Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. október 2021

Ľudia, prosím, spamätajme sa....

Už som sa opakovane vyjadril, že ako človek, ktorý svoju profesijnú dráhu venuje núdznym a zdravotne postihnutým ľuďom ma trápia vo verejnosti šíriace sa úvahy o možnostiach využitia vírusov ako zbraní a zneužívanie núdzových situácií vo svete.

„Podstata“ týchto procesov v spoločnosti potom vyvoláva obavy zo straty slobody, nevraživosť v kolektívoch aj v rodinách, podliehanie protichodným dezinformáciám, nenávisť voči predstaviteľom štátnej moci, nedôveru voči zdravotníkom a potrebe celospoločenského procesu vakcinácie proti pandemickému pôsobeniu COVID- 19 a jeho mutáciám.

Žiaľ, ani niektoré mienkotvorné médiá nezohrávajú v tomto súboji jednoznačne pozitívnu úlohu, namiesto vysvetľujúcej a motivujúcej osvety v prospech potreby očkovania na základe tvrdení odborníkov-vedcov, informujú o senzačných zvadách politikov, o nejednote názorov zdravotníkov (v počte jednotlivcov), o kauzách a pseudo kauzách nemajúcich širší spoločenský dosah, čím len prilievajú olej do ohňa negatívnych nálad v spoločnosti, v medziľudských vzťahoch.

Celosvetové hnutia a inštitúcie musia  vynakladať  veľké úsilie s cieľom znížiť túto možnosť (využitia vírusov ako biologické zbrane) na minimum, ak už ju nevieme eliminovať úplne.

Vyžaduje si to aktívny prístup na reguláciu výskumu a kontrolu laboratórií, ktoré sa takýmto výskumom zaoberajú. Ignorovanie  tejto možnosti len zvyšuje riziko, už len s ohľadom na terorizmus.

Vytvárať však teórie o súvislosti biologickej vojny s prebiehajúcou pandémiou, to už má charakter poplašných správ, a teda je to možné kvalifikovať na úrovni trestnej činnosti. Tu už by malo vplývať na médiá ich právne vedomie, právna zodpovednosť, novinárska česť...

Život v civilizovaných spoločenstvách podlieha určitým pravidlám, regulám, je to predsa forma právneho štátu. Základnou regulou v štáte je obvykle ústava a z nej odvodené zákonné pravidlá. Podlieha jej štátna moc, štátne aj neštátne inštitúcie ale aj mediálny priestor.

Nie všetci koordinátori mediálneho priestoru si to uvedomujú a má to negatívne dopady na klímu v spoločnosti.   

Aj v minulosti vyvíjali ľudia hrozivé, ničivé zbrane a občas mávam pocit, že neprestanú, kým sa všetci navzájom nevyhubíme. Zastaviť to zatiaľ celkom nevieme. Často to má skôr opačné tendencie, aj keď  naoko v nezištnom záujme exportu demokracie svetových žandárov.

Zbrane a bojové techniky sú súčasťou našej civilizácie a to nehovorím ako ich priaznivec, ale ako ich odporca. Bridí sa mi násilie. Napriek tomu sa vinú našimi dejinami rovnako, ako viera, písmo, staviteľstvo, pôdohospodárstvo.

Inzercia

Zbrane sú tvrdou silou a spravidla (aj podľa knižného Krstného otca) prichádzajú k slovu vtedy, keď sa vyčerpajú možnosti mäkkej sily. Neplatí to však obecne.

Zbrojárske skupiny nepotrebujú vyjednávania na presadzovanie svojich záujmov... Preto je dôležité, aby ľudstvo neotupelo a netolerovalo akúkoľvek formu násilia. Ako na národnej tak aj na medzinárodnej úrovni inštitucionalizovať hnutia proti akémukoľvek zbrojeniu a vojnovým aktivitám.

V tom vidím, síce náročné a dlhodobé, ale realistické riešenie. Ľudstvo by malo investovať oveľa viac do rozvoja mäkkých síl, sociálnej inteligencii ako do zbraní.

V každom prípade, treba robiť, čo je v našich silách, ale je to večný boj dobra so zlom.

Na dokreslenie témy dovolím si pridať jeden citát slovenského vedca: „Všetko poznanie sa dá zneužiť, určite aj biotechnológie.

Nemyslím ale, že tam má politika dôležitú úlohu. Ak by nejaký vedec mal zlé úmysly, neviem si predstaviť, ako by sa dalo zabrániť ich realizácii. Celkom určite však nie zákonmi alebo politickými zásahmi. „

Úplne na záver by som rád pripomenul, že človek je vrcholový predátor. Civilizácia ho príliš geneticky nezmenila. Všimnime si, že ako sa správajú vrcholoví predátori v prípade iných biologických druhov, ak dôjde ku kritickému zväčšeniu ich počtu v určitom teritóriu.

Apel na používanie mäkkých síl , ktoré tu manifestujem   bude asi  dosť mimo normálneho vývoja. Chyba je niekde inde v systéme.

Odporúčame

Blog
Dietrich Bonhoeffer -  O hlúposti

Dietrich Bonhoeffer - O hlúposti

Hlúposť je nebezpečnejším nepriateľom dobra ako zlo. Proti zlu sa dá protestovať, dá sa odhaliť jeho zámer, v najkrajnejšom prípade sa mu dá zabrániť násilím. Vždy v sebe nesie zárodok vlastného rozkladu, už len preto, že zanecháva v človeku prinajmenšom nespokojnosť. Proti hlúposti sme bezbranní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.