Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. júl 2021

Pomôže pápež František upratať Slovensko?

Problémové sídlisko Lunik IX sa chystá na návštevu pápeža Františka aj veľkým upratovaním. Očakávané stretnutie pápeža s arcibiskupom Bezákom by mohlo „upratať“ aspoň niečo zo zla, čo spôobilo jeho kontroverzné odvolanie. Prispejú jeho slová aj k „upratovaniu“ slovenských neporiadkov v spoločensko-politickej sfére, v cirkvi, v oblasti práva, spravodlivosti a korupcie? To závisí aj od toho čo pápežovi o Slovensku prezradili jeho zdroje a informátori.

Návšteva pápeža prinesie niekoľko dní pozornosti domácich i svetových médií, aj radosti, povzbudenia a duchovných zážitkov tým čo o ne budú mať záujem. Cirkevným predstaviteľom a politikom spoločnú fotku s pápežom. Čo Slovensku zostane aj do budúcnosti, závisí aj od toho aké má pápež o Slovensku a jeho problémoch informácie, ktorým témam sa bude venovať, a čo z toho si zachováme na rozmýšľanie a radu pre osobný, cirkevný a spoločensko-politický život.

Prekážka – Covid ako komunizmus

Covid-pandémia v niečom pôsobí ako komunizmus. Do celého sveta sa šíri aj zásluhou vlády komunistickej mocnosti na Východe. Aj preto, že niektorí spochybňujú jeho závažnosť a sabotujú opatrenia proti jeho šíreniu. Priniesol utrpenie a smrť miliónom ľudí. Škodí ekonomike. Berie ľuďom slobodu a zatvára hranice. Túžobne čakáme kedy skončí. Tí ktorí proti nemu bojujú slúžia svojim blížnym riskujúc vlastné zdravie, životy a rodiny. A podobne ako komunizmus môže aj Covid narušiť priebeh pápežovej návštevy.

Komunisti pápeža na návštevu Československa nepustili, napriek želaniu státisícov veriacich. Ján Pavol II. k nám prvý krát prišiel až v r. 1990, po páde ich diktatúry, na pozvanie nekomunistického prezidenta Havla. Potom navštívil Slovensko ešte dva krát. Návštevu pápeža Františka sľúbenú na september 2021 môže okrem nejakej nepredvídateľnej zlej udalosti znemožniť či výrazne sťažiť 3. vlna korona-pandémie. Zvýšené dovolenkové cestovanie a bezohľadní hlupáci, čo tak ako JUDr. Harabin nedodržiavajú protikovidové opatrenia, môžu spôsobiť, že 3. vlna bude aj na Slovensku taká vážna, že bude potrebné znova sprísniť protikovidové opatrenia. Zatiaľ platí pre stretnutia s pápežom supervýnimka z maximálneho povoleného počtu 1000 účastníkov verejných zhromaždení. Podmienka očkovania je v zhode s výzvami pápeža na zaočkovanie.. Ak by ju vláda po dohode s KBS nedala, a po návšteve sa zhorší situácia, tak liberáli, Smeráci i Kotlebovci to zneužijú na boj proti Cirkvi aj vláde.

Z toho vyplýva, že jednou z hlavných činností v rámci prípravy na návštevu pápeža by malo byť aj čím skôr zaočkovať čo najviac ľudí. To odporúča okrem zdravotníkov aj pápež František a Vatikánske inštitúcie.

Pápež František a Ján Pavol II.

Pápeži pri návšteve rôznych krajín „riešia“ trvalo platné hodnoty, témy aktuálne celosvetovo, aj také, čo sú špeciálne dôležité pre danú krajinu. Tak napríklad Benedikt XVI. pri návšteve Nemecka v parlamente dôrazne odsúdil nacionálno-socialistický a komunistický režim a ideológiu, ktorých diktatúru slovami sv. Augustína označil ako vládu zbojníkov.

Ján Pavol II. dobre poznal susedné Československo, aj komunistickú diktatúru ktorá vládla aj v jeho rodnom Poľsku. Osobne sa poznal s niektorými našimi disidentmi. Preto dobre vystihol čo sú naše aktuálne a dôležité problémy a úlohy. Pri spomienkach na jeho návštevy viacerí, najmä „proslovensky a národne“ orientovaní katolíci, zdôrazňujú ako miloval Slovensko, pripomínajú ako pobozkal slovenskú zem, a z jeho slov najmä tie o výnimočnej úlohe Slovenska v Európe. Takmer nikto sa nezamýšľa a nediskutuje o tom, v čom vlastne tá úloha spočíva, a ako Slovensko odkaz Jána Pavla II. plní. Ak vecne a podľa princípu „strom poznať po ovocí“ zhodnotíme slovenskú realitu, a porovnáme ju s hlavnými myšlienkam Jána Pavla II. v spoločensko-politickej a kultúrnej sfére, cirkevného života a sociálnej náuky Katolíckej cirkvi, tak zistíme že je to dosť biedne. (porovnanie tu: https://www.postoj.sk/54671/jan-pavol-ii-tri-vyrocia-a-realne-slovensko )

Pápež František pochádza z opačného konca Zeme, iného sociálneho, politického a kultúrneho prostredia. Za 18 rokov od poslednej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku sa mnoho zmenilo v Cirkvi, aktuálnych sociálnych, kultúrnych, spoločensko-politických otázkach a problémoch. Viaceré slovenské problémy pretrvávajú, alebo sa ešte zvýraznili. Stále platí komunistický potratový zákon. Klesá počet ľudí, čo sa hlásia k Cirkvi. Pretrváva a obludne zlé dôsledky priniesol náš korupčný polomafiánsky systém (post)komunistického kapitalizmu. Len niečo vyše roka sa ako-tak rieši bieda našej justície. Vzrástol počet alebo aktivita ľudí, vrátane duchovných, ktorí sa hlásia ku Katolíckej cirkvi a zároveň odmietajú súčasného pápeža aj II. Vatikánsky koncil.

Čo nám k týmto témam povie pápež František závisí do značnej miery od toho, aké informácie o slovenskej realite dostane, či mu jeho „informátori“ vôbec prezradia existenciu týchto problémov.

Ochrana života, rodiny a prírody

To sú mnohoročné problémy súčasnej civilizácie, ku ktorým sa pápež vyjadruje opakovane a v rovnakom zmysle ako jeho predchodcovia. (niekedy iná forma, ale rovnaké princípy) Viac hovorí asi o ochrane životného prostredia, lebo tento problém je silnejší než pred 20-30 rokmi, a najviac postihuje chudobných, na ktorých Františkovi špeciálne záleží.

Pri týchto všeobecne platných témach asi nepovie nič zásadne iné ako doteraz. (to neznamená že ho netreba pozorne počúvať) Dôležité je to, že si ho viacerí vypočujú priamo, a nie len zo súvislosti vytrhnuté, a niekedy aj médiami skreslené úryvky z jeho vyjadrení. Dá sa čakať, že povie jasné slová o priorie chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť, a snáď zopakuje svoje slová, že to nie je primárne náboženská, ale všeobecne ľudská hodnota. ( https://www.postoj.sk/44277/papez-frantisek-potraty-nie-su-nabozenska-ani-hlavna-politicka-tema ) Aj to, že rovnako treba chrániť život narodený aj nenarodený, aj to že jediným či hlavným prostriedkom úsilia na ochranu života nie je politický boj, a už vôbec nie podpora politikov, ktorí to pred voľbami sľúbia presadiť a hrubo porušujú princípy spravodlivosti, ktoré sú podľa pápežov základnou úlohou vlády a politiky.

Ak pápeža informovali koľkí a ako na Slovensku v mene superpravoverného katolicizmu a morálky bojujú proti rúškam a očkovaniu, tak asi zopakuje aj to, že v súčasnej covid-pandémii je očkovanie najúčinnejším prostriedkom ochrany života. Aj kritiku protestov proti opatreniam na zabránenie šírenia pandémie

Podobne možno čakať, že sa vyjadrí na podporu „tradičnej rodiny“, ktorej spochybňovanie a nahlodávanie odmietol ako neprijateľnú „ideologickú kolonializáciu rodiny“, ale že nebude vyzývať, aby „zlých liberálov vypratali buldozérom.“

Pontifex František a kauza Bezák

Tradičný titul pápeža „pontifex“ má základ významu v starom latinskom „staviteľ mostov“. Pápež František sa roky vytrvalo usiluje o zmierovanie konfliktov a vzrast porozumenia medzi rôznymi názorovými, politickými či sociálnymi skupinami aj náboženstvami. Aj preto je oprávnená nádej, že zmierlivým a konštruktívnym spôsobom vyrieši kauzu kontroverzného odvolania arcibiskupa Bezáka.

Toto odvolanie „bolo zvláštne, podozrivé, netransparentné a poškodilo cirkev na Slovensku viac ako čokoľvek po roku 89. Poškodilo a pošliapalo život jedného človeka, biskupa a mnohých iných kňazov, teda jednoznačne prinieslo zlé ovocie a nikdy sa to nemalo udiať. V cirkvi by sa takéto veci diať nemali." (P. Leopold Jablonský OFM, 31. 8. 2013 tu: https://tuchynova.blog.sme.sk/c/336459/odvolany-exorcista-po-roku-ku-kauze-bezak-neviem-komu-mam-verit.html )

Bezák sa koncom júna 2021 cíti morálne rehabilitovaný: „Pre mňa toto je rehabilitácia, už inú nepotrebujem. Naozaj, otvorili sa dvere, pápež ma uviedol do kaplnky v Svätej Marte a mal som možnosť slúžiť ja sám s pápežom Františkom omšu. Viacej nepotrebujem,“ … „Bol som s ním aj na večeri...“ Odvolaný arcibiskup / Róbert Bezák sa cíti rehabilitovaný, s pápežom slúžil omšu a dali si zmrzlinu

Kauza však naďalej škodí Cirkvi a rozdeľuje ju, ako vidno aj z diskusii na Postoji ze všetkými nedávnymi článkami a blogmi k tejto téme. Preto aj keď Bezák netúži po publicite, pre dobro Slovenska a Cirkvi by sa zišiel jasný verejný signál pápeža, že Bezák nie je cirkevne potrestaný hriešnik, ale biskup, ktorý doplatil na zlé okolnosti či chyby iných, a patrí mu rovnaká vážnosť. Keďže František, podobne ako Ján Pavol II., viac krát priznal chyby cirkevných autorít, napr. v utajovaní prípadov zneužívania, mohol by niečo povedať aj o chybách pri odvolávaní arcibiskupa Bezáka. (aj keď nečakáme a nežiadame podrobnú správu) Na vybudovanie „mostu“ medzi rozdeleným slovenským duchovenstvom je však potrebné úsilie a ochota všetkých.

Zvlášť dôležité stretnutia

Program návštevy je známy, a nebudem ho komentovať. Stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu a cirkvi sú pri návštevách pápeža štandardom. Treba pripomenúť tri zvlášť významné a symbolické stretnutia.

  • Návšteva problémového košického sídliska Lunik IX. Je prejavom dlhodobého záujmu pápeža Františka o ľudí a skupiny žijúce na okraji spoločnosti, tých ktorých tam dostali nepriaznivé okolnosti, aj tých čo si to zapríčinili sami. Na Slovensku je to však mimoriadna udalosť. Médiá priniesli informáciu, že na sídlisku už začali intenzívne upratovanie, vrátane odvozu odpadu, ktorý „neprispôsobiví“ obyvatelia často vyhadzovali z okien. Starosta Lunika sľubuje, že to zostane trvalo upratané. Ak sa to dodrží, a aspoň pár Rómov návšteva pápeža inšpiruje k zmene života, bude to skvelý výsledok. https://kosice.korzar.sme.sk/c/22702205/lunik-ix-sa-chysta-na-papeza-haldy-odpadu-zmizli-bar-syna-starostu-objednava-viac-piva.html

  • „Východná“ liturgia ktorej bude pápež „predsedať“ v Prešove má okrem samotnej podstaty bohoslužby aj viacrozmerný symbolický význam. Je znamením vnútornej jednoty Katolíckej cirkvi pri zachovaní rôznych obradov. Dobrý signál aj pre pravoslávnych, Rusko a susednú Ukrajinu. Gréckokatolíkov sa v Československu pod vedením Moskvy komunisti špeciálne tvrdo snažili zlikvidovať. Mučeník komunizmu biskup Gojdič za Slovenského štátu od začiatku kritizoval jeho protižidovskú politiku.

    Inzercia

Dôležité je to aj preto, že práve gréckokatolícky arcibiskup Vasiľ a biskup Lach sú v slovenskej cirkvi svetlými výnimkami, ktoré verejne jasne hovorili o biede nášho skorumpovaného politického a právneho systému, jej príčinách i dôsledkoch. (viac tu: https://www.postoj.sk/51211/greckokatolicki-biskupi-fasisti-a-slovenska-politika )

  • Tretie by malo byť stretnutie s príbuznými mučeníkov spravodlivosti, ktoré spomeniem nižšie.

Najväčšia neresť politiky

Podľa Benedikta XVI. je základnou úlohou vlády a politiky presadzovanie spravodlivosti. To fakticky ignorujú všetky slovenské vlády. Podľa pápeža Františka najväčšou neresťou politiky je korupcia. Doplácajú na ňu najmä chudobní. Je to „apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať."

Vie pápež, že Slovensko patrí v korupcii a vymožiteľnosti práva k najhorším štátom v Európe? Vie že jeho opakované výzvy k boju proti korupcii aj slovenská cirkev až na nepatrné výnimky ignorovala? Vie koľkí cirkevníci vo voľbách podporili strany zodpovedné za korupciu a biednu justíciu? Vie, že keď vo februári 2018 oznámil ako svoj úmysel apoštolátu modlitby boj proti korupcii, v slovenskej cirkvi a médiách o tom nikto ani len neinformoval? (Okrem FB bondosco a môjho blogu tu: https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia) Vie, že práve v tom mesiaci zavraždili novinára Kuciaka za to že odkrýval korupčné kauzy a prepojenia?

Keď vtedy neinformovali veriacich o týchto výzvach pápeža, a predseda KBS ešte aj po Kuciakovej vražde sa sťažoval že v cirkvi sme si tému korupcie „nechali nanútiť“, nie je riziko, že aj tento problém v rámci budovania dobrého obrazu o Slovensku pred Františkom utajili?

Mučeníci spravodlivosti

Ján Pavol II. pri prvej návšteve Československa špeciálne prijal a vyzdvihol disidentov a odporcov komunistickej diktatúry. Pri návšteve Sicílie 3 roky po mafiánskej vražde sudcu Livatina ako prvý pápež v dejinách použil slovo mafia, ktorú počas homílie ostro odsúdil. Pri stretnutí s jeho rodičmi ho nazval „mučeníkom spravodlivosti a nepriamo aj viery“. Pápež František nedávno Livatina blahorečil. Vatikán pripravuje výslovnú exkomunikáciu mafiánov, čím sa samozrejme nemyslí jedna sicílska organizácia, ale mafiánsky spôsob života a „podnikania“. (viac tu: https://www.postoj.sk/72659/blahoslaveny-sudca-mucenik-novinar )

Vie František, že na Slovensku pôsobil aj talianský mafián Vadala, s blízkymi kontaktmi na úrad vlády exkomunistu Fica? Povedali mu o vražde R. Remiáša do ktorej boli zapletené štátne orgány za Mečiarovej vlády?    Že túto podporovali aj niektorí cirkevníci, napriek tomu ako šikanovala biskupa Baláža? Vie, že vďaka korupčno-mafiánskemu systému ktorý za vlády SMERu a SNS kryli vysokopostavení sudcovia, policajti a prokurátori, zavraždili pre odkrývanie korupcie novinára Kuciaka so snúbenicou? Že sa to stalo vo februári 2018, keď František špeciálne vyzýval na boj proti korupcii, čo aj slovenská cirkev ignorovala?

Aj Kuciak je mučeníkom spravodlivosti a nepriamo aj viery. Preto by sa pápež mal aspoň na chvíľu osobne stretnúť aj s rodičmi R. Remiáša, J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Neviem, či sa také stretnutie chystá, ale ak sa neuskutoční, bude to veľká chyba slovenských informátorov a organizátorov.

Pápež František a cirkevné majetky

Ján Pavol II. si želal, aby Cirkev bola transparentná ako dom zo skla. Pápež František spustil reformu financií Vatikánu s cieľom väčšej transparentnosti, efektivity a zníženia možností ich zneužívania a prania špinavých peňazí. Vrátane uľahčenia vyšetrovania a prípadného trestného stíhania zodpovedných, od civilných úradníkov až po kardinálov. V súčasnosti už medzinárodné inštitúcie ocenili pozitívne výsledky tejto reformy, a prebieha aj trestné stíhanie niekoľkých zodpovedných osôb.

Na Slovensku je to niekedy naopak. Financie Trnavskej arcidiecézy za úradovania arcibiskupa Sokola v rozpore s cirkevným právom a na škodu cirkvi spravoval eštebák Náhlik. V banke bolo vyše 80 účtov, ktoré ani neboli zaznamenané v hlavnej účtovnej knihe arcidiecézy. Hodnota nezaevidovaného majetku bola odhadom 24 miliónov eur. Žiadosti novovymenovaného arcibiskupa Bezáka o audit z Vatikánu nevyhoveli.....

Nezrovnalosti, netransparentné a neefektívne narábanie s majetkom sa v rôznej miere vyskytovalo aj v iných diecézach a cirkevných inštitúciách. Cirkvi škodí aj nespravodlivé zovšeobecňovanie, aj ututlávanie takýchto chýb. Často je príčinou amatérizmus, mylná nekritická dôvera „našim ľuďom“ a ich odporúčaniam, alebo aj pretrvávajúce zvyky z čias komunistickej diktatúry, ktorá cirkvi znemožňovala riadne nakladať s vlastným majetkom.

Právnická kancelária JUDr. Čarnogurského ml., ktorá za Sokola robila právne služby pre arcidiecézu, zobrala po nástupe Bezáka odstupné 1,6 milióna eur. To je 170 násobok vtedajšieho ročného príjmu z priemernej mzdy na Slovensku. Za to by som vyprojektoval a postavil dva kostoly. Arcidiecéza tak vyplatila Čarnogurského firme za nevykonanú prácu 15 násobok ročného príjmu prezidenta SR, cenu 10-12 najdrahších limuzín BMW. Hneď po odvolaní Bezáka sa tam Čarnogurského firma vrátila. Vrátili aj tento zlatý padák? Čo by asi povedal pápež František na takýto cirkevný biznis? Vie o týchto problémoch slovenskej cirkvi?

Pápež, chudobní a antisociálne Slovensko

Pápež František opakovane kritizuje zväčšujúce sa sociálne rozdiely a nespravodlivé zhromažďovanie bohatstva v rukách malej skupiny superbohatých. To sa na Slovensku dialo za všetkých vlád od Mečiara po Fica.

Pápež opakovane upozorňuje na sociálne dôsledky pandémie, ktorá postihuje hlavne chudobných, a vyzýva aby sa tomu kompetentní usilovali zabrániť. V snahe konsolidovať financie Vatikánu a zabrániť rušeniu pracovných miest, tam znížili niektoré platy. Platy kardinálov sa od 1. apríla 2021 znížili o 10 %, bežných duchovných o tri percentá a mzdy vysokopostavených vatikánskych činiteľov rímskej kúrie klesli o 8 %. ( https://svet.sme.sk/c/22624704/vatikan-znizuje-platy-aby-nemusel-prepustat.htm )

Vie pápež, že rast cien potravín a bývania na Slovensku je jedným z najvyšších v Európe? Kritizoval tých, čo pandémiu zneužívajú na svoj vlastný profit – lebo tým podobne ako Judáš zrádzajú svojich blížnych. ( https://www.finreport.sk/agenturne-spravy/papez-frantisek-ostro-kritizoval-ludi-ktori-zneuzivaju-pandemiu-pre-svoj-vlastny-profit/ ) Vie ako to vyzerá na Slovensku?

V posolstve valnému zhromaždeniu OSN 25. 9. 2020 v súvislosti s Covid-pandémiou okrem iného žiada „nevyhnutnosť spoločnej práce na uzavretí daňových rajov, zabraňovať únikom a praniu peňazí, o ktoré je okrádaná spoločnosť, a tiež hovoriť krajinám o dôležitosti brániť spravodlivosť a spoločné dobro ponad záujmy najmocnejších podnikov a nadnárodných spoločností“ Vie pápež koľké milióny z našich daní dala vláda SMERu a SNS cez garážové firmy superbohatým do daňových rajov? Vie že súčasná vláda SR nedala žiadnu Covid-pomoc mnohým najchudobnejším drobným podnikateľom, ale vyše 2,5 milióna eur firmám s vlastníctvom v daňových rajoch či takým, ktoré odmietajú zverejniť svoje účtovné výkazy?

Koncil o dialógu v cirkvi

Aby bolo jasno – neradím pápežovi, čo a ako má hovoriť. Len som pripomenul témy, o ktorých iste niečo užitočné dobre povie, ak sa dozvie akým sú na Slovensku problémom.

Z dokumentu „Cirkev a internet“ Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky z r. 2002, keď bol pápežom Ján Pavol II.: „Druhý vatikánsky koncil potvrdil, že členovia Cirkvi by mali slobodne a s dôverou dávať najavo svojim pastierom svoje potreby a želania, ako sa svedčí na dietky Božie a na bratov v Kristovi; lebo podľa svojho vzdelania, odbornosti a vážnosti, ktoré požívajú sú oprávnení, ba niekedy aj povinní povedať svoju mienku o veciach, týkajúcich sa dobra Cirkvi. Communio et progressio poznamenáva, že nakoľko je Cirkev živým organizmom, treba v nej „pestovať verejnú mienku, ktorú udržiava dialóg medzi jej členmi“.

Odporúčame

Blog
Kauza arcibiskupa Bezáka – fakty známe i neznáme

Kauza arcibiskupa Bezáka – fakty známe i neznáme

Po potvrdení návštevy pápeža Františka na Slovensku sa objavili aj želania a dohady či „rehabilituje“ kontroverzne odvolaného arcibiskupa Bezáka. Vyriešenie tejto kauzy, ktorá veľmi uškodila slovenskej cirkvi, by bolo skvelou správou. V diskusii k téme však dohady, emócie a obvinenia silno prevažujú nad faktami. Tu sú podstatné a zdokumentované fakty ku kauze a vyjadrenia cirkevných autorít.

Blog
Ján 16, 16Ešte chvíľku a už ma neuvidíte a zasa chvíľku a uvidíte ma.“

Ján 16, 16Ešte chvíľku a už ma neuvidíte a zasa chvíľku a uvidíte ma.“

17Niektorí z jeho učeníkov si medzi sebou hovorili: ... Nevieme, čo hovorí.“ 19Ježiš spoznal, že sa ho chcú opýtať, a povedal im: „Dohadujete sa medzi sebou o tom, že som povedal: »Ešte chvíľku a neuvidíte ma a zasa chvíľku a uvidíte ma«? 20Veru, veru, hovorím vám: Vy budete plakať a nariekať, a svet sa bude radovať. Budete žialiť, ale váš smútok sa premení na radosť

Denník Svet kresťanstva