Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. jún 2021

Protirečí si Biblia v skutočnosti?

Mnohí často obviňujú Bibliu z toho, že si protirečí. Tí, ktorí vyslovujú toto obvinenie, obyčajne Bibliu ani osobne nečítali alebo iba opakujú to, čo počuli od iných bez toho, aby si to sami overili. Niektorí však našli niečo, čo sa im javí ako skutočné rozpory, a znepokojuje ich to!

Ale ak Biblia skutočne Božím Slovom, mala by byť harmonická, nie protirečivá. Prečo sa teda zdá, akoby si niektoré pasáže protirečili? Pri hľadaní odpovede by sme mali pamätať na to, že hoci je Biblia Božie Slovo, písalo ju mnoho mužov v priebehu niekoľkých storočí. Títo pisatelia pochádzali z rôzneho prostredia, mali rôzny štýl písania a rôzne dary, a všetky tieto rozdiely sú v Biblii.

Mimochodom, ak dvaja alebo viacerí pisatelia opisujú tú istú udalosť, jeden môže uviesť detaily, ktoré druhý vynechá. A navyše, rôzni pisatelia predkladajú určitý námet rôznymi spôsobmi. Jeden môže písať z hľadiska chronológie, kým druhý môže spracovať námet inak. V sérii týchto článkov si povieme o niektorých údajných rozporoch 

Napríklad v Matúšovi 8:5 čítame, že keď Ježiš prišiel do Kafarnaumu, 'prišiel k nemu istý dôstojník a naliehavo ho prosil', aby uzdravil jeho sluhu. Ale v Lukášovi 7:3 o tomto dôstojníkovi čítame, že 'poslal (k Ježišovi) židovských starších s prosbou, aby prišiel a zachránil jeho otroka. Hovoril s Ježišom dôstojník osobne, alebo poslal starších?

Odpoveď je zjavne taká, že muž poslal židovských starších. Prečo teda Matúš hovorí, že ten muž sám prosil Ježiša? Lebo prostredníctvom židovských starších vlastne prosil Ježiša tento muž. Starší slúžili ako jeho hovorcovia, pretože tem muž-dôstojník rešpektoval náboženské rozdiely medzi židovskou vierou a rímskou.

Zoberme si iný príklad na ilustráciu. V 2. Paralipomenon 3:1 čítame: 'Nakoniec začal stavať Šalamún Jehovov dom v Jeruzaleme'. Neskôr čítame: 'Tak Šalamún dokončil Jehovov dom'. Staval Šalamún chrám od začiatku až do konca osobne? Samozrejme, nie. Skutočnú stavebnú prácu vykonávalo množstvo remeselníkov a robotníkov.

Ale Šalamún bol organizátorom práce a bol za ňu zodpovedný. Preto Biblia hovorí, že dom staval Šalamún od začiatku až do konca osobne. Tak aj Matúšovo evanjelium hovorí, že vojenský veliteľ pristúpil k Ježišovi. Ale Lukáš uvádza ďalší detail, keď hovorí, že dôstojník k nemu pristúpil prostredníctvom židovských starších.

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Preskúmajme učenie islamu

Preskúmajme učenie islamu

ISLAM je názov náboženstva, ktoré založil Mohamed na začiatku siedmeho storočia po Kristovi, čo z neho robí najmladšie svetové takzvané „veľké“ náboženstvo. Pojem islam znamená „rezignácia“ alebo „plné podriadenie sa“. Posvätnou knihou islamu je Korán. Skladá sa zo 114 súr alebo kapitol, ktoré majú veršové rozdelenia podobné Biblii, až na to, že tieto veršové rozdelenia nie sú vôbec jednotné, zatiaľ čo niektoré verzie veršové rozdelenie vôbec nemajú.