Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. september 2021

Tolerancia nie je synonymom pasivity

Tak veľa nám chýba v dnešnom živote a veľa sme stratili, čo kedysi tvorilo ľudský svet, a tolerancia je jedno z toho, ďalšia je napríklad empatia.

Tolerancia má aj (bio)chemický význam .Či látka ,telo  dokáže koexistovať s inou látkou bez toho, aby na ňu reagovala. Toto je dobrá analógia. Tolerancia je aj schopnosť koexistovať s inými ľuďmi a inými názormi bez toho, aby sme na nich reagovali. 

Tolerancia má aj svoj rozsah, interval odtiaľ potiaľ. To sa týka aj schopnosti znášať (tolerovať) nepohodu, zlé počasie a neoptimálne podmienky.

Tolerantný človek je lepší spoločník aj preto, že sa oveľa menej sťažuje na bežnú nepohodu života. Myslím, že tu by mal začať tréning tolerancie - rozširovať svoje tolerančné intervaly.

Tolerancia je sprievodnou kvalitou sebaistoty a optimizmu. Sebaistý človek menej často vníma tie cudzorodé prvky ako ohrozenie homeostázy a verí, že ide o dočasný jav, ktorý pominie aj sám.

Verím tomu, že tolerantný človek je aj kreatívnejší a úspešnejší, lebo dokáže rozoznať, že ohrozenie je príležitosťou.

Nižšia tolerancia starších ľudí je prirodzená. Majú menej síl a energie na vyrovnávanie výkyvov a preto sa im inštinktívne snažia skôr brániť.

Preto nie je namieste, keď mladí útočia na starších, že majú menej tolerancie. Mladí by mali tolerovať netoleranciu starších.

Veľmi opatrne by som narábal s toleranciou pri multikulturalizme .

Inzercia

V zamyslení som postavil toleranciu voči nepravde. Na sebe si všímam, že mám nízky rozsah tolerancie voči demagógii, manipulácii a nedostatku morálnej integrity.

Naopak čo ma trochu znepokojuje  , v politike je tolerancie príliš veľa. Preto  by som sa zamýšľal, ako zaviesť čo najmenšiu nulovú toleranciu voči  nekompetentnosti,  konfliktu záujmov ,  nedodržiavaniu zákonov a predpisov a nedostatku integrity .  

Zastávam názor , že  potreba šírenia tolerancie ako morálnej hodnoty  je nanajvýš aktuálna. Je potrebné  umožniť  ľuďom vidieť v rôznorodosti a odlišnosti obohacujúce kvality.

Napokon aj v súčasnej dobe COVIDOVEJ bude dôležité , „ akú latku tolerancie inakosti spoločne nadstavíme.“

Nesmieme zabúdať hlavne na tých  núdznych , ťažko chorých a zdravotne postihnutých . Ale tu  sa zjavne  už hodí iné slovo než tolerancia a TO  súcit. Ako hovorí publicista Marián Moravčík : „Keby som mal vyjadriť ten rozdiel - tolerancia je hranica mojej intímnej zóny, ale súcit je už za ňou bližšie ku mne. „

 

 

Dušan Piršel

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.