Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. júl 2021

Vyváženosť, prosím

Charlie Chaplin raz povedal, že človek, ktorý chce chodiť po visutom lane, musí mať ťažisko v sebe. Moderný čas, čas plný nástrah, rozporov a nárokov je skutočne ako chodenie po visutom lane.

Aby človek z neho nespadol do depresie či rezignácie, potrebuje veriť sebe a veriť v hodnoty, ktoré z človeka urobili človeka .

Identifikujem sa so stanoviskom,  že aby človek nespadol, nesmie venovať prílišnú pozornosť žiadnej krajnosti. Žiadne také „radšej sa mýliť s USA“, aby sme nepovedali ani pol dobrého slova o Rusku.

Krajnosti, extrémy  sú nebezpečné  pre  samotného človeka   aj pre jeho  okolie.  Mali by sme učiť  viac  robiť  SWOT  analýzy:, teda  plusy, mínusy, hrozby  a  príležitosti. Aplikuje  sa  to najmä na
podniky,  ale hodilo by sa to aj pri  politickom  či  geopolitickom myslení .

Treba to vyvažovať, lebo ak človek za žiadnu cenu nechce spadnúť vľavo, tak spadne vpravo. Osobne si myslím, že nie je žiadna výhoda mať hlavu rozbitú na pravej strane a nie na ľavej.

Inzercia

Vyváženosť patrí do nášho života v každej oblasti. Potrebujeme vyváženú stravu, vyvážený výdaj energie nám zabezpečí fungujúci metabolizmus i prirodzený vývoj. A ak sa pozeráme na všetky svetové strany, tak nám neujdú z pozornosti aj tie drobnosti či všednosti bežného života, ktoré sú však mimoriadne dôležité.

Nemali by sme čakať po celý svoj život na niečo, čo príde. Na niečo, čo sa možno raz stane, čo raz možno ani nebude.  Ak si budeme uvedomovať vlastné ťažisko a nebudeme uhýbať pred vlastnými hodnotami, nemusia nás vždy čakať tie najľahšie cestičky.

Ale napriek tomu to stojí zato, ak chceme byť ľuďmi, ktorí žijú zmysluplný život. Ak chceme byť tými, ktorých nerozkolíše akýkoľvek závan vetra.

A ak si pritom v duchu aj poskočíme s majstrom Charliem Ch., získame k hodnotám a vyváženosti i nadhľad. A to je už dobrý základ pre život.

Odporúčame

Blog
Pandémia, ale nielen ona ...

Pandémia, ale nielen ona ...

Pandémia nás prevalcovala. O tomto fakte snáď už nikto nepochybuje. Prevalcovala naše krehké vzťahy, najmä rodinné a prevalcovala aj Cirkev. Do kostolov sa už mnohí nevrátia. Ak človek mal k Cirkvi vybudované slabé puto, nevydržalo. Pričom aj slabé puto má svoj význam. Pokiaľ sme živení Božím slovom aspoň ako tak, vždy máme šancu, aby toto puto zosilnelo. Ak sa ono ale celkom pretrhne, tá šanca zoslabne. Hoci nádej vždy zostáva a Božie milosrdenstvo tiež ...

Denník Svet kresťanstva