Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. september 2021

Stretnutie s pápežom podľa vzoru sv. Marty. Alebo spoza druhej strany oltára

V evanjeliu sv. Lukáša (LK 10,38-42) máme zaznamenaný príbeh o dvoch sestrách, ktoré prijali do svojho domu vzácnu návštevu v osobe Ježiša.

Mária si sadla k Pánovým nohám a počúvala ho. Marta však mala plno práce s obsluhou. Chcela urobiť všetko preto, aby sa ich vzácny hosť u nich doma cítil dobré, prijatý, nič mu nechýbalo a bol spokojný.

Obhliadnúc sa späť za návštevou pápeža Františka u nás, prišiel mi na um práve tento text Lukášovho evanjelia. Väčšina veriacich sa rozhodla ísť na stretnutie s pápežom ako pútnici - podľa vzoru Márie - sadli si a počúvali. No mnohí iní sa rozhodli ísť na stretnutie s pápežom ako Marty - ako tí, ktorí obsluhovali. Spolu s manželkou sme sa rozhodli, že budeme v tej druhej skupine - pracovnej. A tak po registrácií sme obdržali email s potvrdením, že s nami počítajú ako s dobrovoľníkmi. A o niekoľko dní sme už boli zaradení na konkrétne pozície. Nevedeli sme, čo na nás čaká, a čo očakávajú usporiadatelia od nás. Dnes môžeme konštatovať, že stretnutie s pápežom podľa vzoru sv. Marty má svoju výnimočnú a jedinečnú atmosféru, ktorá je celkom iná, ako cesta "klasického" pútnika. Absolvoval som niekoľko púti na stretnutie s pápežom - v r. 1995 v Levoči, 1997 v Zakopanom, 1999 v Ríme a v r. 2003 v Bratislave - boli to stretnutia s dnes už svätým pápežom Jánom Pavlom II. V roku 2009 som bol na stretnutí s pápežom Benediktom XVI. v Brne. Všetky tieto stretnutia mali svoj obsah, čas a miesto v mojom živote a spomienky z nich sú navždy uložené v srdci pútnika sediaceho a počúvajúceho pri Panových nohách.

Stretnutie s pápežom Františkom v Šaštíne však bolo celkom iné. Bolo to stretnutie pútnika, ktorý obsluhuje a pri svojej službe iným bratom a sestrám a samotnému sv. Otcovi nemá čas počúvať jeho slová, lebo všetka jeho služba je zameraná na to, aby sa moji bratia a sestry cítili prijatí, dostatočne informovaní, v bezpečí a tak mohli v pokoji a radosti vítať pápeža a byť s ním účastní na Eucharistii. Sv. Benedikt vo svojej Regule píše, že všetkých prichádzajúcich treba prijímať ako samého Krista, o to zvlášť, ak ide o samého jeho nástupcu, ktorý má dnes meno František. Predsa len, pútnici sa najskôr stretli s dobrovoľníkmi, ktorí im skontrolovali vstupenky, prešli bezpečnostnou kontrolou a až potom prešli na miesta, kde sa usadili a mohli sa pripraviť na vzácnu návštevu.

Táto služba "z druhej strany oltára" bola však veľmi potrebná. Bez tejto služby by sa "pred oltárom" nemohli zhromaždiť zástupy biskupov, kňazov a pútnikov.

Motto pápežovej cesty bolo: s Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom. Mária sedí a počúva. "Sv. Jozef nám pripomína, že všetci tí, čo sú zdanlivo skrytí alebo sú v tieni, môžu v dejinách spásy zohrávať nenahraditeľnú úlohu". Nech sú tieto slová pápeža Františka z jeho listu Patris corde odmenou všetkým "Martám", ktoré posluhovali z druhej strany oltára.

Inzercia

Manžel, otec rodiny, absolvent katolíckej teológie, hľadajúci hlbší zmysel života

Odporúčame

Blog
Komu toto vyhovuje? Azda aj tebe?

Komu toto vyhovuje? Azda aj tebe?

Komu prekážajú vyšetrovatelia NAKA a špeciálny prokurátor? Má nedávna akcia proti vyšetrovateľom, bývalému poverenému šéfovi ÚIS a stupňujúci sa tlak na Daniela Lipšica okrem dlhodobej diskreditácie s cieľom chrániť "našich ľudí" aj nejaký súvis s blížiacim sa vynesením rozsudku nad bývalým špeciálnym prokurátorom?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.