Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. september 2021

Je kresťanská viera v rozpore s kritickým myslením?

Otázka je taká stará ako kresťanstvo samo. Jim Sandoval sa len prednedávnom stretol s kresťanskou komunitou. Donedávna kresťanmi pohŕdal, no Teresa je pre neho chrobákom v hlave. Prečítajte si ukážku z mojej novej knihy 25 mg, ktorá sa zaoberá vzťahom viery a rozumu.
Je kresťanská viera v rozpore s kritickým myslením?

Napokon sa z vyprevadenia stane niekoľkohodinová nočná prechádzka. Najprv vyprevadí Teresa mňa a potom ja ju. Užívam si každú minútu spoločného rozhovoru. Zhovárame sa o mojom živote, o vzťahu s Rose, o Mikovom narodení. Spočiatku hovorím len ja. Teresa je výborný poslucháč.

Poviem jej aj o Biblii a ako som zamenil pravidelnú meditáciu za čítanie knižky. Je zvláštne, že som sa dostal k skupine ľudí, ktorí tomu textu naozaj veria. Pripomínajú mi postavičky z detských rozprávok. Hneď bolo jasné, kto je dobrý a kto zlý. Ale v skutočnom živote to predsa nie je také jednoduché! Ani oni nemôžu byť dokonalí. Každý má aj svoju temnú stránku.

„Teresa, prečo tomu všetkému veríš?! Si predsa rozumná!“ opýtam sa jej.

„Čo máš na mysli?“ ona na to.

„Prečo veríš v toho vášho boha?“ objasním otázku. „Predsa, veriť všetkým tým veciam – to vyžaduje vypnúť rozum. Až potom môžeš uveriť.“

„Nie som si istá, či ti rozumiem. Čomu presne nemôžeš uveriť?“ pýta sa.

„No, je toho veľa... napríklad, prečo si mám myslieť, že nejaký boh stvoril svet za sedem dní? Vedecké dôkazy jasne podporujú evolučnú teóriu. Alebo ako môžeš veriť, že Bibliu napísal boh, keď je v nej toľko rozporov? A prečo by som mal veriť, že ten boh je dobrý, keď je vo svete toľko utrpenia? To nedáva zmysel!“

Teresa nič nevraví, len ma pozoruje a súhlasne kýva hlavou.

„Mohol by som tomu uveriť, ak by som sa prinútil. Ale najprv by som musel prestať nad tým rozmýšľať a proste to prijať ako fakt, o ktorom sa nedebatuje. Musel by som prestať kriticky uvažovať. A to ja odmietam! Už som tak žil príliš dlho. Posledných pätnásť, dvadsať rokov som pevne veril, že Nový vek prináša všetkým len šťastie a pokoj. Veril som, že Všemohúci je autonómna bytosť, ktorá svet riadi pre dobro ľudí. Nad ničím z toho som nepremýšľal. Ak má Paul pravdu, všetko je inak. Teraz by som si mal znovu zatvoriť oči, aby som slepo uveril iným dogmám?!“ opýtam sa rozhorčene.

Moja otázka rezonuje v dlhej chvíli ticha. Teresa sa mi pozrie do očí a povie: „Nemusíš veriť ničomu, nikto ťa nenúti, ale kto sa chce stať kresťanom, musí tomu uveriť a nad ničím sa nezamýšľať. Ber alebo nechaj tak! Viera, alebo rozum. Vyber si! Tak to proste funguje.“

Je to presne tak, ako som si myslel! Slepé dogmy. Ver, alebo nechaj tak! Vypni rozum, nehľadaj dôkazy, zabudni na vedu... Odmietam tak žiť! Nemienim upadnúť do ďalšieho bludu. Do slepej fanatickej viery, ktorá je len barličkou slabých. Ak je niekto ochotný veriť a vypnúť pri tom rozum, nech tak urobí. Cítim vnútorný odpor, zhnusenie z viery, ktorá sa stavia proti rozumu.

Moje sklamanie z Teresinej odpovede náhle preruší jej hlasitý smiech. Zmätene sa na ňu pozriem a ona ma chytí ma za ruku.

„Prepáč, Jim. Trochu som si ťa doberala, ale nevedela som sa zdržať... Bola by to najväčšia hlúposť, akú by si mohol urobiť: vytvoriť priestor viere popretím rozumu. Veľmi rýchlo by sa ti to vypomstilo. Ubezpečujem ťa, že na tom nič kresťanské nie je,“ povie.

„Ako to myslíš?“ opýtam sa.

Inzercia

„Rozum a viera nestoja v protiklade, dopĺňajú sa. Takisto aj veda. Nestojí, nemôže stáť v protiklade k viere. Kresťania veria, že predmet ich viery je pravda. Ak to tak je, tak sa nemusíš báť používať svoj rozum, pretože ním poznávaš, čo je pravdivé. Pravda je len jedna. Nemôžeš dôjsť k inej pravde rozumom a k inej vierou. Rozdiel je len v tom, že uvažovaním môžeš spoznať Boha len do istej miery. Ďalej už potrebuješ vieru, že to, čo o sebe sám zjavil, je naozaj tak. Človek, ktorý sa bojí, že ho rozum od viery odvedie, v skutočnosti nikdy neveril,“ povie.

Všade okolo nás je tma, vyhýbame sa uličkám s umelým osvetlením. Kamery by nás mohli ľahko zamerať. Napriek tomu sa ma zmocňuje pocit, akoby som videl svetlo. Niekde vnútri. V duši, či ako tomu hovoria. Možno predsa existuje pravda, ktorá sa dá spoznať. Objektívna a skúmateľná rozumom.

_____________________

Dystopická novela 25mg

Kniha je príbehom úspešného sudcu, Jima Sandovala, ktorý v dobrej viere slúži Všemohúcemu, umelej inteligencii, ktorá ovláda všetko od dopravy až po sociálne vzťahy. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti. Kresťanstvo je v tom čase ilegálne. Do Jimovho života zasiahne autonehoda, pri ktorej zomrie jeho jediný syn. Skôr však, než by si zo zúfalstva siahol na život, prichádza za ním Teresa, ktorá ho privedie do kresťanskej komunity a ponúkne mu pomoc.

Pozývam Vás vypočuť si audioukážku z knihy 25mg a ak sa Vám zapáči, môžete si knihu objednať a podporiť tak jej vydanie na stránke https://startlab.sk/25mg. A tiež budem vďačný za každé zdieľanie na sociálnych sieťach. Účelom knihy je priniesť svetlo Evanjelia tým, ktorí ho nechodia hľadať do kostola, ale radi vezmú do rúk knihu. Kniha taktiež upozorňuje na vážne nebezpečenstvo psychadelických látok a ich vplyv na liberalizáciu hodnôt jednotlivca a spoločnosti.

Propagácia knihy 25mg a kampaň na jej vydanie je v tomto priestore prezentovaná s výslovným súhlasom redakcie.

Odporúčame

Blog
Liek na COVID-19. Je možné, že ho astmatici mali celý ten čas priamo pod nosom

Liek na COVID-19. Je možné, že ho astmatici mali celý ten čas priamo pod nosom

Včera, 20. Apríla 2021, denník SME priniesol krátku správu s odkazom na prestížny vedecký portál The Lancet. Odkaz smeruje na štúdiu uverejnenú 9. Apríla 2021, ktorá uvádza, že rozšírený liek pre astmatikov na báze Budezonidu vykazuje vysokú účinnosť liečby ochorenia COVID-19. Na Slovenskom trhu sa liek vyskytuje napr. pod názvom Symbicort Turbuhaler od známej spoločnosti Astra-Zeneca.

Denník Svet kresťanstva