Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. júl 2021

Blog: Môj boj s časom

„Zastaňte na cestách a viďte, skúmajte dávne chodníky; a kde je dobrá cesta, choďte po nej, tak si nájdete odpočinok pre dušu“ (Jer 6, 16).
Blog: Môj boj s časom

Foto: pexels.com

Autorka: Zuzana Rigdová

Som mama štyroch detí. Poznám viac ako čokoľvek iné pocit chaosu, zavalenia rôznymi povinnosťami súčasne a nestíhania. V rôznych etapách svojho života som v rôznych intenzitách bojovala s časom a dodnes nemám pocit, že mám túto oblasť pod kontrolou. Na druhej strane, som extrémny plánovač, dáva mi pokoj vedieť, čo sa bude diať a kedy. Keďže sú tieto dve veci v protiklade, pocit vyhorenia je mi dôverne známy.

Boh nás vedie, naopak, zlý nás ženie

Vieme, prečo niektorí s úsmevom stíhajú veľa vecí a iní sa cítia neustále vyčerpaní? Čo nás nabíja a vybíja? Dopraje nám Boh odpočinok?

Boh veľmi dobre pozná naše sily, naše tempo, pozná našu prirodzenosť, on nás stvoril. Takže, keď nám prichádza do života niečo od neho, nikdy to neznamená to, že nás to zničí, naopak, vie to úplne „našiť“ a prispôsobiť našim potrebám. Keď som nastúpila na materskú s posledným dieťatkom, cítila som obrovskú úľavu. Pamätám si dodnes tie prvé dni bytia doma, bol to úžasný pocit oddychu, po náročných ubehaných odpracovaných rokoch. Začala som snívať o tom, že sa konečne naučím piecť chlieb, čo som roky chcela, možno konečne spravím poriadok vo fotkách, naučím sa zavárať a rôzne veci, na ktoré mi popri práci nezostával žiaden čas. Pár mesiacov po pôrode ma začalo kontaktovať viacero ľudí z rôznych oblastí: „Teraz si doma, máš čas, vedela by si pre nás robiť to a to?“  Boli to dobré nápady, dobré myšlienky, ale prišla by som o ten svoj čas odpočinku. Vedela som, že to najviac, čo sama sebe môžem darovať, je čas, že je to tá najdrahšia veličina – a ponuky som neprijala.

Po roku prišla ponuka viesť jedno občianske združenie. Necítila som sa na to, ani kapacitne, ani časovo, ale v tomto bolo Božie vedenie jasne viditeľné. Súhlasila som po dlhom premýšľaní a ovocie prišlo postupne. Na každú moju otázku v hlave, ako budem stíhať to a to, prišla pokojná odpoveď v čase, všetko si našlo svoje miesto. Boh zmenil rôzne okolnosti a prispôsobil ich môjmu tempu, mojej situácii. Dnes sa cítim oveľa pokojnejšia, keď prídu nové výzvy a úlohy do môjho, i tak náročného, života. Viem, že ak sú od Boha, jednoducho ich Boh prispôsobí mne a ak nie, kedykoľvek sa dá z nich bez straty odísť. Ďalším poznaním je pre mňa fakt, že ak ma Boh volá ísť po svojich chodníkoch, má moc dať súčasne s kráčaním aj odpočinok. Dáva nám dar, kedy nás daná aktivita nevyčerpáva, naopak, nabíja nás, cítime cez túto službu pôsobenie Ducha Svätého. Tvorivá práca slúžiaca dobru má moc obnoviť našu dušu. Naše telo je možno chvíľu fyzicky unavené, ale naša duša sa obnovuje.

Čomu venujem svoj čas?

„Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu“ (Mt 11, 29)

Zvykli sme si na myšlienku, že sú to sociálne siete, ktoré nás oberajú o čas, ale je toho podstatne viac. Nedávno som chcela naše deti objednať k lekárke. Volala som tam viackrát za sebou v priebehu pár dní, nedvíhala... Keď mi konečne zdvihla sestrička telefón, povedala mi, že momentálne nemôžu, nech opäť zavolám o hodinu. Vzdychla som si. Uvedomujem si totiž, že toto je jedna z vecí, ktorá nás oberá o vzácny čas, a keď je detí viac, všetko sa násobí. Každá maličkosť nás stojí svoj čas. Zabíjanie času pri internete je samostatná kapitola. V decembri som potrebovala kúpiť novú práčku so sušičkou. Keď som začala scrollovať ponuky, prešla ma okamžite chuť na jej nákup, možností bolo nekonečné množstvo. Povedala som si v duchu, že tomu odmietam venovať desiatky hodín a, popravde, nakoniec prvú, ktorú som našla, som aj kúpila. Zisťujem, že to, čo sa dnes človek musí učiť v záplave možností, je rozhodovať sa rýchlo a dobre. A nie sú to len starosti tohto typu.  Skúsenosť mi hovorí, že takisto online priestor a nekonečné zoomy sa stali ďalším žrútom môjho vzácneho času, preto som sa musela naučiť ich selektovať. Postupne som sa naučila, že v mojej situácii je jednoduchšie si nájsť čas na pokojnú odpoveď mailom, ako stráviť veľa času pripojením online. Tiež sa učím rozlišovať, ktoré online prednášky a webináre stoja za môj čas. Online priestor zaliali nekonečné možnosti vzdelávať sa a zdieľať, ale naozaj nám všetko osoží?

Boh nás volá k tichu, tam nájdeme odpočinok pre svoju dušu.

Terapeutický čas

„V siedmom roku však nech má zem úplný odpočinok, čas pokoja pre Pána! Vtedy neosievaj svoje pole a neorezávaj svoju vinicu!“ (Lv 25,4)

Inzercia

Naša únava často pramení v tom, že robíme iba veci, ktoré nás o energiu pripravujú. Potrebujeme hľadať rovnováhu v tom, kde vydávame energiu a kde ju čerpáme. Je jasné, že povinnostiam sa nevyhneme, ale aj každý jeden z nás potrebuje svoj tvorivý oddychový čas stráviť v činnosti, ktorá ho nabije. Môžeme ho nachádzať v kreslení, vyšívaní, zdobení koláčov, počas prechádzky v lese, hrou na hudobný nástroj a či v inom. Viete, v ktorých povolaniach sú ľudia dlhodobo najšťastnejší?  V tých tvorivých. Napriek únave tam funguje princíp dobíjania. Ak je človek tvorivý, v čomkoľvek, čo je mu blízke, nachádza súčasne s námahou odpočinok pre svoju dušu.

Taktika zlého je pripraviť nás o tento vzácny čas. Skúša nás presvedčiť, že čas samých pre seba v tvorivej oddychovej činnosti je zbytočná vec. Je to práve preto, lebo veľmi dobre vie, že ak je náš duch spokojný a pokojný, naše prežívanie života je plnšie a radostnejšie, zvládanie náročných situácii je lepšie, naše reakcie sú pokojnejšie, vzťahy zdravšie. Známa psychoterapeutka PhDr. Eva Reichelová, CsC. vo svojej knihe „Na chvíľu Freudom – Filiálna terapia“ (2010) opisuje, že takýto čas je doslova oáza pre človeka, kde sa stretáva sám so sebou, kde je v harmónii sám so sebou. Nazýva to až „terapeutický čas“, akoby návrat k hrám z detstva, kde duša odpočívala, kde sme zažívali hlbokú radosť, tú pravú slobodu. Boli sme iba my, náš svet a prítomný okamih. Bol to čas tvorivosti a odpočinku pre našu dušu. Za najväčšiu tragédiu považuje fakt, že táto tvorivá hra deťom (a nielen im) dnes chýba.

Darujme si čas

„Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom“ (Kaz 3,1)

Ako kráčam životom, zisťujem s úžasom, že sa v podstate akoby stále vraciam sama k sebe. Volá sa to kruh života. Vraciam sa k pocitom z detstva a vyhľadávam ich, niekedy aj cez vlastné deti. Keď dcéra začala hrať na flaute a v našom byte sa rozozvučal zvuk nástroja, cítila som tú istú radosť, ako som mala kedysi ja. Blížim sa k štyridsiatke a to, čo si túžim darovať do tejto dekády, je čas. Pretože už veľmi dobre viem, že keď ho mám a využívam ho tvorivo, obnovuje sa tým moja duša. Je to poklad, v ktorom objavujeme nielen seba, ale aj Božiu blízkosť a prítomnosť. Takýto čas prináša v sebe dar pokoja a vnímania blízkosti Boha, seba samého aj iným – a stáva sa tak požehnaním.

Skúsite to aj vy?

 


 

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Marcela Dobešová: Každý sa môže s niečím podeliť!

Marcela Dobešová: Každý sa môže s niečím podeliť!

Stála pri zrode viacerých projektov zameraných na pomoc rodinám a jednotlivcom v rôznych náročných životných situáciách. Marcelu Dobešovú, jednu zo zakladateliek Fóra života a ďalších sociálnych projektov, si dovolím nazvať vizionárkou v sociálnej oblasti. Rozprávali sme sa o jej životnej ceste, pracovných úspechoch aj neúspechoch a víziách pre ďalšie generácie.

Blog
Vo svete sa dnes menia zákony!

Vo svete sa dnes menia zákony!

"Pozeral som sa ďalej a videl som, ako ten roh vedie vojnu proti svätým a víťazí nad nimi. Vtom prišiel Pradávny dní a rozhodol v prospech svätých Najvyššieho. Nastal určený čas, aby svätí dostali kráľovstvo." - Daniel 7:21, 22.