Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. august 2021

Ako pomôcť súrodencovi dieťaťa so špeciálnymi potrebami

Ako pomôcť súrodencovi dieťaťa so špeciálnymi potrebami

Ilustračný obrázok: pixabay.com

Autorka: Tiffany Montgomeryová

Moja mladšia dcéra je inak obdarovaná a život s ňou je ako divoká jazda na horskej dráhe. A k tomu sa ešte u mojej staršej prejavila rebelantská stránka, na ktorú som absolútne nebola pripravená.

Rodičovstvo so sebou prináša obavy – o deti a o to, akí dospelí z nich vyrastú. Teda aspoň ja bojujem s týmito. A vy? Ešte jedna vec ma trápi: rivalita medzi súrodencami. Musíte sa s tým vyrovnávať tiež?

Som požehnaná dvoma pokladmi a ich výchova je pre mňa radosťou, ale aj výzvou. Zopakujem to ešte raz: neočakávala som, že sa u našej staršej dcéry prejavia rebelantské sklony.  Predstavovala som si nádherný život plný lásky, vrúcnych objatí, hier, rozhovorov a vôbec všetkého, čo patrí k rodine a čo som ja sama nikdy nezažila. Preto som si to želala pre svoje deti.

Vychovávať inak obdarované dieťa je požehnanie

Keď lekár prvýkrát spomenul, že naša mladšia dcéra môže mať špeciálne potreby, nezaskočilo ma to. Byť mamou takéhoto dieťaťa je požehnanie, ale zároveň ma to vyčerpáva. Je to úžasná mladá dáma, ktorej obrovské srdiečko naplno miluje. Čím viac ju spoznávam, tým viac ju ľúbim. No jej výchova si žiada čas a pozornosť. Ustavične sa musím mať sa na pozore, aby niekto neprišiel k úrazu, alebo sa niečo nerozbilo. Ešte stále sa totiž učíme rozumieť tomu, ako jej mozog funguje, a často dochádza k omylom.

Je náročné byť súrodencom dieťaťa so ŠVP

Môj starší poklad je múdrejší, než prináleží jej veku. Je zodpovedná a vždy ochotná pomôcť; má nádherné tvorivé črty a moja láska k nej sa nedá vyjadriť. Jej úctivosť však začala mať vážne trhliny, jej nálada sa menila rýchlo ako počasie a dokonca zvažovala útek z domu.

Keď to prišlo, najprv som nevedela, ako na tento nový prístup reagovať. Pretože sa snažím stať správnym rodičom podľa biblických princípov, odpovede na svoje otázky sa usilujem nájsť v Písme. To, k čomu som dospela, boli odstrašujúce príklady súrodeneckého súperenia, ktoré nastáva, keď sa rodičia príliš sústredia na jedno dieťa na úkor druhého/ostatných.

Súrodenci – rivali v Biblii

A to sme ešte len v prvej knihe Svätého písma!

To, čo vidíme na týchto príkladoch, sú potreby jedného dieťaťa povýšené nad potreby iných, a ja si uvedomujem, že presne to robím aj ja. Moja mladšia dcéra si vyžaduje viac času, zvláštnu starostlivosť a zvýšenú opatrnosť.

Rivalita súrodencov sa zdá nevyhnutná, ak je v hre špeciálne obdarovanie

Keď som sa začala viac zaoberať prežívaním iných rodičov, ako aj názormi odborníkov na detské správanie, zostala som v šoku. Objavila som, že existuje niečo ako „rovesnícke usmerňovanie“, a prejavuje sa tak, že deti sa už neriadia tým, kam ich usmerňujú rodičia, ale orientujú sa na základe rád svojich rovesníkov. Videla som, že moja staršia začala vykazovať charakteristiky detí vo svojom okolí, možno znásobované práve tým, že jej sestra je iná ako ostatní. A našla som odpoveď. Prebieha v troch krokoch:

Inzercia

1. krok: Oddeliť od druhého dieťaťa

Nebolo to príjemné ani ľahké, lebo sa bránila zubami-nechtami, aby mohla zostať so sestrou, a ja som sa preto cítila ako monštrum. No otvorene sme sa o tom porozprávali a dali jej možnosť, aby sa podieľala na riešení (veľká vďaka priateľom, ktorí nám dali túto múdru radu!) Po čase sme zaznamenali zmenu v postoji a mali sme radosť z úspechu.

2. krok: Tráviť čas bez súrodenca so špeciálnymi potrebami

Začali sme ju brávať na „rande“, kde bola len ona a jeden z nás, rodičov. Okamžite sa rozveselila a jej vrtochy sa stratili. V nasledujúci deň sa spýtala, kedy zase niekam pôjdeme len my dve a hneď si to zapísala do kalendára!

3. krok: Vytvoriť bezpečný priestor neprístupný pre druhého súrodenca

Našli sme tajné miesto, kde mohla ukryť špeciálne hračky a knihy, ktorých zničenie nechcela riskovať. Navyše má extra priestor pod našou posteľou, kam môže zaliezť, keď potrebuje byť sama a niečo „rozdýchať“.

Keď sa na tento postup pozriem s odstupom, dáva mi to dokonale zmysel, lebo často rovnaké riešenia potrebujem aj ja. Mamy detí so špeciálnym obdarovaním potrebujú dbať aj o seba! Ale o tom snáď niekedy inokedy...

https://hopejoyinchrist.com/helps-sibling-special-needs/

Preklad: Miriam Bicková (krátené) 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva