Jedna ruka netleská

Ak sa nemýlim, tak v českých kinách bežal už od 18. septembra 2004 film Jedna ruka netleská. Ja som si ho pozrel v ružomberskom kine až po vyše siedmich mesiacoch – 23. mája 2005. V sále sme na druhom a pre Ružomberok poslednom večernom predstavení sedeli deviati...

Jedna ruka netleská je príbehom smoliara Standu, ktorý si po návrate z väzenia ide pýtať peniaze od Zdeněka - ešte pred basou s ním robil nejaký kšeft. Nanešťastie však spoznáva ďalšieho bláznivého chlapíka Ondřeja. Nasledujú udalosti, ktoré zmenia život nielen hlavných protagonistov Standu a Ondřeja, ale i Zdeněka, jeho manželky Sandry i jeho detí.

Dej v krátkosti vyzeral takto: Standa, Ondřej a ďalšie dve baby sa spoznali po tom, čo Standa so šťastím prežil pád z mosta. Púšťajú sa do kriminálnej zápletky, ktorá súvisí s lovením zakázaných orlov práve pre Zdeněkovu „vegetariánsku“ reštauráciu. V podzemí podniku sa konajú veľké mäsové seansy. Jedna z nich nedopadne dobre nielen pre Zdeněka, ktorý po nej ostane absolútne zruinovaný, ale, žiaľ, i pre samotného Standu, ktorý znova putuje do väzenia za údajné podpaľačstvo (to, že ešte niekto má v ruke zapaľovač, nemusí znamenať, že aj podpálil majetok). Takže žiadny happy end. Ale postavy dostávajú predsa nádej : Martina navrhuje Standovi, aby jej zavolal, keď ho pustia znova na slobodu. Andrea sa podľa všetkého dá dokopy s Ondřejom. Najhoršie na tom končí Zdeněk, ktorý sa vydáva na dráhu bezdomovca.

Vo filme boli vykreslené viaceré úchylky – predstava o tom, že sám som Hitlerom (Zdeněk), chlapec sa preoblieka do ženských šiat, jeho sestra ho chce takmer zabiť, v divadle preoblečený za ženu vystupuje aj Standov otec a aj Martina má zvláštnu sexuálnu záľubu. Zdeněkova manželka Sandra je zas prísna, ekologická a vegetariánska. V každom človeku – v každej postave tohto filmu – sa nachádza akýsi druh zvláštnosti. David Ondříček, režisér, producent a spoluautor scenára tvrdí, že vo filme sa prelínajú tri základné témy: príbeh chlapca, nepodliehajúceho obecným pravidlám sveta, v ktorom žije; tlak doby na nás; a otázka normálnosti a šialenstva. Snímka sa pohráva s rôznymi štýlmi a žánrami. Podľa slov „Standu“ – Jiřího Macháčka – je to tak trochu i detektívka. Autori svoj počin Jedna ruka netleská druhovo zaradili ako „čiernu komédiu“.

Čo ma na filme zaujalo? Samotný príbeh. Všadeprítomný humor. Výkon Jiřího Macháčka, Ivana Trojana, novej tváre Mareka Taclíka, ale výborne hrali aj Isabela Bencová, Kristina Lukešová, Klára Pollertová-Trojanová a Vladimír Dlouhý. Vo filme nechýbal ani Jan Tříška, ktorý počas svojej kariéry spolupracoval napr. s Warrenom Beattym či s Milošom Formanom. No, a vynikajúca bola i hudba Jana P. Muchowa.

Mimochodom, názov filmu vychádza z perzského príslovia a znamená približne toľko, že človek nič nezmôže sám a potrebuje druhého človeka. Dnešná doba však vyzerá ako opak tohto tvrdenia. „Nesúhlasím, v tomto je svet stále rovnaký. Ale nech už je svet aký chce, pevne verím, že náš film ho zmení k lepšiemu. A ak nie, tak sorry“, zakončuje Jiří Macháček.

Stránka filmu je www.jednarukanetleska.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo