Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. júl 2021

Viedeň je nové mesto s Havanským syndrómom bolesti hlavy diplomatov z Ožiarenia.

Od nástupu Joea Bidena do funkcie približne 20 amerických spravodajských dôstojníkov, diplomatov vo Viedni hlásili, že majú záhadné ťažkosti podobné havanskému syndrómu. Americkí predstavitelia tvrdia, že počet možných nových prípadov v rakúskom hlavnom meste, ktoré je už dlho miestom americkej a ruskej špionáže, je v súčasnosti vyšší ako počet prípadov hlásených predstaviteľmi v ktoromkoľvek meste okrem samotnej Havany, kde boli hlásené prvé prípady.
Viedeň je nové mesto s Havanským syndrómom bolesti hlavy diplomatov z Ožiarenia.

Americkí špióni a diplomati v rakúskom hlavnom meste nahlásili zhruba 20 možných nových prípadov, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom meste okrem Havany.

Presná príčina ochorení vo Viedni, ktoré americké vládne agentúry oficiálne označujú ako "abnomálne alebo nevysvetliteľné zdravotné problémy", zostáva neznáma. Ale v reakcii na ich nárast CIA, ministerstvo zahraničných vecí a ďalšie agentúry zdvojnásobujú svoje úsilie o zistenie príčiny a identifikáciu vinníka. Riaditeľ agentúry CIA William Burns v súkromí Burns nazval tieto ochorenia skôr "útokmi" než príhodami. Hovorca ministerstva zahraničných vecí uviedol: "V koordinácii s našimi partnermi z celej vlády USA intenzívne vyšetrujeme správy o možných nevysvetliteľných zdravotných incidentoch v komunite zamestnancov veľvyslanectva USA vo Viedni."

Názov havanského syndrómu je odvodený od hlavného mesta Kuby, kde v rokoch 2016 a 2017 príslušníci CIA a zamestnanci ministerstva zahraničných vecí prvýkrát nahlásili, že majú v hlave zvláštne pocity zvuku a tlaku. Niektorí z pacientov uviedli, že sa im zdalo, že ich tieto pocity prenasledujú po ich domoch, bytoch a hotelových izbách v kubánskom hlavnom meste. Niektorí pacienti opísali pocit, akoby stáli v neviditeľnom lúči energie. Mnohí z nich trpeli vyčerpanosťou, bolesťami hlavy až závratmi, či problémami so zrakom. Špecialisti z Centra pre poškodenie a obnovu mozgu na Pensylvánskej univerzite použili na štúdium mozgov 40 pacientov z Havany magnetickú rezonanciu. Nezistili žiadne známky fyzického nárazu do lebky pacientov - akoby mali "otras mozgu bez otrasu", povedal špecialista a jeho tím zistil známky poškodenia ich mozgu.

Vysokopostavení predstavitelia Trumpovej a Bidenovej administratívy majú podozrenie, že za tento syndróm sú zodpovední Rusi. Ich pracovná hypotéza je, že agenti pracujúci pre G.R.U., ruskú vojensko-spravodajskú službu, mierili na amerických predstaviteľov zariadenia s mikrovlnným žiarením. Pravdepodobne s cieľom ukradnúť údaje z ich počítačov alebo mobilov, čo spôsobilo vážnu ujmu osobám, na ktoré sa zamerali. Americkí spravodajskí analytici a operatívci však doteraz nedokázali nájsť konkrétne dôkazy, ktoré by im umožnili vyhlásiť, že na vine je buď mikrovlnné žiarenie, alebo Rusi.

FBI začala vlastné vyšetrovanie udalostí v Havane, ale agenti zatiaľ nenašli žiadne dôkazy o útokoch. Odborníci z oddelenia analýzy správania vykonali posúdenie havanských pacientov bez toho, aby ich priamo vypočuli. Dospeli k záveru, že trpeli hromadným psychogénnym ochorením. To je stav, pri ktorom sa skupina ľudí, často v domnení, že boli vystavení niečomu nebezpečnému, začne súčasne cítiť zle. Podľa iných lekárov mnohí z pacientov nevedeli, že ostatní ľudia sú chorí, a nemohli predstierať niektoré fyzické príznaky, ktoré sa u nich prejavovali. 

Keď Trump odchádzal z úradu, na veľvyslanectve USA vo Viedni, ktorého stanica CIA je jednou z najväčších na svete, neboli hlásené žiadne prípady.

Viedeň je už dlhší čas centrom špiónov. V meste sídli mnoho veľkých agentúr OSN, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ako aj ďalšie medzinárodné orgány, ktoré zamestnávajú úradníkov z celého sveta, ktorí majú prístup k informáciám zaujímavým pre americké a zahraničné spravodajské služby. Predpokladá sa, že okrem značného počtu amerických, britských, čínskych, francúzskych a ruských špiónov majú vo Viedni svojich agentov okrem iných aj Iránci, Sýrčania a Severokórejčania.

Rakúske vnútroštátne bezpečnostné služby tradične privierajú oči nad operáciami zahraničných spravodajských služieb na rakúskom území, pokiaľ tieto operácie neohrozujú rakúske záujmy. 

Rakúsko bolo po druhej svetovej vojne okupované Sovietmi, Američanmi, Britmi a Francúzmi, ako je to znázornené v klasickom románe Grahama Greena "Tretí muž". Keď sa okupácia skončila, rakúsky parlament v roku 1955 vyhlásil neutralitu krajiny a zaviazal sa, že nebude ani v americkom, ani v sovietskom tábore. Dúfali, že budú mostom medzi Východom a Západom.

Putin sa zúčastnil na svadbe Karin Kneisslovej, ktorá bola v 2018 rakúskou ministerkou zahraničných vecí. Na podujatí ich bolo vidieť, ako sa objímajú a tancujú spolu. Predstavitelia Bieleho domu boli "ohromení" týmito zábermi, ktoré podkopávali zahraničnú politiku USA a Európskej únie. "Rusi si Rakúsko vážia. Vždy si mysleli, že majú osobitný vzťah," povedal mi bývalý americký diplomat. Európski predstavitelia povedali svojim americkým kolegom, že podľa nich má sám Putin prázdninový dom na jazere niekde v Rakúsku.

Vysokopostavení americkí diplomati a špióni vo Viedni boli na pozore pred havanským syndrómom. Veľvyslanectvo vo Viedni bolo na toto ochorenie pripravené lepšie ako väčšina iných - malo vlastnú relatívne dobre vybavenú zdravotnú kliniku. Veľvyslanectvo USA je dôkladne strážené, ulica pred ním je na oboch koncoch uzavretá, aby sa zabránilo parkovaniu vozidiel v jeho blízkosti. Chodcov, ktorí sa pokúšajú fotografovať budovu, často zastavujú a vypočúvajú ochrankári, ktorí hliadkujú v okolí. Zamestnanci nebývajú v areáli veľvyslanectva - prenajímajú si domy a byty po celom meste, kde majú pravdepodobne oveľa menšiu ochranu.

Burns, riaditeľ CIA, ktorý dvakrát pôsobil v Moskve ako diplomat ministerstva zahraničných vecí, zostavil nový "tím" zložený z vysokopostavených analytikov a spravodajcov, aby sa pokúsil čo najrýchlejšie odpovedať na dve otázky: Čo spôsobuje havanský syndróm a kto je zaň zodpovedný? Burnsov nový tím zatiaľ neodhalil nové spravodajské informácie. "Intenzívne sa však snažíme určiť príčinu, zámer a úlohu akéhokoľvek zahraničného aktéra."

Inzercia

Počet možných prípadov syndrómu na celom svete často kolíše, pretože na zoznam pribúdajú nové podozrenia, zatiaľ čo iné prípady, ktoré lekári považujú za nesúvisiace ochorenia, sa zo zoznamu odstraňujú. Koncom mája bolo na celom svete hlásených viac ako 130 možných prípadov. Z toho približne 50 prípadov pripadalo na CIA. Zvyšok tvorili väčšinou príslušníci americkej armády a ministerstva zahraničných vecí a ich rodinní príslušníci. 

 

 

Johnson a pestúnsky štát - Znepokojujúci útek premiéra od liberalizmu. Anglicko.

Náhly nárast teórie o laboratórnom úniku COVID19. Progresívny The New Yorker.

Prečo sa lekári stále skrývajú za monitormi a neotvoria ambulancie. Anglicko.

Kolíkovej frakcia má 1/3 preferenčných hlasov z volieb. Tvári sa ako väčšina.

Dopady lockdownu na zdravie, ekonomiku, vzdelanie v Anglicku. Porovnaj Švédsko.

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Ako sa zbaviť predražených SMS, a ako sa k nám dostali.

Ako zamedziť WIFI pre detský mobil

Odporúčame