Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. jún 2021

Kedysi Paríž Blízkeho východu v nestabilite a s množstvom ľudí v núdzi

Výbuch v prístave v Bejrúte zmenil životy tisícov detí a ich rodín. Ani v dnešné dni sa krajina nenachádza v stave vhodnom pre rozvoj, vzdelávanie a pokojný život. Libanon zažíval už pred výbuchom politické i hospodárske nepokoje a finančnú krízu mimoriadne posilnila pandémia spojená s ochorením COVID-19.
Kedysi Paríž Blízkeho východu v nestabilite a s množstvom ľudí v núdzi

Abdelkarim v priestoroch UNICEF pre deti vo verejnej záhrade Karantina v Bejrúte, Libanon @UNICEF / Fouad Choufany

Budovy nachádzajúce sa blízko prístavu boli zničené. Ľudia prišli o domovy, majetok, prácu. Boli zničené školy, nemocnice a ďalšie zariadenia. Libanon už pred výbuchom potreboval značnú pomoc, nakoľko Sýrski utečenci tvoria viac ako 20% obyvateľstva krajiny, čo je najvyšší pomer utečencov k populácii na svete. Okrem nich je v Libanone aj približne 300 tisíc palestínskych utečencov. Už pred vypuknutím pandémie koronavírusu žila polovica všetkých utečeneckých rodín so sumou nižšou ako 2,9 dolára na osobu a deň a 58% školopovinných detí do školy nechodilo. Do krajiny prichádza stále väčší počet zúfalých ľudí, ktorí sa však ocitajú v nestabilnej situácii krajiny, ktorej hlavné mesto Bejrút sa kedysi nazývalo Parížom Blízkeho východu. Architektúra Bejrútu je kombináciou stavieb z čias Osmanskej ríše a éry francúzskeho vplyvu. V meste sa sústreďovalo to najlepšie z regiónu a Bejrút sa stal útočiskom mnohých maliarov, spisovateľov, či muzikantov. Dnes je narastajúci počet Libanončanov a utečencov stále zraniteľnejší a chudobnejší. Ľudia zápasia s nákupom potravín, nájomným či prístupom k zdravotnej starostlivosti. Situáciu veľmi komplikuje vysoká miera inflácie a devalvácia meny. Približne 92% domácností je zadĺžených a podľa prieskumu OSN muselo kvôli pandémii až 8 z 10 zraniteľných ľudí – starších, zdravotne postihnutých či chronicky chorých utečencov – obmedziť príjem potravy.


Obyvatelia Karantiny prestavujú svoje domy v libanonskom Bejrúte. @ UNICEF / Ralph El Hage

Bezprostredne po výbuchu zaviedol UNICEF integrovanú pohotovosť a plán reakcie na podporu tisícov postihnutých rodín, zabezpečil prístup k zdravotnej starostlivosti a bezpečné prostredie. Pre deti ako Abdelkarim vytvoril UNICEF bezpečný priestor v mestskom parku Karantina. Vďaka spolupráci s miestnymi partnermi sa rýchlo začal program psychosociálnej prvej pomoci a psychosociálne podporné stretnutia.

Abdelkarim i jeho priatelia majú toho veľmi málo a túžia po lepšej budúcnosti. „Snažím sa nemyslieť na svoj život pred výbuchom,“ hovorí Abdelkarim, „takže trávim čas premýšľaním o budúcnosti pre moju rodinu a pre mňa. Chcem sa čo najskôr vrátiť do školy,“ usmieva sa. "Všetci sme pripravení na školu, hneď, ako nám zavolajú!"

Inzercia

Zatiaľ čo sa UNICEF sanuje 90 poškodených škôl v Bejrúte, pandémia spojená s ochorením COVID-19 môže predĺžiť frustráciu Abdelkarima a jeho priateľov. Jeho generácia si zaslúži, aby sa na ňu nespomínalo ako na generáciu, ktorej životy natrvalo poznačil výbuch. On, ani deti utečencov, by nemali zostať v slepej uličke beznádeje. Potrebujú prístup k vzdelávaniu a možnosť rozvíjať sa v bezpečnom prostredí.

Aj vy môžete podporiť rozvoj a vzdelávanie detí vo svete cez nami najoverenejší spôsob, ako SVETOVÝ RODIČ UNICEF.

 

 

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Od začiatku oznamujem koniec!

Od začiatku oznamujem koniec!

"Pamätajte na to a buďte odvážni, vezmite si to k srdcu, vy všetci previnilci! Pamätajte na dávne veci, že ja som Boh a nikto iný. Ja som Boh a nikto nie je ako ja. Od začiatku oznamujem koniec a oddávna to, čo sa ešte nestalo. Hovorím: ‚Moje rozhodnutie bude platiť, urobím všetko, čo chcem.’” - Izaiáš 46:8-10.

Blog
Caritas Christi urget nos

Caritas Christi urget nos

Pokračujeme v čítaní Pavlovho listu do Korintu. Stále sa pohybujeme v jeho prvej časti (2 Kor 1-7), kde autor opisuje a obhajuje svoju apoštolskú činnosť. Vybraný krátky úryvok z 5. kapitoly nám opäť dáva hlbšie nahliadnuť, ako sa na svoje poslanie díval Apoštol národov. Zhrnúť by sa dal do dvoch bodov: motivácia láskou a nové poznanie Krista.