Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. júl 2021

(Ne)zaočkovaní

Je správne deliť spoločnosť na dva tábory?
(Ne)zaočkovaní

Európska únia sa v týchto dňoch prehupla cez významný vrchol - 70% jej dospelej populácie obdržalo minimálne prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Krajiny plošne rušia opatrenia a postupne sa vracajú k normálu, práve vďaka vysokej rýchlosti očkovania. Potom sme tu však my - na Slovensku prvú dávku vakcíny obdržalo zhruba 41% obyvateľstva. S týmto číslom, ktoré je ďaleko za európskym priemerom, sa pomaly začínajú vynárať otázky, ktoré budú podstatné pri ďalšom priebehu pandémie - najmä tá, či by mal štát vnímať zaočkovaných občanov inak, ako tých nezaočkovaných.

Na svete boli dodnes podané takmer 4 miliardy dávok vakcín proti COVID-19. Takmer tretina svetovej populácie je už zaočkovaná, pričom ide o jednu z najväčších koordinovaných akcií v záujme verejného zdravia v histórii ľudstva. A aj keď sa pri klinických fázach či podaní vakcín objavili komplikácie či vzácne prípady úmrtí v súvislosti s očkovaním, pravdepodobnosť a štatistika hovoria jednoznačne v prospech všetkých overených vakcín proti tomuto ochoreniu.

Zatiaľ čo sa svet snaží očkovať, štáty ako Slovensko riešia dilemu, čo s tými, čo tento zázrak modernej vedy odmietajú. Málokto sa zrejme vyhol záberom z protestov pred parlamentom či internetovým diskusiám, často plným vášní, o význame opatrení povzbudzujúcich očkovanie a zvýhodňujúcich zaočkovaných. Spoločnosť sa, zdá sa, neustále viac a viac delí podľa línie zaočkovaní/nezaočkovaní.

Toto rozdeľovanie je cestou do pekla.

Nedá sa porovnať s rozdeľovaním spoločnosti podľa politických línií (ktoré však často kopíruje), či podľa spoločenských alebo kultúrnych tém. Toto rozdelenie vyniká v tom, že priamo ohrozuje životy našich najzranitelnejších občanov. Ako dnes vieme nielen zo Spojených Štátov, väčšina nových prípadov Delta variantu koronavírusu sa týka nezaočkovaných ľudí, nehovoriac o smrtnosti. Ako v rozhovore s Denníkom E poznamenal analytik NBS Martin Šuster medzi 500-tisíc ľuďmi nad 60 rokov, ktorí na Slovensku stále nie sú zaočkovaní, môže smrtnosť dosahovať úroveň až 10%, nehovoriac o nižších percentách zaočkovanosti pri mladších ročníkoch, ktorí sa v prípade tretej vlny stanú ideálnymi nosičmi vysoko nákazlivejšieho variantu nového koronavírusu.

Kým teda začneme akúkoľvek diskusiu o slobode, musíme si položiť otázku, či sme s dnešnými číslami ochotní riskovať životy omnoho viac ľudí ako v predošlých vlnách, ktoré nás sprevádzali na jeseň a jar. Akékoľvek delenie spoločnosti je totiž zlé, no to, čoho sme dnes svedkami, nie je delenie spoločnosti zvonka či delenie spoločnosti politikmi.

Spoločnosť sa delí jednoznačne podľa slobodného rozhodnutia každého občana - zaočkovaného alebo nie. Takmer každý má možnosť sa zaočkovať, prístup k očkovacím látkam je jednoduchší ako kedykoľvek predtým. Je teda správne zvýhodňovať tých, ktorí sa v tejto otázke rozhodli určitým spôsobom, mysliac nielen na seba, ale aj na najzraniteľnejšiu časť našej spoločnosti?

Odpoveď na túto otázku sa zdá byť bohužiaľ až príliš samozrejmá.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.