Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. júl 2021

Beda tým, ktorí túžia po Jehovovom dni!

“‚Beda tým, čo túžia po Jehovovom dni! Čo vám Jehovov deň prinesie? Temnotu, nie svetlo. Bude to, ako keď niekto uteká pred levom a narazí na medveďa, vbehne do domu, oprie sa rukou o múr a uštipne ho had. Jehovov deň bude tmou, a nie svetlom, bude to čierňava bez jasu.” - Amos 5:18-20.
Beda tým, ktorí túžia po Jehovovom dni!

Dychtivo sa tešíte na zničenie tohto „zlého sveta“? Väčšinu „Jehovových svedkov“ je často počuť hovoriť „s nádejou, že čoskoro príde koniec!“ Aký je postoj tohto druhu myslenia? Spravidla sú nadšení, že si môžu užívať život v „raji“ a chcú, aby bol tento svet zničený, aby mohli vstúpiť do nového. V takomto prípade sa zohľadňujú Božie slová v Amose 5:18-20? Je tento postoj nesprávny, a ak áno, ako máme nedočkavo očakávať splnenie jeho sľubov? Nie je dobré pozerať sa s dychtivým očakávaním na deň, keď od nášho Boha dostaneme veľa požehnaní ako výraz jeho ocenenia za našu oddanosť a vernosť?

Istota, že sa budeme tešiť na budúce odmeny a požehnania od nášho Boha, je nielen vhodná, ale aj ako Kristovi učeníci je to postoj, ktorý sa od nás očakáva, že si vypestujeme. Apoštol Pavol nás nabádal, „ktokoľvek sa priblíži k Bohu, musí veriť , že je, a že sa stáva odmenou pre tých, ktorí ho skutočne hľadajú.“ (Hebrejom 11: 6) Sám apoštol Pavol si pred seba postavil svoju budúcu odmenu ako motivačný cieľ, ktorý horlivo sledoval celý svoj život. (Filipanom 3:14) Z tohtoo dôvodu, prečo nás náš Otec, cez svojich starovekých prorokov, nabádal, aby sme „netúžili“ po jeho veľkom dni?

Je dôležité, aby „Jehovovi svedkovia“ starostlivo zvážili, na čo sa „tešia“. V súčasnosti je na tejto planéte asi osem miliárd mužov, žien a detí. „Svedkovia Jehovovi“ s radosťou prijímajú myšlienku, že koniec tohoto sveta , ktorým vládne Sata Diabol, prežijú iba tí, ktorí sú spojení s ich „organizáciou“. Počet tých, ktorí pby režili, by v súčasnosti predstavoval niekde medzi siedmimi až dvadsiatimi miliónmi ľudí v závislosti od toho, ako široko uplatňujeme výraz „spojený“. Je morálne tešiť sa a s úsmevom čakať na zabitie ôsmich miliárd ľudí, len aby pár miliónov mohlo žiť a žiť večne v raji na tejto prekrásnej planéte Zem?

Odpoveď na túto otázku môžeme vidieť, ak sa pozrieme na podobnú situáciu v Písme. V 18. kapitole 1. Mojžišovej vo veršoch 20-33 jm§žeme šítať o dialógu medzi Jehovom a jeho priateľom Abrahámom, keď sa Jehova chystal zakročiť proti mestám Sodoma a Gomora. Vo verši 25 čítame, ako Abrahám obhajuje mestá pred Jehovom, a oponuje: Je nemysliteľné, aby si konal takým spôsobom, že by si spravodlivého usmrtil spolu so zlým, aby bol výsledok pre spravodlivého a bezbožného rovnaký! Je to od teba nemysliteľné. Neurobí sudca celej zeme to, čo je správne? Tu Abrahám zastáva stanovisko, že by bolo nemorálne, aby Boh popravil celé mesto, ak by v meste bolo čo i len „50 spravodlivých mužov “.

S tým Jehova nesúhlasí, skôr sa pripája k Abrahámovmu argumentu a súhlasí s tým, že mesto nezničí, ak dokáže nájsť 50 spravodlivých mužov. V obave o tých, ktorí žijú v týchto mestách, Abrahám zdĺhavo zmenšil počet spravodlivých mužov potrebných na to, aby zachránili mesto, až na desať mužov. Čo sa môžeme naučiť z tejto výmeny názorov? Dve veci. Najprv bol Abrahám okamžite znepokojený, keď mu jeho priateľ Jehova povedal, že sa chystá vziať katov meč a zamieriť do Sodomy a Gomory. Netešil sa, že bude niekoho popravovať. Po druhé tvrdil, že by bolo nemorálne ničiť nevinných spolu so zlými. Toto bol argument, s ktorým Jehova súhlasil a ktorý zaznamenal vo svojom Slove pre náš dnešný prospech!

Ako to súvisí s našim pohľadom na to, čo má prísť? Rovnako ako Jehova Boh informoval Abraháma o svojom zámere chytiť katov meč, informuje nás aj dnes. Povedal, že "Telá zabitých, ktorí padli Jehovovou rukou, budú v ten deň ležať od jedného konca zeme po druhý. Nikto ich nebude oplakávať, nikto ich nepozbiera ani nepochová. Budú ako hnoj na povrchu zeme.‘" - Jeremiáš 25:33. Je náš postoj k tomuto nadchádzajúcemu Božiemu súdu rovnaký ako v prípade Abraháma? Prečo to Jehova urobí? Nie je Jehova zobrazovaný skôr ako Boh lásky a nie ako nemilosrdný kat?

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ježiš - majte sa na pozore!

Ježiš - majte sa na pozore!

“Vrátil sa k učeníkom a našiel ich spať. Povedal Petrovi: „Nemohli ste so mnou bdieť ani jednu hodinu? Bdejte' a modlite sa, aby ste nepodľahli pokušeniu. Duch je, pravdaže, dychtivý, ale telo je slabé.” - Matúš 26:40, 41.

Blog
Fantastika, alebo prorocká kniha?

Fantastika, alebo prorocká kniha?

V roku 1907 vychádza v Anglicku kniha, ktorú by sme mohli nazvať jednou z prvých dystópií. U čitateľov vyvolala šok. Prvým prekvapením bol opis budúceho sveta, v ktorom technológie napredujú a napriek tomu stojí pred kolapsom z napätia medzi dvomi obrovskými ríšami. Doba cirkvi sa v knihe chýli ku koncu. Protestantské cirkvi sa vyprázdnili a aj katolícka bojuje o prežitie. Do tejto situácie vstupuje osobnosť charizmatického vodcu, ktorý dokáže zabezpečiť mier medzi národmi.

Denník Svet kresťanstva