Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. júl 2021

Aj imunitou proti Covidu

V súvislosti s Covid-19  som čítal, že existuje aj niečo také ako „behaviorálna imunita“. Mark Schaller, psychológ z Kolumbijskej univerzity, prišiel v posledných rokoch s teóriou, že naše správanie je ďalším vývojovým stupňom boja s chorobami a môže byť rovnako účinné ako mikrobiológia. Nazval to behaviorálny imunitný systém a podľa jeho teórie je v nás tak hlboko zakorenený, že reagujeme na svoje okolie a ľudí bez toho, aby sme si to uvedomovali. Behaviorálna imunita je v podstate psychologický efekt, pri ktorom každý jedinec vyhodnocuje mieru rizika samostatne a pokiaľ vyhodnotí, že je riziko neakceptovateľne veľké, tak upraví svoje správanie spôsobom, aby to riziko znížil. Som presvedčený, že každý organizmus a každá sociálna skupina ako entita (podvedome) vyhodnocuje svoju situáciu, problémy a ciele a konsoliduje to s dostupnými zdrojmi. Človek by mal vždy zvážiť mieru rizika. Ak ju považuje za akceptovateľnú, obvykle sa podľa toho správa.

Situácia však nie je taká jednoduchá, rovnako ako nič nie je iba čierne alebo biele. Na jednej strane uznávam právo i povinnosť vlády vytvárať podmienky pre zdravie jej zverenej populácie, na druhej strane aj jednotlivec má právo zariadiť sa tak, ako uzná za vhodné. Mal by však zvíťaziť rozum nad emóciami. Problém vidím v tom, že ak necháme veci len na ľudí, mnoho neuvážlivých a nekompetentných ľudí sa zariadi tak, že to ohrozí ostatných. Majú na to právo? Na druhej strane je otázka slobody človeka v otázkach svojho zdravia. Tento problém sa údajne riešil po 2. svetovej vojne, keď sa mnohí nemeckí lekári bránili tým, že konali len v záujme spoločnosti (eutanázie psychicky chorých ľudí, homosexuálov...). Vtedy vznikol medzinárodne platný zákon, že zdravie jednotlivca je nadradené zdraviu spoločnosti. Na druhej strane je však potom otázka, ako majú vlády zabrániť šíreniu súčasnej pandémie?

Podľa odborníkov z oblasti biológie nás evolúcia naprogramovala tak, aby sme sa vyhýbali kontaktu s možnými zdrojmi infekcií. Proti kontaktu s dravcami nás chráni strach. Proti často neviditeľným parazitom nás chráni iná, nemenej dôležitá emócia – pocit hnusu. Behaviorálna imunita by mala zohrávať teda veľmi zásadnú úlohu aj v boji s epidémiou. Nechráni totiž  len jedinca, ale i celú populáciu, takže zmena správania môže dosť účinne spomaliť, alebo dokonca zastaviť šírenie epidémie. Osobne som presvedčený, že Covid-19 prekročil teritórium subjektu a stal sa sociálnou udalosťou. Vyžaduje si preto zodpovedný prístup každého z nás.  

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Očkovanie proti koronavírusu a kresťanská morálka: Rozpor alebo súlad?

Očkovanie proti koronavírusu a kresťanská morálka: Rozpor alebo súlad?

Pandémia nového koronavírusu a jeho rôznych mutácii trápi svet už vyše rok a pol. Ľudstvo proti neviditeľnému nepriateľovi vyvinulo viacero spôsobov ochrany - od testovania obyvateľstva cez rúška až po zatváranie prevádzok a rušenie hromadných podujatí. V priebehu minulého a začiatkom tohto roka uzreli svetlo sveta nové zbrane - vakcíny. V súvislosti s tým sa objavili mnohé hlasy a obavy ohľadom účinnosti a morálnosti pri výrobe týchto vakcín. Ako sa má v tejto problematike zorientovať kresťan? Mal by sa kresťan dať zaočkovať? Vyjadrení k danej téme bolo viacero, ponúkam kratšie zhrnutie.

Blog
O očkovaných ovciach a dezolátoch

O očkovaných ovciach a dezolátoch

Alebo o ľuďoch, ktorí sa rozdelili na dva tábory, v ktorých si každá strana postavila svoju pomyselnú vatru názorov, aby v nej spálili čo len náznak pohľadu tých druhých. A pritom by možno len stačilo pochopiť, že nás spája to isté. Únava.

Denník Svet kresťanstva