Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. október 2021

Vstúpiť do komunikácie s Pánom znamená opustiť všetko, čo nám tomu bráni

Generálny vikár a riaditeľ arcibiskupského úradu Mons. PETER ŠIMKO jednoduchým a zároveň pútavým spôsobom vysvetľuje zásadné rozdiely v kresťanských duchovných aktivitách a alternatívnych - spojených s ezoterikou, jogou, reiki či šamanizmom.
Vstúpiť do komunikácie s Pánom znamená opustiť všetko, čo nám tomu bráni

Dnes je moderné zúčastňovať sa rôznych wellness aktivít, relaxačných cvičení spojených s jogou, liečením, ezoterikou, alternatívnou medicínou či šamanizmom. Teda nemožno tvrdiť, že by ľudia neuznávali svoju duševnú a duchovnú dimenziu, práve naopak. Žiaľ, zabúdajú na to najdôležitejšie: rozlišovať pôvod a vplyv týchto aktivít; často sa pre ne rozhodnú len na základe lákavej reklamy.

Spýtala som sa pána generálneho vikára, v čom sú duchovné cvičenia, ktoré ponúka Katolícka cirkev, v tomto kontexte jedinečné, vzácne a výnimočné.
 


V rozhovore sa dozviete:

- v čom sa rozlišujú kresťanské a alternatívne duchovné aktivity,
- na čo sa sústreďujú mimokresťanské duchovné kurzy,
- čo je zmyslom duchovných cvičení,
- s akými otázkami sa človek počas exercícií konfrontuje,
- či je to duchovný tréning alebo skôr duchovný wellness.
 


Je čím ďalej ťažšie vyznať sa a vybrať si z aktivít ponúkajúcich celkové ozdravenie, ktoré dnes už bežne patria k zdravému životnému štýlu. V čom je najhlavnejší, najzákladnejší rozdiel v týchto prepojených fyzicko-duševno-duchovných aktivitách v porovnaní s duchovnými cvičeniami, ktoré ponúka Katolícka cirkev? 

Základný rozdiel je v metóde. Naše duchovné cvičenia vychádzajú vždy z Božieho slova. Ich centrom je Ježiš Kristus. Vedú k osobnému stretnutiu s ním. Úlohou duchovných cvičení je posilniť náš duchovný život - rozdúchať lásku, utlmiť žiadostivosť, spoznať seba v Bohu. Prejsť od chaosu k poriadku, z tmy do svetla.

Mimokresťanské duchovné kurzy sa sústreďujú najmä na svoje ja, odpútanie od sveta, nadobudnutie pokoja… Jedným slovom - očistenie.

Kresťanstvo ide ďalej - ponúka nielen očistenie, ale aj naplnenie. Zdieľať

V čom spočíva zmysel duchovných cvičení, tie dôležité detaily, ktoré sú s tým spojené?

Človek sa tu učí rozlišovať dobro od zla, správne sa rozhodnúť a pozerať na seba i udalosti, ktoré skúsil či skusuje Božím pohľadom.  Zdieľať

Zmyslom duchovných cvičení je nájsť Boha a usporiadať svoj život podľa Božej pravdy.

Kto žije podľa Božej pravdy, nachádza harmóniu vo vzťahu k Bohu, k sebe a blížnemu.

Na to je potrebné zastaviť sa, opustiť rušivé elementy a vstúpiť do osobnej intimity s Pánom.

Tu nachádzame odpovede na otázky: kto som, kde som, kam idem, aký má zmysel môj život. Príkladom je nám náš Pán, ktorý štyridsať dní pred verejným účinkovaním odišiel do samoty púšte, a jeho časté odchody do samoty s jeho Otcom.

Inzercia

Možno duchovné cvičenia prirovnať k oddychu, alebo skôr k duchovnému tréningu?

Po každom tréningu je potrebný oddych. Vstúpiť do seba, to je drina, lebo ľahšie je riešiť druhých ako seba. Našťastie, Písmo sväté nám ponúka návod, ako na to, a Božia pomoc je nám vždy blízko.

Avšak vstúpiť do komunikácie s Pánom znamená opustiť všetko, čo nám tomu bráni. Nie je to ľahké, lebo diabol sa snaží ukradnúť nám čas pre Krista, ktorého jediného sa bojí, lebo ho porazil. Zdieľať

Sami to dobre vieme, že keď nám príde myšlienka na modlitbu, koľko máme výhovoriek?

článok prevzatý so súhlasom redakcie Moja Trnavská arcidiecéza | foto 1, 2, 3 a video: Júlia Kubicová
 


Mons. ThLic. PETER ŠIMKO
v kňazskej službe pôsobil vo viacerých farnostiach a zároveň ako dekan Smolenického dekanátu, notár, neskôr obhajca zväzku a napokon sudca Arcidiecézneho tribunálu, generálny vikár Trnavskej arcidiecézy a riaditeľ Arcibiskupského úradu v Trnave.

Zároveň je i kanonikom, rektorom Katedrály svätého Jána Krstiteľa, tiež členom Kňazskej rady a Zboru konzultorov Trnavskej arcidiecézy a tajomníkom komisie na posúdenie predpokladaných videní a zjavení; venuje sa aj službe oslobodenia.

Vo voľnom čase sa rád kondične vracia k aktivitám, ktoré v minulosti vykonával profesionálne: závodnej cyklistike, behu - na dlhé trate, špeciálnemu, cezpoľnému a orientačnému. Ako absolvent ZUŠ svoj hudobný talent dodnes rozvíja v hre na akordeóne. Medzi jeho špeciálne záľuby patrí mineralógia, zoológia, športová streľba a survivaling.
 


............................................................................

Odporúčam i ďalšie veľmi zaujímavé rozhovory s Mons. Petrom Šimkom:

Tvorca sviatostí je Boh a on dáva iba to, čo je najkvalitnejšie | Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista | Božia láska dokáže premieňať aj naše stigmy na zdroj milostí* | Lá(s)kavé (ne)vinnosti | Zabodnuté meče bolesti nás chránia, aby nás nevyžrala pýcha* | Eucharistia v našich rukách je ako náš osud | Potrebujem niekoho, aby som bol slobodný* | Boh nás často vedie k tomu, o čom si myslíme, že nás prevyšuje a že na to nemáme | Človek participuje na moci a autorite Božej - dokáže aj nemožné | O čo by sme prišli, keby sme Pannu Máriu v svojom živote vynechali? | Práva, povinnosti a privilégiá Božieho dieťaťa | Diabol pracuje ako úžernícka nebankovka, požičia rád, aby časom získal všetko | Ľudia často rozjímajú a meditujú sami so sebou. To nie je modlitba 
 

Jeho homílie: 

Čo je láska a ako milovať | Máme pri sebe Odborníčku na ľudské vzťahy | Prečo niekto stále nadáva na Pána Boha a na Cirkev? | Kristus sa spojil ako Boh s každým jedným z nás. A chce, aby sme aj my zvíťazili Neistota vzbudzuje strach. A každá agresivita je dôsledok strachu. Ako z toho von?

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka a moderátorka pre katolícke médiá. Viac info tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.