske prípady karcinómu prsníka klesli za minulý roka asi o 10 percent. Britské čísla sú však bližšie k poklesu o 30 percent. To znamená indikovanie a liečenie že karcinómu prsníka sa v Anglicku nerieši tak dobre ako vo Švédsku.

Švédsko naďalej vyčnieva v stratégii COVID-19

Zatiaľ čo inde stále platia prísne pravidlá, Švédsko ruší všetky obmedzenia týkajúce sa koronavírusu.

O tom, čo so zákernou chorobou robiť, nerozhodovali politici. Nechali to na vedcov. Tí zase väčšinou prostredníctvom médií radili, ako sa majú občania správať: umývať si ruky, udržiavať si odstup a zostať doma. Ale bolo na Švédoch, aby sa riadili odporúčaniami, ktoré neboli povinné.

Neexistovali žiadne lockdowny ani vysoké pokuty za porušenia, ako v iných krajinách, pretože to jednoducho nezodpovedalo švédskemu modelu, ktorý ponecháva na občanov, aby prevzali zodpovednosť za seba. 

Švédski vedci najskôr ubezpečili obyvateľstvo, že je nepravdepodobné, že by sa pandémia rozšírila v riedko obývanej krajine. Otvorené zostali reštaurácie, školy a obchody. 

Prekvapivé však bolo, že zlyhanie pri rozšírení covidu v domovoch dôchdcov nepodkopalo autoritu švédskych expertov. Namiesto toho spochybňovali a stále pochybujú o radách Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že nosnie rúška, ktorá zakrýva nos a ústa, chráni pred koronavírusom.

Teraz Švédi, podobne ako Dáni a Nóri, rušia takmer všetky obmedzenia týkajúce sa koronavírusu. Odborníci to odôvodňujú vysokou zaočkovanosťou najmä staršej populácie. V posledných mesiacoch to mohol ľahko urobiť každý, kto sa chcel dať zaočkovať. Tí, ktorí sa nezaočkovali, sú považovaní za zodpovedných za svoj vlastný osud. Deutsche welle

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.

9 spôsobov, ako sa zbaviť Covidu. Smrtiace patogény z ukrajinských labolatórií.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 2.

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 1.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 2

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

Počty lekárov, sestričiek, lôžok u nás a v Rakúsku, Česku, Holandsku, Anglicku

75 amerických zákonodarcov zbohatlo na vakcínach. Pandémia plne očkovaných Škótsko

Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

Vedci tvrdia, že rúška, práca z domu iba oddialia úmrtia do jesene budúceho roku

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Odporúčame

Blog
Virtuálna realita večnosti

Virtuálna realita večnosti

Tak na krátko... Ak ti poviem, že mi chýbaš, nič sa nezmení. Ty si tam a ja tu. Moje telo ma drží v šachu. Nemôžem vyhrať cestu tam hore – ako sa to vraví – do Božieho Kráľovstva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.