Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. október 2021

Rozhodnutia opierajme o fakty, nie o názory.

Okrem mnohých problémov v spoločnosti je stále jednou z veľkých otázok dnešných dní to, ako sa bude na Slovensku vyvíjať tretia vlna pandémie. Koľko ľudí skončí v nemocniciach, koľko ľudí zomrie, a bude nevyhnutný ešte jeden lockdown?
Nie je tomu dávno, čo  som zachytil v médiách informáciu  od  infektológa pána doktora  Sabaku, ktorý  hovorí o tretej vlne pandémii  že v nej  zomrie 10 000 ľudí. Matematici hovoria o 2 000 úmrtiach.
Medzi expertami sa už dlhšie vedú debaty o tom, ako bude vyzerať krivka nárastu toho najdôležitejšieho ukazovateľa – počtu nových obetí.
V každom prípade je to veľká otázka, pretože v súčasnosti  nevieme príliš veľa vecí. Napríklad kedy sa vynorí a rozšíri nejaký nový mutant(y) a ako bude zhubný.
Aké budú stredno a dlhodobé nežiadúce účinky vakcín, aké percento obyvateľstva sa začalo starať o svoje zdravie.
Veľa bude záležať od psychologickej kvality jedinca, ktorá umožňuje ľuďom zvládať krízové situácie a vyjsť z nich ešte silnejší než boli predtým.
Nechcem sa nechať vtiahnuť do takýchto úvah, pokiaľ necítim, že nad tým mám kontrolu alebo sa v tom dobre nevyznám. Nie je mi však ľahostajné ľudské  utrpenie a strach.
Nepoznám pána doktora. Je mladý, dravý a tým patrí budúcnosť. Cieľom môjho príspevku ani nie je robiť jeho sociálny portrét.
Na svoj vek je pán doktor príliš veľká mediálna hviezda. Tlieskam jeho schopnostiam a som vďačný za to, čo robí pre pacientov pri záchrane životov.  
Podľa mňa, by  však  s názorom pána doktora Sabaku mali aj médiá pracovať ako s názorom a nie narábať s ním ako s faktom.
Ku všetkej úcte pán doktor myslím nie je matematik a v tomto prípade sú matematici vo výhode, pretože interpretujú dáta. Sú na to zrejme matematické modely na Slovensku podľa môjho názoru nie je veľa ľudí, ktorí rozumejú takému modelovaniu.
Robiť model s dynamickými premennými faktormi je "veda aj umenie". Dal by som viac v takomto prípade na matematikov.
Dovoľujem si v tejto súvislosti citovať môjho priateľa publicistu Mariána Moravčíka: „Zo svojej praxe matematika v nemocnici viem o tom, že v každom chorobopise je „hlavná diagnóza“ najzávažnejšieho život ohrozujúceho ochorenia.
Dodnes nemáme žiadne údaje o tom, v akej proporcii pri úmrtiach bol hlavnou diagnózou Covid-19 a v akej mal ako komplikácia podiel na fatálnom zhoršení hlavného ochorenia. A nie som si istý, či sa naďalej dodržujú zlaté štandardy v zdravotníckej štatistike.
Veď podobné riziká komplikácií a morbidít tu boli vždy a sú desaťročia zavedené spôsoby, ako sa s nimi pracuje. Ak sa zmenil prístup ku komplikáciám, keď ide o Covid-19 (a také indície sú), tak štatistiky o COVIDE sú úplne novým javom a nemôžeme ich vôbec porovnávať s historickými údajmi. To aj limituje naše možnosti vytvárať si relevantné modely."
Toľko Marián Moravčík, ktorý sa niekoľko rokov  venoval štatistike v medicínskych výskumoch aj so spoluautorstvom pri niekoľkých článkoch v karentovaných ( vedeckých )  časopisoch.
Podľa môjho názoru, problém môže nastať,  ak ale zlyhajú nemocnice, personálne. Tak môže zomrieť o čosi viac pacientov, starších. Aj podľa iných lekárov, ktorých som oslovil tvrdia,  že 10 000 ich nebude.
To by musel zlyhať štát úplne. Pri čísle 2500-3000 by zjavne zatiahol brzdu v tvrdom lockdawne.
Veľmi rád by som ešte citoval v súvislosti s COVIDOM môjho priateľa biochemika docenta Blážička, ktorý mi napísal: „Prednášal som" Ako si správnou výživou a životosprávou podporiť imunitu" pre Maticu SK a bola tam jedna pani cca 55 rokov a začala  mi päsťou hroziť a vyhrážať sa,  že nie som proti očkovaniu.
To som ešte nezažil. Bola ako psychopat a fakt som mal pocit, že ma príde inzultovať. Tie krvavé oči a krik a to preto, že som povedal, že som prekonal COVID a po 180 dňoch som sa dal očkovať dvomi dávkami Pfizer.
Nebezpečie dnešnej doby je aj tá strašná zloba, nenávisť a arogancia .
Nízka zaočkovanosť a nekvalifikované názory niektorých populárnych politikov na riešenie Pandémie môžu byť príčinou horšieho priebehu 3. vlny na Slovensku ako v okolitých krajinách."

Inzercia

Odporúčame

Blog
Akú tvár Boha deťom predstavíme?

Akú tvár Boha deťom predstavíme?

Malé deti majú v náboženskej oblasti zvláštnu citlivosť a túžbu po hlbokých a podstatných skutočnostiach. Sú schopné prijať primerane ich veku hlboké pravdy našej viery a postupne ako rastú oboznamovať sa s nimi v širších súvislostiach. Zároveň nás naše malé deti vnímajú ako veľkú autoritu, ako veľmi dôležité až posvätné bytosti hodné nasledovania.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.