Aké je Slovensko v novembri 2015, aké bude po voľbách 2016?

Slovenskú vládu Ficovho Smeru, justíciu i ekonomiku podnes ovládajú ľudia, ktorí mohli byť v podobných funkciách aj keby v novembri 1989 nepadla komunistická diktatúra. Aj preto nám sloboda priniesla menej dobrého a viac ťažkého ako sme čakali. Preto je veľmi dobré motto tohtoročnej spomienky na 17. november: aké bude Slovensko po voľbách v marci 2016?

Slovenské médiá i verejnosť venujú významným udalostiam našich moderných dejín omnoho menej pozornosti než napríklad české. To priamo súvisí s tým kto, prečo a ako nám dnes vládne. Keby po novembri 1989 Slovensko neprijalo politiku hrubých čiar za minulosťou, a dôsledne dotiahlo demokratizačné reformy štátnej správy, justície a politiky, mohli sme mať omnoho vyššiu politickú kultúru, vymožiteľnosť práva a životnú úroveň veľkej väčšiny obyvateľstva. Priamym pokračovateľom tých, ktorí sa o to najviac pričinili je súčasný premiér JUDr. Fico.

Čo by bolo bez 17. novembra

Ako by to tu však vyzeralo, keby Nežná revolúcia neprebehla? Niektoré ceny by boli nižšie, ale sortiment spotrebného tovaru, ktorý možno bežne kúpiť by nebol ani tretinový. Nevyrábali by sme autá pre nemeckú a francúzsku automobilku, ale tanky pre pre diktátorov v Sýrii, Lýbii a podobných krajinách. Nevyvážali by sme za peniaze autá juhokórejskej automobilky, ale z našich daní dotovali vývoz tovaru do severokórejskej a iných komunistických diktatúr.

Byty by boli asi lacnejšie - ale ich kvalita by bola omnoho horšia, a v mestách by sa na ne niekoľko rokov čakalo v poradovníku. Pokiaľ by som za "rozvracanie socializmu" svojimi textami a rečami nesedel v base, mal by som bez obáv z nezamestnanosti zabezpečenú slabo platenú nezáživnú prácu bez starosti ako zaplatiť odvody. Neriešili by sme problém s utečencami. Nikto by k nám neutekal. Strážcovia hraníc obohnaných elektrickým ostnatým drôtom, by strieľali na každého, kto by chcel utiecť z nášho z Moskvy importovaného reálneho socializmu.

Naši ľavicoví i kresťanskí aktivisti by mohli ešte radostnejšie manifestovať proti vojskám NATO, ktoré by na naše územie ani nevkročili. Zaisťovalo by to aj vyše 100 tisíc sovietskych vojakov, dôstojníkov a ich príbuzných "dočasne" tu aj s ťažkými a jadrovými zbraňami umiestnených ďalších 25 rokov.

Mali by sme o vyše 700 kostolov menej, a žiaci by sa na všetkých školách povinne učili komunistickú ateistickú ideológiu. Pohreb kardinála Korca by nevysielala televízia, ale sledovalo viac eštebákov ako máme biskupov. Tých by sme nemali takmer žiadnych, pokiaľ by pápež z neviem akých dôvodov neschválil pár kandidátov vybraných komunistami.

Vláda a istoty jednej strany

Na zamyslenie je to, čo by bolo asi rovnaké, a v čom má dnešná realita k tej komunistickej najbližšie. Najmenšie rozdiely by zrejme boli vo fungovaní súdov a prokuratúry. Iné formy, ale rovnaký rozsah by mala korupcia spôsobená množstvom nedostatkových tovarov a služieb.

Bez zmien z novembra 1989 by dnešní najúspešnejší slovenskí v Moskve študovaní veľkokapitalisti z J&T a podobní boli šéfmi štátnych podnikov, bánk, alebo okresných úradov. Rovnako by tvorili kastu luxusne žijúcich "nedotknuteľných", a bezohľadne ničili kultúrne i prírodné prostredie. Váhostav, by mal toho istého alebo rovnako fundovaného šéfa. Ten a ďalší podobní by štátne zákazky dostávali bez úplatkov, lebo by neexistovala konkurencia. Nikto by sa verejne nepýtal na efektivitu a preflákané či rozkradnuté miliardy. Neboli by žiadni súkromí dodávatelia pýtajúci zaplatiť za svoju prácu.

Mali by sme stabilnú vládu jednej strany, kontrolujúcu parlament, justíciu aj ekonomiku. Jej predsedom by bol komunista, ktorý by predtým nemusel vymeniť stranícku legitimáciu, a pred voľbami by nespomínal svoje "kresťanské korene", ale to aký je presvedčený ateista. Mohol by to rovnako byť R. Fico, pokiaľ by si nezvolil kariéru komunistického sudcu či prokurátora. Výnimočné postavenie a osobný luxus by papaláši skrývali za reči o sociálnych istotách, a podporu získavali populistickými darčekmi financovanými z daní pracujúcich alebo zadlžovania štátu.

Aj toto sú iste dôvody prečo na tohtoročnom spomienkovom stretnutí k výročiu 17. novembra Milan Kňažko vyzýval k spoločnému úsiliu demokratických strán na odstránenie súčasnej vlády jednej strany vládnucej bez skutočnej verejnej kontroly a zodpovednosti. Expremiérka I. Radičová, mala pravdu, keď v príhovore v starej budove NR SR povedala, že do politiky či vlády nepatrí človek, ktorý tvrdí že do nej nepatrí etika. (čiže R. Fico)

Bude slobodné Slovensko aj demokratické?

Slovensko je od Novembra 1989 slobodné. Nesúhlasím však s tvrdením I. Radičovej, a väčšiny prominentných rečníkov pri podobných príležitostiachj, že Slovensko je úspešné a „obstáli sme pri budovaní demokratických inštitúcií“. Neplatí to ak za hlavné kritérium demokracie uznáme skutočnú rovnosť občanov pred štátom a zákonom. Dokazuje to "kvalita" našej justície, obrovská korupcia a zadĺženosť štátu, i najvyššia nezamestnanosť v regióne.

Verím, že v tomto by so mnou súhlasila väčšina "obyčajných" ľudí. Nadpolovičná väčšina obyvateľov, ktorá má problémy vyžiť z menšieho ( nezriedka omnoho menšieho) príjmu ako je priemerný, a opakovane trpí zlou vymožiteľnosťou práva, aroganciou zbohatlíkov a zlým fungovaním úradov vidí „zdola“ úspešnosť Slovenska ináč.

Na vine však nie sú len politici. „Ak vidíme okolo seba korupciu a aroganciu moci, je to len preto, že väčšina to strpí a toleruje. Lebo tí, čo to robia, v nás vytvorili dojem, že my ich potrebujeme," ako dobre pripomenul predseda KDH J. Figeľ. Preto budú marcové voľby naozaj „dôležitejšie ako si teraz pripúšťame. …. Rozhodnú o tom, akú domovinu odovzdáme našim deťom - či to bude krajina korupcie, populizmu a nespravodlivosti alebo vyspelé a tvorivé Slovensko, ktoré bude právnym štátom a dobrým domovom.“ (J. Figeľ, viac tu)

V novembri 1989 bolo na zmenu potrebné, aby desaťtisíce ľudí niekoľko týždňov chodili na námestia. Teraz stačí ísť voliť a nenechať sa od populistickej vlády skorumpovať prevolebnými sľubmi a balíčkami, ktoré si aj s úrokmi a omnoho vyššími sumami pre komerčných partnerov Ficovho Smeru zaplatíme z našich daní.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo