Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. október 2021

Životná úroveň a politika – Rakúsko, Česko a Slovensko

Rakúsko a Nórsko nás v životnej úrovni predbehli počas vlády komunistov pod diktátom Moskvy. Za 29 rokov štátnej samostatnosti SR sa od nás vzdialilo Česko. Počas 12 rokov vlády Ficovho SMERu nás predbehlo Maďarsko, a zadĺženosť máme najhoršiu v Európe. Je to dôsledok toho, ako kde funguje spoločenský systém. Súvisí to aj s tým ako odstúpil rakúsky kancelár, aj prečo bude českým premiérom konzervatívny kresťan - katolík. A tretina Slovenska by volila Ficov SMER a jeho HLAS.

Na Slovensku asi každý vie, že v susednom Rakúsku je výrazne vyššia životná úroveň, priemerné platy aj dôchodky. Štát dáva občanom za ich dane (bez u nás často potrebného korupčného príplatku) podstatne lepšie služby na súdoch, pošte, stavebnom aj iných úradoch. Mnohí však nevedia, že ešte 2-3 roky po vojne na tom bolo Slovensko ako súčasť Československa podstatne lepšie než Rakúsko. Podobne to je s Nórskom, ktoré bolo po vojne jedným z najchudobnejších štátov Európy, na rozdiel od ČSR, ktorá patrila k najrozvinutejším.

Súčasné rozdiely vidno aj z porovnania hrubého domáceho produktu, ktorý patrí k hlavným činiteľom tvorby životnej úrovne:

Rakúsko - 8,9 mil. obyvateľov,  HDP 409,316 mld $,  na hlavu (PKS) 49 247 $

Nórsko: 5,39 mil. ob.     HDP 443 mld $,    na hlavu (PKS) 74 065 $

Slovensko: 5,43 mil. ob.     HDP 117,664 mld $    na hlavu (PKS) 34 815 $

Takmer nikto sa zjavne nezamýšľa aké sú príčiny tejto zmeny a rozdielov. Vidno to z verejnej diskusie i volebných výsledkov, ktoré by museli byť iné, keby to aspoň polovica Slovenska vedela a chápala. (spoločensko-politické príčiny rozdielov medzi Slovenskom a Nórskom, a ich a dôsledky v čase pandémie sú tu: https://www.postoj.sk/90028/norsko-a-slovensko-dag-danis-a-ockovanie )

Základné príčiny spolu súvisia: Rakúsko aj Nórsko boli od vojny na rozdiel od ČSR či Slovenska slobodné demokracie, neboli pod diktátom Moskvy a nikdy tam nevládli komunisti. (Ani bývalí komunisti, ani korupčne neprivatizovali, ani neriadili justíciu.) Výsledkom je že majú podstatne lepšie fungujúci spoločenský a politický systém aj životnú úroveň.

Slovensko a V4 - Zavádzajúci nadpis dobrého článku

V Novembri 1989 sme si na námestiach „vyštrngali“ občiansku a náboženskú slobodu. Pád komunistickej diktatúry, sa zavŕšil prvými slobodnými voľbami v júni 1990 a odchodom sovietskych okupačných vojsk v júni 1991. Toto významné okrúhle výročie, ktorým náš štát prvý krát od nástupu Hitlera k moci, získal skutočnú medzinárodnú slobodu a nezávislosť, si na Slovensku takmer nikto ani nepripomenul. Za 30 rokov odvtedy sa u nás mnohé zlepšilo. Vďaka slobode, trhovej ekonomike a členstvu v EÚ. Mnohé je však iné a niečo aj horšie ako sme čakali.

Postoj uverejnil 19. 10. 2021 zamyslenia hodný článok o tom, ako Slovensko v HDP a životnej úrovni kleslo aj v porovnaní s postkomunistickými štátmi V4. Lukáš Krivošík uvádza konkrétne čísla a porovnania, z ktorých vyberám odhad HDP (v PKS) na obyvateľa pre niekoľko štátov Európy v roku 2021 v USD:

Taliansko

          43 376

Česko

          42 956

Španielsko

          41 546

Litva

          40 784

Portugalso

          36 079

 

Poľsko

          35 957

 

Maďarsko

          35 088

 

Inzercia

Slovensko

          34 815

 

K tomu treba pridať, že Slovensko má jeden z najvyšších rastov cien potravín a bývania v EÚ.

Autor uvádza že k tomu došlo už v roku 2019, keď bol premiérom Peter Pellegrini. Cituje Viktora Orbána, ktorý ešte v roku 2009 povedal, že Slovensko je úspešnejšie ako Maďarsko: „Slovensko bolo posledných sedem-osem rokov úspešnejšie“. Na otázku „Prečo?“ Orbán odpovedal: „Pretože ste vládli svojej krajine lepšie.“ Krivošík dobre pripomína: „Bol rok 2009 a Slovensko malo za sebou rekordné roky ekonomického rastu, ktorý naštartovala druhá vláda Mikuláša Dzurindu.“

Napísal, že v roku 2019 bol na Slovensku predsedom vlády Peter Pellegrini, a predsedom Národnej rady bol jeho koaličný partner, „najnárodnejší“ Andrej Danko. Zabudol však pripomenúť že pred rokom 2019 tu 12 rokov vládol SMER pod vedením Róbera Fica, ktorý aj v čase európskej ekonomickej prosperity šafáril tak, že dnes máme zadĺženosť najväčšiu v EÚ. (podobne ako patríme k najhorším v korupcii, rozkrádaní štátu a kvalite justície.) Namiesto toho, asi s dobrým úmyslom do budúcnosti, dal článku zavádzajúci nadpis „Čo vy na to, páni Matovič, Heger, Kollár:“ https://www.postoj.sk/90662/co-vy-na-to-pani-heger-matovic-kollar

Na Slovensku kde väčšina má krátku pamäť a nechápe príčiny a súvislosti, to vyvoláva dojem, ako keby vinníkom toho, že sa zväčšil rozdiel medzi SR a ČR, a že nás predbehlo aj Poľsko a Maďarsko, bola súčasná vláda. Zvlášť keď nespomenul, že oproti Dzurindovej vláde po Mečiarovi to má súčasná vláda po Ficovi omnoho horšie aj vinou Covid-pandémie. Ficovi a Pellegrinimu, ktorí zneužívajú stres ľudí z pandémie na rozvrat spoločensko-politického systému, aby sa vrátili k moci a zastavili reformu polície a justície, to dobre padne.

Slovenská politika národnej hrdosti

Krivošík dobre pripomenul, že pred rokom 1918 bolo popri Budapešti územie dnešného Slovenska najrozvinutejšou časťou Uhorska. „Slovensko nad Maďarskom ekonomicky viedlo aj v rokoch 2006 až 2019. My Slováci si veľmi zakladáme na svojej národnej hrdosti.“

Na emóciách národnej hrdosti prišla k moci, a samostatnú Slovenskú republiku zakladal zlepenec exkomunistov a nacionalistov pod vedením V. Mečiara. Jedným z ich hlavných argumentov boli tvrdenia o tom, ako v rámci ČSR doplácame na Čechov. (Aby sa zabudlo ako sme doplatili na komunistov) Štát nám založil skvelý „otec národa" Mečiar so Slotom. 5 rokov prezidentoval kresťan-komunista Schuster, potom 10 rokov národne a sociálne cítiaci exkomunista Gašparovič. Tretinu Dzurindovej vlády tvorila postkomunistická SDĽ, ktorá síce podporila ekonomické reformy, ale blokovala deboľševizáciu a dôslednú reformu justície a štátnej správy. Posledných 12 rokov donedávna suverénne a „prosociálne“ vládol SMER exkomunistu Fica so svojimi biznispartnermi. Ako to že za skoro 30 rokov odvtedy ako máme suverénny svojbytný štát, a prestali sme doplácať na Čechov, nás Česi tak výrazne predbehli?

Aktuálne podporujú Fico, Harabin a Kotleba protesty „hrdých“ občanov v mene pochybne chápanej slobody šíriť Covid-pandémiu a s cieľom zväčšiť spoločenský chaos, pomocou predčasných volieb sa dostať k moci, a zvrátiť vyšetrovanie korupčných partnerov jeho SMERu. Tí, čo ho podporujú už zabudli, ako ostro odmietal predčasné voľby keď ich žiadli desaťtisíce protestujúcich po vražde niovinára Kuciaka so snúbenicou. Spolu s Ficom aj JUDr. Čarnogurský a podobní „proslovenskí“ kresťania tvrdili, že tieto protesty a volanie po predčasných voľbách sú rozvracaním štátu. Keď ich žiadajú Fico a Pellegrini, ktorí zároveň skutočne rozvracajú štát aj úsilie boja proti pandémii a na obranu zdravia a života, tak mlčia.

Kresťanskí demokrati – Slovensko a Rakúsko

Na „kresťanskom“ Slovensku sa Kresťanskí demokrati v roku 2019 znova nedostali do parlamentu. Napriek tomu, že pod vedením A. Hlinu získali viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách, keď by im to stačilo. Hlavnými dôvodmi bolo ich ďalšie delenie, kritika „autentických“ kresťanov a úporná antipropaganda „proslovenských“ kresťanov - Kuffovcov, ktorí sa potom pridali k Dankovi a Kotlebovi. Aj to, že väčšina cirkevných predstaviteľov ignorovala vtedy spoločensky najaktuálnejšiu tému spravodlivosti a korupcie.

Rozdielnu politickú kultúru i postavenie kresťanských demokratov vidno v susednom Rakúsku. Tam sa v októbri 2019 konali predčasné voľby v dôsledku korupčnej kauzy, omnoho menšej než mnohé naše slovenské kauzy. S 38,4 % v nich zvíťazili konzervatívni ľudovci ÖVP. (viac faktov a súvislostí tu: https://www.postoj.sk/48171/v-rakusku-konzervativci-vyhrali-volby-slovenski-krestania-utocia-na-kdh )

9. októbra 2021 rakúsky kancelár (predseda vlády) Sebastian Kurz odstúpil pre podozrenie, že ešte v r. 2017 zneužil verejné financie, aby cez nákup inzerátov ovplyvnil médiá vo svoj prospech. Odstúpil po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Kurz zdôraznil, že jeho odstúpenie neznamená priznanie viny. Obvinenia voči svojej osobe označil za nepodložené s tým, že sa voči nim bude obhajovať. Rezignáciu odôvodnil tým, že chce zabrániť mesiacom chaosu a patovej situácie. „Moja krajina je mi dôležitejšia ako moja osoba,“ vyhlásil.

Nebudem robiť dôkladnú analýzu. Len odporúčam porovnať tento postoj kresťanského demokrata vo vedení demokratického štátu s postojmi našich exkomunistov. A zamyslieť sa nad tým čo to vypovedá o kvalite a rozdieloch rakúskeho a slovenského spoločenského systému a politickej kultúry. Práve v tom sú aj hlavné príčiny rozdielov v životnej úrovni väčšiny obyvateľov.

Voľby v Česku - kresťania a komunisti

Parlamentné voľby, ktoré sa v Českej republike konali 8.-9. októbra 2021, boli napínavé. Očakával sa tesný výsledok, ktorý rozhodne o tom či zostane pri moci exkomunista slovenského pôvodu, bývalý člen ŠtB a miliardár Andrej Babiš. Voľby dopadli z pohľadu kresťanov a demokratov dobre. Nielen preto, že 8-ročná Babišova vláda zrejme skončila. Aj preto, že do parlamentu sa nedostala komunistická strana, s ktorej podporou Babiš vládol. (nezabudnime, že ich podmienkou bola aj požiadavka, aby Babišova strana ANO podporila požiadavku KSČ zdaniť ukradnutý majetok, ktorý štát vrátil cirkvám)

Odchod KSČ vítajú viacerí. Na Slovensku však takmer nikto nehovorí o tom, že Petr Fiala, budúci premiér Českej republiky, je vysokoškolský učiteľ, kresťan-katolík , ktorý neodpisoval diplomovku, ale dokonca publikoval knihy (napr. téma Katolická církev a totalitarizmus)

Dobrú analýzu volieb na Postoji uverejnil Roman Joch tu: https://www.postoj.sk/90564/co-rozhodlo-ze-petr-fiala-bude-premierom Skvelé sú jeho slová o paradoxe vnútri socialistickej ideológie: „chce štátom prerozdeľovať bohatstvo od bohatších k chudobnejším (v skutočnosti to prerozdeľovanie je od niektorých bohatších k niektorým chudobnejším, ale zároveň aj od niektorých chudobnejších k niektorým veľmi bohatým – pozri vlády Fico a Pellegrini),“

Komentár Katolického týdeníka (M. Sekerák) oceňuje: „Po letošních volbách do Poslanecké sněmovny však sledujeme návrat tradiční pravice, která je typická hlavně svým neoliberálním ekonomickým programem. Reprezentuje ji koalice SPOLU, jejíž dvě části (ODS a TOP 09) se takto profilují od začátku a kde KDU-ČSL pobytem v tomto předvolebním uskupení výrazně „zpravicovatěla“.“ Píše že ako súčasť „tradičnej pravice“, ktorá vyhrala voľby sa ideologicky neukotvené a pragmatické hnutie STAN „přizpůsobilo konzervativně orientované KDU-ČSL.“   https://katyd.cirkev.cz/vydani-20211012/nazory/komentar-leve-kridlo-je-po-volbach-odkryte_10207

Aj z toho by sa slovenská pravica mohla poučiť.....

Cirkev a komunisti, Česko a Slovensko

V slovenskom parlamente už dávno nie je Komunistická strana, ale bývalí komunisti v ňom mali po viacerých slobodných voľbách väčšinu mnoho rokov. (ak si dobre pamätám do vlády I. Radičovej) Pod vedením exkomunistu JUDr. Harabina a záštitou prezidenta exkomunistu JUDr. Gašparoviča a premiéra exkomunistu JUDr. Fica exkomunisti a ich odchovanci 30 slobodných rokov ovládali nezreformovanú justíciu. Viedli v korupčnej privatizácii. Odchovanci MGIMO - moskovského inštitútu pre vedúce kádre KS a KGB sú v základoch našich najväčších kapitalistických žralokov. A ex-eštebáci ako V. Široký. Vo vedení SMERu je aktívny marxista Blaha. A exkomunistu Fica a jeho dlhoročného partnera Pellegriniho by napriek všetkým kauzám znova volila tretina Slovenska. Pri súčasných protestoch proti vláde a protikovidovým opatreniam úspešne používajú komunistickú taktiku, ktorú opísal už K. Čapek v eseji „Proč nejsem komunistou“ - rozdúchavať nenávistné vášne a odpor proti demokratickej vláde.

K víťazstvu demokratickej pravice a kresťanskej demokracie v českých voľbách 2021 prispela aj česká cirkev. Nie priamou podporou konkrétneho politika, ale tým že jej predstavitelia roky podstatne lepšie než na Slovensku učia ľudí v politike hodnotiť a rozlišovať podľa princípov Sociálnej náuky RKC a učenia pápežov. Aj keď niektorí biskupi či známi kňazi majú občas rôzny názor na to, ako ostro či diplomaticky komunikovať s vládnou mocou alebo ju kritizovať, nikdy politicky nepodporili komunistov. Ani bývalých. Počas predvolebnej kampane k týmto voľbám verejne a jasne pomenovali a odmietli propagandu „radikálov" ktorí seba prezentovali ako jediných či najlepších bojovníkov za kresťanské hodnoty - Tým, že v predvolebnom boji propagovali jednu-dve kresťanské hodnoty, zatiaľ čo iné odmietali alebo hrubo porušovali. Konkrétne fakty a vyhlásenia cirkevných predstaviteľov v ČR tu: https://www.postoj.sk/86311/cirkev-a-krestanski-politicki-radikali-slovensko-a-cesko    Čiže českí cirkevní predstavitelia v tomto konali fakticky opačne ako slovenskí. Aj preto tam komunisti odchádzajú z parlamentu a premiérom bude vysokoškolsky kvalitne vzdelaný kresťan-katolík.

PS: Na záver ešte jeden aktuálny faktor, ktorý zväčší rozdiely v HDP a životnej úrovni medzi nami a vyššie uvedenými krajinami: V Nórsku je zaočkovaných 85 % obyvateľov, preto mohla vláda zrušiť protikovidové opatrenia. V Rakúsku je zaočkovaných 64,5 % a vláda sprísňuje opatrenia len pre nezaočkovaných. V Česku je zaočkovaných 57 %. Maďarsko má zaočkovanosť 62%.  Na Slovensku, ktoré so 45 percentami patrí k najhorším v Európe, sa zdravotná situácia prudko zhoršuje. Bývalý predseda vlády zodpovednej za obrovskú korupciu a deštrukciu justície Fico rozdúchava vášne odporcov protipandemických opatrení. A tretina Slovenska chce voliť jeho SMER a z neho vychádzajúci HLAS.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Nórsko a Slovensko, Dag Daniš a očkovanie

Nórsko a Slovensko, Dag Daniš a očkovanie

V Nórsku vďaka 84 percentnej zaočkovanosti vláda odvolala protikovidové opatrenia. Na Slovensku, kde je zaočkovanosť 45 %, znova stúpajú počty nakazených i zomierajúcich, plnia sa nemocnice a sprísňujú sa opatrenia na minimalizovanie týchto dopadov pandémie. A na titulnej strane Postoja Dag Daniš uverejnil niekoľko článkov, ktoré pôsobia ako agitácia proti očkovaniu, a vyvolali veľkú a kontroverznú diskusiu.

Blog
Kritéria pre veľkňaza

Kritéria pre veľkňaza

30. nedeľa v Cezročnom období cyklu B nám v druhom čítaní opäť ponúka niekoľko veršov z Listu Hebrejom. Ak by sme si však tento úryvok zasadili do textového kontextu celej knihy, zistíme, že ide o priame pokračovanie toho, čo sme na liturgii počuli pred týždňom. Na základe tradičného názoru niektorých biblistov sa tam veršom Hebr 4,14 začína časť listu, v ktorej sa autor zaoberá témou Ježišovho kňazstva, ktorá je jednou z nosných pre celý spis vôbec. Toto delenie však nemožno považovať za definitívne, keďže sa motív Ježiša veľkňaza objavuje už aj v skorších veršoch (porov. Hebr 2,17; 3,1).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.