Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. september 2021

Budúcnosť Nemecka (Európy?)

Čo znamenajú výsledky nemeckých volieb pre budúcnosť Európy?
Budúcnosť Nemecka (Európy?)

Nemecko si po šestnástich rokoch vlády Angely Merkelovej včera pokúsilo zvoliť nového kancelára. Výsledky sú rozhodne najmenej zaujímavé. Merkelovej CDU/CSU sa prepadla o 9 percentuálnych bodov na chabých 24% a jej koaličný partner, sociálno-demokratická SPD sa vyhupla na prvé miesto s 26%. Okrem nich sa ešte do parlamentu dostali strany Zelených (14.8%), Slobodných Demokratov (FDP) (11.5%) a Alternatívy pre Nemecko (10.3%). Čo znamenajú tieto výsledky pre Nemecko a, obzvlášť, pre zvyšok Európy?

Tohtoročné voľby prišli po takmer roku vrcholne bizarnej kampane, na ktorej nejasnosť doteraz v Nemecku nebolo obyvateľstvo zvyknuté. Neustále dohady o tom kto s kým a ako, rýchlo sa meniace hodnoty v prieskumoch, ktoré raz dávali prednosť Zeleným, potom Únii a nakoniec víťaznej SPD a celkovo chýbajúce posolstvo celých volieb dali všetky tejto udalosti akúsi zvláštnu pachuť. Najväčšia ekonomika Európy akoby mala politiky už dosť. Sem-tam sa našli svetlé chvíľky, kde kandidáti mohli zažiariť, no väčšina Nemcov sa napríklad pre SPD rozhodla už len čisto preto, že jej kandidát Olaf Scholz im bol povedomý.

Je to však naozaj tak jednoduché?

Po voľbách rozhodnutých sčasti znechutením a sčasti nudou totiž budú nasledovať dlhé koaličné rokovania, ktoré skutočne rozhodnú o budúcnosti Nemecka. Vyzerá to na tri možné scenáre: 1. Pokračovanie súčasnej koalície CDU-SPD, len s kancelárom za SPD, 2. Koalícia "Semafor" pod vedením SPD s partnermi Zelenými a FDP a 3. Koalícia "Jamaika" v zložení CDU-Zelení-FDP. Všetky možnosti sú momentálne otvorené a komplikované pracovné vzťahy naznačujú, že kým sa o podobe novej vlády rozhodne, Angela Merkelová si môže pripravovať ďalší novoročný príhovor.

Na daných možnostiach je bizarné však to, že iba jedna z nich (a zrejme aj tá najmenej pravdepodobná), je dvojkoalíciou. Je oveľa pravdepodobnejšie, že Nemecko bude mať prvýkrát po desaťročiach vládnu trojkoalíciu. Samo o sebe to svedčí o nižšej stabilite tradičného politického systému, no najmä o prepade CDU/CSU, historicky najväčšej strany Nemecka.

Čo stojí za týmto prepadom, obzvlášť po 16-tich rokoch vlády médiami obľubovanej Angely Merkelovej? Mnohí analytici pripisujú tento pád tomu, že jej strana počas týchto rokov v mnohom stratila svoju tvár v prospech nemeckej ľavice. Tri zo štyroch Merkelovej vlád boli predsa so stredo-ľavou SPD - a aj keď sa hovorilo o stredových koalíciach, Merkelovej "úspech" udržania sa pri moci často pramenil z preberania ľavicových politík SPD a prezentovania ich ako svojich vlastných. Takto sa Nemecku "podarilo" ukončiť fungovanie atómových elektrární či v rokoch 2015-16 prijať bezpodmienečne milióny utečencov zo Sýrie a okolitých krajín.

Inzercia

Dnes však vidíme dopad týchto politík na Úniu. Kedysi najväčšia strana Nemecka postupne stráca svoju tvár, a aj ak sa jej z druhého miesta podarí zostaviť vládu, pôjde o vládu veľkých kompromisov, ktorá môže strany CDU/CSU posunúť ešte nižšie. Je to tragické svedectvo o kríze nemeckej pravice, ktorá bola po druhej svetovej vojne vzorom pre Európu, príkladom toho, ako sa z vojnami zničenej krajiny stal najväčší ekonomický motor Európy.

Je to však aj memento pre zvyšok európskej pravice - hovoríme však o pravici ľudovej, nie populistickej. Je to memento, že zahrávanie sa s naoko lákavými ľavicovými ideami môže mať na túto časť politického spektra neblahé účinky. Stačí sa pozrieť na malého brata Nemecka, Rakúsko, kde sa pravicová ÖVP na čele s kancelárom Kurzom vybrala opačným smerom ako Merkelová a teší sa neustálej vysokej podpore, ktorá však ešte bude otestovaná v prichádzajúcich rokoch.

Jedno však zostáva nezmenené - Stredopravé strany stále tvoria najväčšiu časť európskeho politického spektra, bez ohľadu na výsledok volieb v Nemecku. Práve preto bude kľúčová ich reakcia, naprieč Európou, na výsledok týchto volieb a nasledujúcich koaličných rokovaní.

Po voľbách v Nemecku musí európska pravica znova nájsť svoju tvár.

Odporúčame

Blog
Pápež František, slovenskí biskupi, a dobrý vtip o Kube

Pápež František, slovenskí biskupi, a dobrý vtip o Kube

Slovenskí biskupi vyhlásili zbierku na pomoc chudobným na Kube. Je to praktická reakcia na návštevu pápeža Františka, ktorý často vyzýva na pomoc chudobným. Hneď som si spomenul na dobrý vtip, ktorý výstižne hovorí o hlavnej príčine chudoby na Kube aj na Slovensku. A na to, či KBS a slovenská cirkev podobne zareaguje aj na iné dôležité výzvy pápeža, ktoré doteraz zväčša ignorovala.

Blog
Múzeum obetí komunizmu Moyzesova 24, Košice

Múzeum obetí komunizmu Moyzesova 24, Košice

Kdesi som sa dočítal, že bolo otvorené prvé Múzeum obetí komunizmu na Slovensku. Toto dielo vzniklo po 32.rokoch od pádu totality. Vybudovať takéto dielo stálo veľa úsilia, financií, námahy. Vážme si to. Bude živou spomienkou na udalosti, ktoré sa tu odohrávali.

Denník Svet kresťanstva