Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. jún 2021

Človek - najväčší zázrak na Zemi

Medzi všetkými divmi, s ktorými sa možno na Zemi stretnúť, nič nie je úžasnejšie ako ľudský mozog. Vezmite si takýto príklad: Každú sekundu prúdi do mozgu z rôznych zmyslových orgánov informačný tok asi 100 miliónov bitov.

Ako sa mozog chráni pred tým, aby bol beznádejne zasypaný touto lavínou? Ako zvláda myseľ tie milióny súbežných správ, ak môžeme v určitej chvíli rozmýšľať iba o jednej veci? Myseľ však zjavne nielenže prekoná tú záplavu informácií, ale sa s ňou dokonca ľahko vysporiada.

Ale zvládnutie tejto úlohy je iba jedným z nespočetných zázrakov ľudského mozgu. Majú na tom účasť dva faktory. Po prvé: v mozgovom kmeni je sieť nervových vlákien o veľkosti malíčka. Táto sieť sa nazýva retikulárna formácia.

Pôsobí ako určitý druh kontrolného centra prevádzky, ktoré triedi milióny správ prichádzajúcich do mozgu, vyraďuje bezvýznamné a vyberá dôležité, a tie vedie ďalej do mozgovej kôry, ale prepustí každú sekundu do vedomia najviac len niekoľko sto informácií.

Po druhé: k ďalšiemu výberu toho, čo prenikne do našej pozornosti, dochádza asi vo vlnách, ktoré prebehnú mozgom 8– až 12–krát za sekundu. Tieto vlny vyvolávajú periódy vysokej vnímavosti, počas ktorých mozog zaznamenáva silnejšie signály a reaguje na ne.

Predpokladá sa, že pomocou týchto vĺn sa mozog orientuje a sústreďuje sa na to, čo je podstatné. Sekundu za sekundou v našej hlave prebieha neuveriteľne intenzívna činnosť. A čo vyhlásil jeden výskumník ohľadne ľudského mozgu?

Že po tisícročiach hĺbania a desaťročiach intenzívneho vedeckého výskumu zostáva náš mozog práve tak ako vesmír - v podstate tajomstvom! Mozog človeka je istotne najtajomnejšou súčasťou zázraku, ktorým je človek!

Inzercia

Odporúčame

Blog
Niečo viac než inštinkt v prírode!

Niečo viac než inštinkt v prírode!

Ľudia, najväčší zázrak na Zemi a koruna všetkého, čo Boh vytvoril, sa neriadia v prvom rade inštinktom, ako zvieratá, vtáci a ryby, spolu so všetkými živočíchmi na celom svete.

Blog
Kauza: Kajúcnik, SIS, Starosta

Kauza: Kajúcnik, SIS, Starosta

Posledný vývoj udalostí, ktoré sa dejú v silových zložkách pripomína chaos. Vláda sa musí postaviť čelne k týmto problémom, inak jej to zlomí väz. Nesmie sa zopakovať, že nevinný občan, ktorý chráni verejný záujem ide do väzby!

Denník Svet kresťanstva