Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. júl 2021

Ján 16, 12Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.

13Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť. 14On ma oslávi, lebo z môjho vezme a zvestuje vám. 15Všetko, čo má Otec, je moje. Preto som povedal, že z môjho vezme a zvestuje vám.

Krátky, ale významný odsek o tom, ako je to so vzťahmi v trojjedinom Bohu. Duch nebude hovoriť nič, čo by „neprekonzultoval“ s Otcom a Synom. To, čo hovorí Otec, to hovorí aj Syn. A Syn je úplným majiteľom toho, čo má aj Otec. Rovnako je „spolumajiteľom“ toho všetkého aj Duch. (To „prekonzultovanie“ určite neprebieha  v čase ale vo večnosti.)

Ale napínavejšie (aspoň pre mňa) je to, že Kristus hovorí o niečom, čo sa dozvieme od Ducha až v správnom čase. Lebo v čase Apoštolov by to ešte učeníci nezniesli. Keďže Biblia je Božím modelom až do konca ľudstva (zánikom posledného v tomto vesmíre žijúceho človeka skončí aj história vesmíru, hoci ten ešte bude nejakú tú miliardu rokov „doexistovávať“), táto veta platí aj pre nás.

Ani my dnes nemáme úplnú vedomosť toho, čo nám Kristus chce povedať. Vieme však viac, ako vedeli učeníci. Vieme viac, ako vedeli cirkevní otcovia. Vieme viac, ako vedeli účastníci Tridentského či vatikánskych koncilov. Ale vieme menej ako budú vedieť veriaci o 500 rokov. To podstatné, čo potrebujeme na to, aby sme chápali, je viera, milosť a zdravý rozum. Je to kompatibilné. Napriek tvrdeniam niektorých neprajníkov, že viera a rozum sa vylučujú.

Boh je racionálny a logický. Všetko, čo vytvoril, má v sebe rozumnosť, logiku, účel a finalitu. Samozrejme, že všetko, čo stvoril, je aj dobré. To, čo pociťujeme ako zlé, sú dve strany jednej zvláštnej mince. Na jednej strane pôsobenie veľmi presných a Ním nastavených zákonov hmoty (napríklad prirodzená entropia všade vo vesmíre a z nej vyplývajúca smrť alebo choroby; alebo 4 základné sily od vzniku vesmíru) a na druhej strane je to možnosť stvorených, rozumných bytostí (anjeli, ľudia) konať slobodne aj v rozpore so zákonmi hmoty a zákonmi duchovnosti.

Poznanie obidvoch strán tejto mince (a vôbec poznanie jej existencie) má potenciál pomôcť udržať vieru a pokoj aj počas prežívaného zla v hraničných situáciách. Zlo neodstránime. Úplne nikdy nie do konca hmotného sveta. Ale môžem zmenšiť tú časť zla, ktorá sa môže rozmnožovať iba a len mojim slobodným rozhodnutím a konaním. Stačí skúmať Ducha, ktorý stále pôsobí a učí. Veď na to bol poslaný.

Inzercia

59 rokov hľadám pravdu, 59 rokov budujem vzťahy. 59 rokov budujem svoj vzťah s Pravdou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.