Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. júl 2021

Rehabilitácia arcibiskupa Bezáka?

Róbert Bezák v súvislosti s plánovanou pastoračnou návštevou pápeža Františka na Slovensku poskytol rozhovor denníku N, Monike Tódovej.
Rehabilitácia arcibiskupa Bezáka?

Monika Tódová má môj rešpekt pre jej odvahu postaviť sa mafii čelom. V kultúrno-etických témach je zaujatá  a medzi svoj pohľad a pravdu dáva znamienko rovná sa, podobne ako Zuzana Hanzelová.  Ich otázky, či argumenty ak sa jedná o hodnotové témy, často nie sú postavené na objektívnej pravde, ale na ich osobnom presvedčení. Monika Tódová, Zuzana Hanzelová, Michal Magušin,  Marek Vagovič, Dag Daniš, Jaroslav Daniška, Martin Hanus a Eva Čobejová  patria k novinárom, od ktorých si pozriem či prečítam skoro všetko, čo nie je zamknuté, bez ohľadu na to, či s nimi súhlasím.

Róbert Bezák v rozhovore s Monikou Tódovou prvý krát od svojho odvolania pôsobil spokojne, šťastne a miestami i pokorne. V marci mu zomrel otec. Pápež poslal na jeho pohreb veniec a arcibiskupovi Bezákovi list.

Znova zopakoval, že nepozná dôvody svojho odvolania. Tódová argumentovala otázkou, ktorú položili redaktori Postoja arcibiskupovi Zvolenskému, na konci ktorej bolo konštatovanie, parafrázujem: „čoraz viac nám je jasnejšie prečo bol Bezák odvolaný“. Pápež Benedikt po odvolaní Bezáka jasne napísal, že tak urobil po vecnom oboznámení sa, starostlivom zvážení a dlhej modlitbe, v láske, aby obnovil  účinnú kolegialitu medzi slovenskými biskupmi a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze.

Je pravda, čo povedal biskup Bezák, že arcibiskup Sokol poskytol rozhovor jednému médiu, ktoré Bezák nemenoval, ak sa nemýlim tak to bol Christianitas, kde povedal, že za odvolaním Bezáka sú dôvody ekonomické, vieroučné i morálne. Je fakt, že doposiaľ nikto morálne delikty arcibiskupa Bezáka nepomenoval. Je fakt, český kardinál Dominik Duka sa vyjadril, že Bezák nebol odvolaný na základe morálneho deliktu.

Odklon Bezáka od katolíckej vierouky je zdokumentovateľný. Odvolanie som vnímala ako krivdu voči jeho osobe, až kým som si neprečítala dve knihy. Jednu Bezák napísal so Štefanom Hríbom, Medzi nebom a peklom, druhá Vyznanie je od Márie Vrabcovej . 

Aby som nešla do minulosti, napokon všetky rozhovory, ktoré za tie roky emeritný trnavský arcibiskup médiám poskytol sa dajú vyhľadať, spomeniem ako ukážku len jedno vieroučné fó-pá, ktoré odznelo v rozhovore s Monikou Tódovou.  Monika Tódová priniesla do rozhovoru pohľad na pápeža Františka ako na toho, kto je blízky LGBTIQ ľuďom, narozdiel od slovenských katolíckych hierarchov. Bezák loptičku  na smeč prijal. Síce povedal, že u pápeža nejde o schvaľovanie adopcií detí homosexuálnymi pármi ani o uznávanie manželstva medzi takýmito ľuďmi, no pápež vie, že takýchto ľudí treba prijímať a nie vylučovať spomedzi seba.  Ale veď katolícka cirkev má mnohé desaťročia jasne zadefinovaný  postoj lásky k homosexuálnym osobám, explicitne napríklad  v Katechizme katolíckej cirkvi, biskup Bezák to dobre vie. Tak prečo je potrebné budiť dojem že  slovenská katolícka hierarchia, slovenskí katolíci, týchto ľudí súdia, odsudzujú, vylučujú spomedzi seba?

Arcibiskup Bezák neskrýval svoju radosť z toho, že návštevu pápeža vníma ako osobnú satisfakciu. Aj za slová arcibiskupa Oroscha počas poslednej prezidentskej kampane. V rozhovore sa nabudil dojem, že pápež prichádza na pozvanie prezidentky, ktorá je s pápežom na tej istej vlnovej dĺžke, a teda na úplne inej ako sú slovenskí biskupi. V rozhovore opäť, ako už mnoho krát, zaznela významná nepresnosť, javiaca sa nepodstatne, a to že biskup Orosch povedal, že ten kto bude voliť Zuzanu Čaputovú spácha ťažký hriech. Dá sa ľahko dohľadať čo biskup Orosch naozaj povedal. Povedal, že ten, kto sa verejne postaví  vedľa kandidátky obhajujúcej právo na potrat (teda Čaputovej) a podporí ju v kandidatúre pácha ťažký hriech – inými slovami ťažký hriech podľa arcibiskupa Oroscha spáchal Bezák a nie tí čo ju volili. Toto nie je obhajoba slov arcibiskupa Oroscha, jeho vyjadrenia na adresu prezidentského kandidáta Mikloška,  v tom istom príhovore, som považovala za podpásové. Toto je pomenovanie Bezákovho zahmlievania, teda poukázanie na jeho vieroučnú nejednoznačnosť. A hoci mám jasný, negatívny, postoj na verejné politické a mediálne účinkovanie Mariána Kuffu, v slovách Róberta Bezáka je možné vidieť pravdivosť Kuffovho tvrdenia že hmla je horšia ako tma.

Inzercia

Na svoju obhajobu neváhal Róbert Bezák spomenúť aj ohavného McCarricka. Uviedol ho ako argument, že ak v jeho prípade nebol problém pomenovať čo spáchal, tak prečo v jeho je. Pýtal sa komu sa tým ublíži ak sa povedia dôvody jeho odvolania. Skonštatoval, že jemu určite nie. Tiež spomenul, už po mnohý krát, že mu nebohý don Anton Srholec odporúčal ísť robiť smetiara, lenže on nemá túžbu sa tak realizovať. Na takéto citové výlevy som zvyknutá skôr u Matoviča, ktorého jedným z posledných kúskov, ako sa dalo čakať, je, že si urobil z Lengvarského Popolušku. Ale budiž, a len mi napadlo, či Gojdiča bavilo byť vo väzení...  Nie, nemyslím si, že by arcibiskup Bezák mal robiť smetiara, myslím si, že by sa mal prestať verejne ľutovať. Myslím si, že arcibiskup Bezák má právo na spravodlivosť, má právo na ospravedlnenie od tých, ktorí mu ublížili. Verejné ospravedlnenie. Má právo odpustiť. Má právo požiadať o odpustenie. Má mať možnosť opäť spoluvytvárať kolegialitu. Myslím si, že tak ako to už raz pápež povedal arcibiskupovi Zvolenskému,  je pripravený arcibiskupovi Bezákovi pomôcť,  no východisko závisí od samotného Bezáka.

Drahý otec arcibiskup Bezák, pápež František  nepríde na Slovensko kvôli vám. Skúste nájsť  skutočný dôvod jeho návštevy. Myslím, že nielen Vy a veriaci by mali veľkú radosť ak by ste po boku arcibiskupa Zvolenského, Chovanca, Oroscha a ďalších spolu s pápežom koncelebrovali 15. septembra svätú omšu v Šaštíne.

 

 

zdroj obrázka: piestanskydennik.sk

Odporúčame

Blog
Covid alebo Sputnik?

Covid alebo Sputnik?

Vyčerpaný lekár v relácii Braňa Závodského pred pár dňami na Exprese povedal, že „keď lietajú vo vzduchu guľky, každý sedí doma alebo v bunkri“.

Blog
Vo svete sa dnes menia zákony!

Vo svete sa dnes menia zákony!

"Pozeral som sa ďalej a videl som, ako ten roh vedie vojnu proti svätým a víťazí nad nimi. Vtom prišiel Pradávny dní a rozhodol v prospech svätých Najvyššieho. Nastal určený čas, aby svätí dostali kráľovstvo." - Daniel 7:21, 22.

Blog
Pravý obraz slovenskej politiky

Pravý obraz slovenskej politiky

To, čo hovoria mnohí ľudia na Slovensku - že politici, aby si udržali válovy sú medzi sebou, keď sa na nich verejnosť nepozerá, veľmi dobrí kamaráti a všetky tie hádky sú len divadlom pre voličov - je veľkou pravdou.

Denník Svet kresťanstva