Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. novembec 2015

Valdajský klub 2015

Tohoročný Valdajský klub sa opäť konal v Soči, presnejšie nad Soči v lyžiarskom stredisku vybudovanom pre zimné olympijské hry 2014. Nad hotelom sa týčili hrebene Kaukazu.
Valdajský klub 2015

Základná téma klubu zodpovedala súčasnej medzinárodnej situácii: Vojna a mier – človek, štát a hrozba veľkého konfliktu v 21. storočí. Zasadnutia sa zúčastnili členovia klubu a pozvaní hostia z celého sveta, opäť relatívne najviac z anglosaských krajín. Zo známejších účastníkov spomeniem Dominique de Villepin, francúzskeho predsedu vlády z rokov 2005 - 2007, Wofganga Schüssela, rakúskeho kancelára z rokov 2000 - 2007, Václava Klausa, českého predsedu vlády a prezidenta 2003 – 2013, Jacka Matlocka, amerického vyslanca v ČSSR a v Sovietskom zväze, Ali Larijaniho, predsedu parlamentu Iránu. Klub sa konal od 19. – 22. októbra. Nedá sa reprodukovať obsah celej diskusie na klube. Uvediem niektoré najvýznamnejšie témy.

Hrozba veľkého konfliktu. Známy ruský publicista Fiodor Lukjanov povedal, že sme opustili obdobie približne 20 – 25 rokov po skončení studenej vojny, keď sa zdalo, že veľká vojna už nebude. Veľká vojna sa opäť stala mysliteľnou. Vladimír Putin v záverečnom prejave povedal, že prah použitia zbraní hromadného ničenia pre vznik veľkého konfliktu sa znížil. Sergej Ivanov, riaditeľ prezidentskej administratívy, na otázku, čo bude, ak by Islamský štát získal atómovú bombu, sa prežehnal.

Sergej Lavrov aj Vladimír Putin pripomenuli, že USA pred zhruba 5-timi rokmi odôvodňovali vybudovanie protiraketovej obrany v Európe hrozbou rakiet z Iránu. Teraz bola s Iránom podpísaná dohoda o jeho nukleárnom programe, ale západ chce budovať protiraketový program naďalej. Dokonca v čase zasadnutia klubu uskutočnili prvú praktickú skúšku. Účastník z Izraela povedal, že USA sa musia za každú cenu usilovať o udržanie svojej dominancie vo svete, pretože ak ju stratia, rozpadnú sa. USA majú troch kľúčových nepriateľov: Rusko, ktoré ich môže zničiť vojensky, Čínu, ktorá ich môže zničiť hospodársky, a islam.

Islamizmus, arabské štáty. V arabských štátoch príchod islamu zamedzil vývoj národných jazykov aj národných štátov. Nemohol sa vyvinúť nacionalizmus jednotlivých arabských štátov. Historicky sa viaceré pokúšali o zjednotenie sveta islamu. Tieto pokusy jeden za druhým zlyhali. Ďalší pokus sa snažil obyčajne o to isté s malými zmenami. Teraz majú ambície zjednotenia islamských štátov Turecko, Saudská Arábia a Irán. Turecko na princípe, že už raz zjednotilo islamský svet, vie to robiť a teraz by len obnovilo starý stav. Saudská Arábia na báze svojho bohatstva a existencie svätých miest islamu na svojom území. Irán na báze atómovej bomby.

Izraelský účastník uviedol, že Izrael neverí, že Irán dodrží dohodu o jadrovom výskume. Pre každý islamský štát je Izrael dobrou zámienkou na pokus o zjednotenie islamu. Irán doteraz neodvolal svoj cieľ zničiť Izrael. Nedostatok nacionalizmu v regióne znamená, že pád režimu v ktoromkoľvek štáte znamená aj pád daného štátu.

Člen klubu z Iránu Mehdi Sanaei povedal, že treba sústrediť pozornosť na financovanie Islamského štátu. Nebol by problém odsledovať, kto kupuje naftu a plyn vyťažené na území Sýrie a Iraku obsadenom Islamským štátom.

Kedysi boli na Blízkom východe a severnej Afrike štyri pevné štáty – Irak pod vládou Saddama Husajna, Egypt pod vládou Hosni Mubaraka a Sýria pod vládou Asadovcov ako aj Lýbia pod vládou Kadáfiho. Teraz nie sú na Blízkom východe a v severnej Afrike žiadne pevné štáty. Tarek Heggy, profesor na rôznych amerických a iných univerzitách, povedal, že islam je zlučiteľný s modernitou, ale islamizmus nie. Islam sa má rešpektovať ako náboženstvo, ale keď prekročí hranice náboženstva, komunikácia s ním má končiť. Ak Sýria bude zničená, na Blízkom východe nastane chaos. Saudská Arábia hrá deštruktívnu úlohu na Blízkom východe. V roku 2014 v Saudskej Arábii popravili 107 ľudí odseknutím hlavy. Slobodná sýrska armáda, ktorú Západ považuje za umiernenú opozíciu proti Asadovi, nemá jednotné velenie, sú rôzne oddiely. Rusko žiadalo USA, aby uviedlo, kde sa nachádza slobodná sýrska armáda, ale USA odmietli dať informáciu. Vojenskí atašé v Moskve dostali pred začiatkom ruského bombardovania v Sýrii mapy, kde sú aké oddiely v Sýrii a kde budú smerovať údery.

Projekt Európa. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Rusko podporuje realizáciu európskeho projektu. Rusko musí podporovať celoeurópsku stratégiu, ak chce budovať euroázijskú stratégiu. Európsku identitu však nemožno zabezpečiť bez Ruska. Izolácia Ruska z projektu európskej identity už stála francúzsku banku Paris Bas 9 mld. USD, teraz je na rade Volkswagen. Európska identita bude najviac závisieť od Nemecka. Kresťanská civilizácia musí držať spolu. V EÚ je takáto požiadavka už politicky nekorektná. Treba si však pamätať svoje korene.

Skupina G7 už patrí dejinám, budúcnosť patrí G20. Treba reformovať hlasy v Medzinárodnom menovom fonde. Dohoda o tom je už podpísaná, ale Kongres USA ju doteraz neratifikoval. Putin povedal, že USA jednajú s EÚ ako so svojím vazalom, ktorý nešiel podľa ich pravidiel. USA chcú reorganizovať svetovú ekonomiku, aby ešte viac upevnili svoju dominanciu. Iný názor ako svoj označujú za ruskú propagandu. Nedá sa vyhrať nad teroristami, ak sa hoci časť teroristov používa ako klin proti legálnej vláde. Anglický historik Dominic Lieven povedal, že európsky projekt zlyhal v 19. storočí pre geopolitiku. Je ťažké opäť spojiť ríšu Karola Veľkého (približne súčasné Nemecko, Rakúsko, Česko, Maďarsko a severné Taliansko), ale aj tak zostanú dve mocnosti na okraji: Veľká Británia a Rusko.

Inzercia

Európa má inú historickú skúsenosť než Čína. V Číne po období bojujúcich štátov (475 – 221 pr. Kr.) vznikla jednotná Čína, ktorá sa drží doteraz.

Ktorýsi účastník citoval sovietskeho maršala Klimenta Vorošilova, ktorý povedal, že Rusi radi bojujú. Ruský účastník Mironenko povedal, že Dmitrij Medvedev ako prezident dával dôraz na rozvoj mierových odvetví ruského hospodárstva. Teraz sa rozvíjajú skôr vojenské odvetvia. Bývalý poradca Európskej komisie Javiera Solanu Robert Cooper uviedol, že štát vedie vojny a vojny vyrábajú štát. Až vojny nám pripomenú, aké sú zlé. Za Napoleonovej vlády iba 6 mesiacov nebola vojna a práve v tom období vznikol Napoleonov kódex, ktorý platí doteraz.

Dominique de Villepin povedal, že svetu hrozí rozdelenie na dva bloky: na Západ a približne na BRICS. Dominancia doláru je neudržateľná. Európa musí ísť svojou cestou. Musí vytvoriť vlastné ozbrojené sily. Václav Klaus povedal, že Európa najviac zlyhala v posledných dvoch desaťročiach.

Sankcie. Sergej Ivanov povedal, že sankcie proti Rusku trvajú už najmenej sto rokov. Sankcie zaviedol anglosaský svet a pod rôznymi zámienkami sa ich snaží vždy obnoviť. Sergej Lavrov povedal, že zahraniční diplomati im prihrali list, ktorý poslal americký štátny department ministerstvám zahraničných vecí európskych štátov. Vyzýva v ňom, aby európske štáty nerozvíjali styky s Ruskom, neprizývali ruské firmy do tendrov, aby nepristupovali na spoločné projekty s ruskými firmami. Izraelský účastník povedal, že sankcie proti Rusku sú účinné. Zobrali naftu a plyn z rúk Putinových ľudí. Je napätie medzi vedením armády a Putinom. Vraj armáda prinútila ísť Putina do Sýrie.

Ukrajina. Sergej Lavrov povedal, že Rusko neobetuje Donbas. Sergej Ivanov upozornil, že od 1. 1. 2016 Ukrajina vstúpi do EÚ ako pridružený člen. V dôsledku toho prestane mať voľný prístup na ruský trh. Prakticky to bude znamenať menší odbyt pre ukrajinské výrobky a zvýšenie hospodárskej krízy na Ukrajine. Ale bude to ukrajinská voľba.

Ruská literatúra. Jednu neskorú večernú diskusiu organizátori venovali ruskej literatúre ako zrkadlu ruského vedomia. Vystúpili traja spisovatelia a jeden literárny kritik a bola to veľmi zaujímavá súčasť Valdajského klubu. Počnúc Gogoľom, Dostojevským a Tolstým, literáti veľmi presvedčivo ukázali, ako ruská literatúra odráža ruské vedomie až do takej miery, že na základe literatúry možno predpokladať budúce ruské rozhodnutia. Spisovateľ Viktor Jerofejev, ktorého práce sa publikujú hojne aj u nás, povedal, že ruská literatúra, na rozdiel od iných literatúr, vždy hľadá zmysel života. Tým nachádza obrovskú silu a nesie pre Rusov nádej.

Valdajský klub vydáva materiály ku všetkým diskutovaným témam v medzinárodnej politologickej komunite. Stáva sa tak poradnou základňou pre spoločenskovedné pracoviská na celom svete. Krásne prostredie Soči a Kaukazu bolo dôvažkom k zaujímavým odborným diskusiám.

Ján Čarnogurský

Odporúčame

Blog
Pomôžeme?

Pomôžeme?

Sedím v maringotke v utečeneckom tábore v irackom Kurdistane a rozmýšľam, aké by to bolo, keby títo ľudia prišli k nám na Slovensko. (Výber z blogov)

Blog
Jedna ruka netleská

Jedna ruka netleská

Ak sa nemýlim, tak v českých kinách bežal už od 18. septembra 2004 film Jedna ruka netleská. Ja som si ho pozrel v ružomberskom kine až po vyše siedmich mesiacoch – 23. mája 2005. V sále sme na druhom a pre Ružomberok poslednom večernom predstavení sedeli deviati... Jedna ruka netleská je príbehom ...

Blog
Quoist mi rozprával o láske

Quoist mi rozprával o láske

Keď bol tohto roku máj – lásky čas, čítal som pozoruhodné dielo Michaela Quoista Rozprávaj mi o láske. Katolícky kňaz Michal Quoist, ktorý zomrel v roku 1997 ako 76-ročný, patrí k najznámejším duchovným autorom vo Francúzsku. Medzi jeho knihy zaraďujeme Cesty modlitieb, Tvojimi očami, Úspešný život,...