Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. október 2021

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

Brokolica, Červená paprika, Čučoriedky, Cesnak, Špenát, Kefír. Zaradenie receptov bohatých na vitamín C a antioxidanty do vášho jedálnička je jednoduchý spôsob, ako posilniť imunitný systém. Pre náš imunitný systém je obzvlášť dobrý vitamín C, takže musíme dbať na to, aby sme jedli veľa ovocia a zeleniny a aby sme dostatočne spali. Zvážte aj vyhľadávanie potravín s vysokým obsahom vitamínu E, D a A, ako aj železa, zinku a selénu. A ak v miestnom supermarkete dochádzajú čerstvé produkty, rovnako prospešné môže byť aj mrazené ovocie a zelenina. Urýchľovače chudnutia: Cesnak, cereálie, špargľa, jahody, mango, fazuľa, pomaranče, mrkva, avokádo, paradajky, ananás, čili, hriby, chren, krevety.
6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

Ale počkajte! Viaceré potraviny - vrátane cesnaku - majú pozoruhodne dobré antimikrobiálne vlastnosti, a hoci vás zaručene neochránia pred jedným či dvoma ochoreniami, určite nebude na škodu, ak do svojho každodenného jedálnička zaradíte niekoľko ďalších potravín bohatých na živiny.

Aby ste si udržali zdravie, musíte si udržiavať silný imunitný systém, čo zahŕňa, dobrú náladu, cvičenie, ktoré pomáha imunitnému systému, a konzumáciu aspoň piatich porcií ovocia a zeleniny denne.

Pre náš imunitný systém je obzvlášť dobrý vitamín C, takže musíme dbať na to, aby sme jedli veľa ovocia a zeleniny a aby sme dostatočne spali.

Zvážte aj vyhľadávanie potravín s vysokým obsahom vitamínu E, D a A, ako aj železa, zinku a selénu. A ak v miestnom supermarkete dochádzajú čerstvé produkty, rovnako prospešné môže byť aj mrazené ovocie a zelenina.

Brokolica 

Brokolica je bohatá na vitamíny A, C a E a obsahuje množstvo antioxidantov, ako je napríklad sulforafán (prospešný pre zdravie srdca a trávenie). Brokolica je ľahko dostupná po celý rok a je pravdepodobne jedným z najlacnejších a najjednoduchších spôsobov, ako do svojho jedálnička dostať ďalšie vitamíny. Zaobchádzajte s ňou však opatrne - čím viac ju varíte, tým menej výživná bude. Mierne ju uvarte v pare, povarte alebo ohrejte v mikrovlnnej rúre, aby sa zachovali jej imunitu posilňujúce vlastnosti. 

Červená paprika

Červená paprika obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citrusové plody; v skutočnosti vás možno prekvapí, že má najviac vitamínu C zo všetkých druhov ovocia a zeleniny a je aj skvelým zdrojom beta-ceroténu (ktorý sa v tele mení na vitamín A. Zaujímavé je, že červená paprika má 11-krát viac beta-ceroténu ako zelená paprika a jedenapolkrát viac vitamínu C. 

Čučoriedky

Čučoriedky obsahujú antokyanín, flavanoid s antioxidačnými vlastnosťami, ktorý zohráva zásadnú úlohu v imunitnom systéme dýchacích ciest.

Cesnak

Cesnak, bohatý na vitamín B6, mangán, selén a vitamín C, sa už dlho považuje za užitočný v boji proti infekciám a vírusom. Allicín, zlúčenina obsahujúca síru, ktorá mu dodáva charakteristickú vôňu a chuť, má dokázané antibakteriálne účinky; drvenie a rozbíjanie strúčikov cesnaku údajne stimuluje produkciu allicínu, avšak varenie strúčikov nevyhnutne potlačí niektoré jeho liečivé vlastnosti.

Špenát

Špenát je bohatý na flavanoidy, cerotenoidy, vitamín C a vitamín E a predpokladá sa, že podporuje imunitný systém a dokonca pomáha v boji proti niektorým druhom rakoviny. Podobné zdravotné účinky majú aj iné zelené listy, ako napríklad cavolo nero, jarná zelenina a kapusta. 

Kefír

Módny fermentovaný nápoj známy svojimi priaznivými účinkami na črevný bióm má aj antibakteriálne, protizápalové, antioxidačné, antikarcinogénne a antialergické účinky. Konzumujte ho pravidelne ako nápoj alebo s raňajkami. Telegraph

Urýchľovače chudnutia: cesnak, cereálie, špargľa, jahody, mango, fazuľa, pomaranče, mrkva, avokádo, paradajky, ananás, čili, hriby, chren, krevety

Inzercia

Články na túto tému

 

9 spôsobov, ako sa zbaviť Covidu. Smrtiace patogény z ukrajinských labolatórií.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 2.

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 1.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 2

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

Počty lekárov, sestričiek, lôžok u nás a v Rakúsku, Česku, Holandsku, Anglicku

75 amerických zákonodarcov zbohatlo na vakcínach. Pandémia plne očkovaných Škótsko

Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

Vedci tvrdia, že rúška, práca z domu iba oddialia úmrtia do jesene budúceho roku

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.