Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. júl 2021

Ježiš - majte sa na pozore!

“Vrátil sa k učeníkom a našiel ich spať. Povedal Petrovi: „Nemohli ste so mnou bdieť ani jednu hodinu? Bdejte' a modlite sa, aby ste nepodľahli pokušeniu. Duch je, pravdaže, dychtivý, ale telo je slabé.” - Matúš 26:40, 41.
Ježiš - majte sa na pozore!

Výraz „majte sa na pozore“ sa v Preklade nového sveta Svätých písiem vyskytuje jedenásťkrát. Je to konkrétny výraz, ktorý používa iba Ježiš; objavujúci sa päťkrát v Matúšovom evanjeliu a šesťkrát v Marekovom. Šesť z jedenástich prípadov, ktoré sa v Písmach vyskytujú, sa týka jednej správy, keď Ježiš prosí svojich apoštolov v záhrade Getsemanskej, aby zostali bdelí a modlili sa, tak ako ich spájal Matúš aj Marek. (Marek 14: 34,37-38) Matúšova správa znie takto:

'Potom im povedal:„ Som hlboko zarmútený, dokonca až na smrť. Zostaňte tu a držtehodinky so mnou. “ - - - Vrátil sa k učeníkom a zistil, že spia, a povedal Petrovi: „Či by si nemohol ostaťna stráži so mnou jednu hodinu? sledujte Neustálea nepretržite sa modlite, aby ste nezaviedli pokušenie. Duch, samozrejme, túži, ale telo je slab. - Matúš 26:38, 40, 41.

V tejto súvislosti vidíme priame Ježišovo napomenutie, aby doslova bdel v rozhodujúcom okamihu dejín. Napriek tomu nám táto situácia môže dnes slúžiť ako prorocká dráma. Zvyšných päť výskytov je v troch konkrétnych ilustráciách, ktoré dal Ježiš. Tento výraz sa objavuje raz v jeho ilustrácii porovnávajúcej Noemove dni (Matúš 24: 36–42) raz v ilustrácii desiatich panien (Matúš 25: 1–13) a trikrát v ilustrácii majstra, ktorý si objednáva svojich otrokov. pred cestou do zahraničia. (Marek: 13: 32–37)

Aby sme presne pochopili, ako môžeme použiť naše Pánovo napomenutie na „stráženie“, je potrebné vziať do úvahy všetky tri podobenstvá a dôvod, prečo Ježiš chcel, aby apoštoli zostali bdelí a modlili sa Getsemane. Vo všetkých týchto správach je napomenutie zamerané konkrétne na Kristových pomazaných bratov, nie na perspektívnych členov „veľkého zástupu“. Napomenutie má byť pripravené na „druhýkrát, keď sa objaví“, ako to uviedol Pavol. (Hebrejom 9:28)

Pokračovanie...

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ústava Spojených Štátov zaniká!

Ústava Spojených Štátov zaniká!

'Lebo ten deň je blízko, Jehovov deň sa približuje. Bude to deň mrakov, čas súdu nad národmi. Proti Egyptu príde meč a Etiópiu zachváti hrôza, keď budú v Egypte padať pobití. Jeho bohatstvo poberú a jeho základy zrúcajú’! - Ezechiel 30:3, 4.

Blog
Róbert Bezák: Blíži sa očistenie jeho mena?

Róbert Bezák: Blíži sa očistenie jeho mena?

V roku 2009 sa Róbert Bezák stal biskupom Trnavskej arcidiezézy, v júli 2012 bol z funkcie odvolaný. Hoci prešlo už takmer 10 rokov, dodnes je okolo tejto skutočnosti snaha vytvoriť hmlu a nejasno. Návšteva pápeža Františka však môže veľa zmeniť.

Denník Svet kresťanstva