Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. september 2021

Juraj Sedláček / Všetko podstatné a dôležité, čo treba vedieť o mužskom strachu

Tri rôzne rozhovory o mužskom strachu s katolíckym kňazom, ktorý sa špecializuje na mužskú spiritualitu, zvlášť na problematiku krízy otcovstva a propedeutiku vzťahu otec a syn.
Juraj Sedláček / Všetko podstatné a dôležité, čo treba vedieť o mužskom strachu

V rozhovore použité foto z relácie TV Lux na tému: AKÁ JE PRAVDA O MUŽSKOM STRACHU?

Mužský strach je fenomén, ktorý vyžaduje risk. Nie každý muž je ochotný podstupovať riziká. Kde je chyba - v mužovi, v jeho výchove či v jeho vzťahoch? Treba prekročiť vlastné hranice. „Až keď muž príde v diskomfortnej zóne na to, kým je, vtedy sa stáva veľkým darom pre seba a pre druhých,“ hovorí Juraj Sedláček v rozhovore o mužskom strachu.

V rozhovoroch sa dozviete: 

- aké sú najčastejšie dôvody a príčiny mužského strachu,
- čo musí bojazlivý muž pochopiť, uvedomiť si, priznať a čo má odmietnuť,
- ako strach ovplyvňuje duchovný, psychický i fyzický život muža,
- akými technikami môže mať svoj strach pod kontrolou a zvíťaziť nad ním,
- ako vybudovať povestné spoľahlivé "slovo chlapa", ktoré má 100%-nú platnosť!


Mužský strach je veľmi široký pojem; čo je dôležité o ňom vedieť? 

V prvom rade treba vedieť, že strach je nedostatok lásky. Strach súvisí s postavením muža, pretože muž je tým, ktorý má byť ten silnejší; ten, ktorý vedie a má vedieť obrániť. To platí nielen v rodine, ale aj v profesijnom živote. Táto úloha patrí mužovi. Je tým, ktorý vytvára stabilitu v nestabilite a nestabilitu v stabilite, čím prešiel aj svätý Jozef. Na jednu Božiu intervenciu úplne Bohu uveril, hoci nevedel, čo presne ho čaká, napriek tomu bol oporou pre ostatných.

Rovnako tak je to aj v iných rodinách, kde manželka potrebuje stabilnú oporu a deti potrebujú stabilný mužský vzor. Otec tú stabilitu nemá ani necíti, avšak práve toto je to mužské, čo „ustojí“ napriek všetkému.

Z čoho majú muži najväčší strach? Výsledok môjho výskumu,... ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/juraj-sedlacek-vsetko-podstatne-a-dolezite-co-treba-vediet-o-muzskom-strachu/

Doc. ThDr. Juraj Sedláček, PhD., DiS.
je vysokoškolský učiteľ, univerzitný kaplán a duchovný správca UPC Trenčín. Špecializuje sa na problematiku krízy otcovstva a propedeutiku vzťahu otec a syn. Takouto formáciou sprevádza mužov na prednáškach, duchovných obnovách, rôznych programoch a projektoch o mužskej spiritualite. Je autorom kníh Otcovské rany, Otcovstvo: problém alebo výzva?, The male identity crisis, Kňaz Juraj Sedláček: Prítomný otec je darom, Mužský strach.

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.