Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. október 2021

Cár bomba: Najsilnejšia bomba v dejinách ľudstva

60 rokov od uskutočnenia sovietskeho testu, ktorý vystrašil celý svet.
Cár bomba: Najsilnejšia bomba v dejinách ľudstva

30. októbra 1961 nad neobývaným súostrovím Nová zem v Severnom ľadovom oceáne bolo vidieť silný záblesk sprevádzaný mohutným rachotom. Sovietsky zväz práve odpálil termonukleárnu „cár bombu“ - najsilnejšiu bombu, akú kedy ľudstvo vyrobilo. Jeden z kameramanov popísal výbuch ako „jasný biely blesk nad obzorom s následnym hromom, ktorý zatriasol celou zemou.“ 

Explózia cár bomby bola desivo silná. Preložené do reči čísel, cár bomba mala hmotnosť 27 ton a jej explozívna sila dosahovala 58 megaton (čiže 58 miliónov ton) TNT. V praxi to znamenalo, že išlo o bombu takmer 1500-krát silnejšiu ako dve atómové bomby zhodené na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Cár bomba mala v prepočte ďaleko väčšiu silu ako spojená sila všetkých výbušnin použitých v druhej svetovej vojne. Atómový hríb mal výšku viac ako 60 kilometrov a zasahoval až do mezosféry. Tlaková vlna vážne poškodila budovy vzdialené takmer 160 kilometrov od epicentra výbuchu. 

Ak by Sovieti odpálili bombu nad obývaným územím, napríklad nad veľkomestom ako je Paríž, výbuch by prakticky v okamihu totálne zničil celé mesto aj s priľahlými predmestiami a zabil by milióny ľudí. 

Našťastie nič také sa neuskutočnilo. Prečo však Sovietsky zväz vytvoril tak monštruóznu zbraň? 

Cesta k vytvoreniu „cára“ 

V roku 1945 Američania atómovými bombami zničili mestá Hirošima a Nagasaki. Aj týmto prinútili Japoncov kapitulovať a započali tak éru, v ktorej vládol strach z možnej atómovej vojny a vyhladenia celého ľudstva. Štyri roky po Hirošime otestoval Sovietsky zväz svoju prvú atómovú bombu a preteky medzi dvoma superveľmocami o tom, kto nazhromaždí viac týchto zbraní mohli naplno začať. 

V 50. rokoch 20. storočia už atómové bomby použité pri bombardovaní Japonska boli iba slabým odvarom oproti novej generácie vodíkových alebo termonukleárnych zbraní. V novembri 1952 Američania otestovali prvú vodíkovú bombu a krátko na to nasledoval Sovietsky zväz. V roku 1954 americká armáda v tichomorskom atole Bikini odpálila bombu o sile 15 megaton. Test vošiel do dejín pod krycím názvom Castle Bravo. Američania v tejto oblasti urobili viacero podobných testov - bomby mali dychvyrážajúcu silu. Boli to zbrane, ktoré ľudstvo dovtedy nepoznalo. 

Približné grafické porovnanie síl najznámejších výbuchov jadrových bômb. (zdroj: reddit.com)

V druhej polovici 50. a začiatkom 60. rokov mali Američania oproti Sovietskemu zväzu v množstve a sile atómového arzenálu výrazne navrch. Hoci Sovieti samozrejme mali atómové zbrane, no v prípade vojny so Spojenými štátmi neboli schopní efektívneho protiúderu v prípade, ak by Američania útočili prví. Sovietske vedenie tento nepomer síl veľmi znepokojoval a tak si svoju slabosť snažili zakryť aspoň napínaním svalov prostredníctvom testov superzbraní ako bola napríklad cár bomba. Táto bomba nemala takmer žiadne praktické využitie, bola skôr propagandistickým nástrojom. 

Práce na superbombe začali v roku 1956. Bol to projekt, na ktorom pracovali najlepšie sovietske mozgy, vrátane fyzika Andreja Sacharova, ktorý bol jedným z lídrov sovietskeho jadrového programu. A tentokrát dostal zadanie, aby vytvoril bombu všetkých bômb, cára medzi bombami. Oficiálne kódové označenie bomby bolo AN602 alebo Ivan, no do dejín viac vošla pod neoficiálnym názvom „cár bomba.“

Pôvodný plán počítal s bombou o sile 100 megaton, no Sacharov sa obával veľkého znečistenia rádioaktívnym odpadom, preto v poslednej chvíli upravil bombu na polovicu. (Niektorí vedci dokonca uvažovali o možnosti skonštruovania 1000 megatonovej bomby.)  

Test

Nosičom obrovskej cár bomby bol špeciálne upravený bombardér Tupolev Tu-95. Na bombe bol pripevnený padák, ktorý mal tlmiť pád bomby, aby bombardér stihol včas odletieť a nebol poškodený výbuchom. Niektorí členovia posádky bombardéra pred letom predpovedali, že ich šance na prežitie sú 50 na 50. Keď bomba vybuchla asi 4 kilometre nad zemou, bombardér čoskoro zasiahla silná tlaková vlna, takže sa stal na chvíľu neovládateľný a klesol o kilometer. Posádka však prežila. 

Jeden z členov posádky spomínal na okamihy bezprostredne po výbuchu: „Mraky pod lietadlom a v diaľke osvetľoval silný blesk. Svetlo sa rozprestrelo pod poklopom a dokonca aj oblaky začali žiariť a stali sa priehľadnými. Zrazu sa naše lietadlo vynorilo spomedzi dvoch vrstiev oblakov a dole sa vynárala obrovská jasne oranžová guľa. Guľa bola silná a žiarivá ako Jupiter. Pomaly a potichu sa plazil nahor zlovestný hríb. Po prerazení cez hrubú vrstvu mrakov stále rástol. Zdalo sa, že do nej vcucne celú Zem. Ten pohľad bol fantastický, neskutočný, nadprirodzený.“

Žiara z výbuchu bola viditeľná do vzdialenosti tisíc kilometrov od epicentra a bola pozorovaná až v ďalekom Grónsku či Aliaške. Výbuch bol taký silný, že poškodil okná na domoch v dedine na ostrove Dikson vzdialeného takmer 800 kilometrov.  

V auguste 2020 Rusi odtajnili film o najsilnejšom umelom výbuchu v dejinách. Vypustenie bomby v 22. minúte (zdroj: Youtube)

Inzercia

Test cár bomby zaplnil titulky západných novín a vydesil tamojších obyvateľov. Vtedajší americký vyslanec pri OSN Adlai Stevenson ostro kritizoval sovietske vedenie z nezmyselného znečisťovania ovzdušia týmito superzbraňami. Hoci test sovietskej vodíkovej bomby mal byť tajný, americká výzvedná služba sa o ňom dozvedela vďaka prieskumnému lietadlu, ktoré dokázalo detekovať výbuch a následnú radiáciu.

Atómový fyzik a vtedajší riaditeľ Národného laborátoria v Los Alamos Harold Agnew netajil svoj údiv nad sovietskym testom: „Ohromilo nás, že dokázali prepraviť túto obrovskú a ťažkú bombu lietadlom. A ešte viac nás vystrašilo, že pôvodný plán počítal s ďaleko silnejšou bombou. Výbuch 100 megatonovej bomby bola neskutočná predstava.“  

Obrátenie Sacharova

Dotyk s tak obrovskou silou a jej možnými dôsledkami vydesil aj samotného architekta tejto bomby - Andreja Sacharova, ktorý sa postupne stal popredným kritikom jadrového zbrojenia a disidentom. Tento nezlomný bojovník za ľudské práva sa v roku 1963 významne prispel k podpísaniu dohody zakazujúcej testy atómoviek v atmosfére alebo pod morom. 

Sacharov síce v roku 1975 získal Nobelovu cenu mieru, no vo vlastnej krajine sa stal spoločenským vyvrheľom, personou non grata. Riaditeľ KGB Jurij Andropov raz nazval Sacharova „domácim nepriateľom číslo jedna.“ Po verejnej kritike sovietskej invázie do Afganistanu v roku 1979 bol Sacharov zatknutý a držaný v domácom väzení pod dohľadom tajnej polície. V tomto režime fungoval niekdajší prominentný sovietsky vedec až do uvoľnenia pomerov v Sovietskom zväze za éry Michaila Gorbačova.  

Andrej Sacharov (na fotke vpravo) s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom počas stretnutia v Bielom dome v roku 1988. (zdroj: Wikipedia)

Na sklonku svojho života Sacharov napísal: „Za štyridsať rokov studenej vojny sme nemali žiadnu tretiu svetovú vojnu. Rovnováha jadrového teroru možno pomohla zabrániť celosvetovej apokalypse. Avšak aj teraz znepokojuje nestabilita rovnováhy, extrémne riziká, ktoré so sebou prinášajú preteky v zbrojení. Každý z nás má povinnosť premýšľať o tom v globálnom meradle, s toleranciou, dôverou a v úprimnosti oslobodenej od ideologického dogmatizmu, politických záujmov či nacionalizmu.“

Keď som už začal článok o impozantnom výbuchu sovietskej superbomby, môžem si snáď trochu dovoliť pokračovať v impozantnosti ďalej. Skúška cár bomby mala silu jednej desatiny všetkých skúšok jadrových zbraní od roku 1945 do súčasnosti. Výstražne znie celkový súčet sily svetového arzenálu týchto zbraní - 1500 megaton. Sila týchto ľuďmi vytvorených zbraní však bledne v porovnaní so silou, ktorú dokáže vyrobiť príroda. Napríklad zrážka desaťkilometrového asteroidu so Zemou pred približne 65 miliónmi rokov, ktorá nadobro ukončila svetovládu dinosaurov uvoľnila energiu porovnateľnú s energiou, ktorá by sa uvoľnila pri výbuchu vyše miliónov cár bômb.

Zdroje

https://www.livescience.com/tsar-bomba-secret-test-footage-declassified.html

https://science.howstuffworks.com/tsar-bomba.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Tsar_Bomba

Youtube dokument - Secrets of the Dead - The World's Biggest Bomb 

 

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.