Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. jún 2021

Objavy (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 8. diel. Prekážky, napätie a stres nemusia nevyhnutne znamenať zlyhanie. Môžu byť impulzom k niečomu novému, lepšiemu a zrelšiemu. D. Carnegie to raz výborne zhrnul: "Ak vám hádžu polená pod nohy, zakúrte nimi."
Objavy (Podnet pre dušu)

Pojem kríza je v čínštine zložený z dvoch znakov: jedným je nebezpečenstvo a druhým dobrá príležitosť. Kríza samotná so sebou vždy prináša nejakú zmenu. Sme akoby pritlačení prispôsobiť sa novým podmienkam a skúsenosť naznačuje, že tento náboj často prináša vodu na mlyn novým objavom.

Komu by napadlo zastaviť niekomu srdce a tak ho zachrániť? Zdieľať

Benjamina Carsona v piatej triede na základnej škole prezývali triedny tupec. Jeho matka ho pritlačila k múru po katastrofálnom polročnom vysvedčení rozhodnutím, že musí každý týždeň odteraz prečítať dve knihy. Ako sám píše, prežíval zúfalstvo, keďže ešte nikdy predtým neprečítal celú knihu. No takýmto vytrvalým úsilím sa natoľko vypracoval, že sa z neho stal slávny neurochirurg. Vďaka štúdiu a spolupráci s inými odborníkmi dokázal so svojím tímom niečo prelomové. Ako prvý úspešne oddelil siamské dvojčatá zrastené hlavami. Aby zabránili vykrvácaniu detí, ku ktorému dovtedy vždy došlo,  znížili ich teplotu na 20°C. Tým im na hodinu zastavili srdce a to pomohlo zabrániť obrovským stratám krvi. V rámci tejto hodiny museli stihnúť telíčka oddeliť a zrekonštruovať cievy. Celá operácia trvala 22 hodín a podieľalo sa na nej 70 členov tímu. Komu by to napadlo zastaviť niekomu srdce a tak ho zachrániť, však?

Napätie, stres a niekedy aj utrpenie môžu naštartovať priam neskutočné procesy rozvoja a zrenia. Nemusí ísť hneď o veľké veci, ako je záchrana ľudského života. Môžu to byť drobné posuny, premeny a vylepšenia. Samolepiace poznámkové papieriky napr. vymyslel chemický inžinier, ktorého rozčuľovalo, že mu vypadávajú záložky z liturgického spevníka. Celofán zasa zúfalý chemik, ktorý chcel ochrániť obrusy pred škvrnami od vína. Rozpustnú výživu pre dojčatá vyčerpaný otecko, ktorý kŕmil deti uprostred noci. Roztrpčený George de Mestral zasa pri odstraňovaní zachytených bodliakov z kožucha svojho psa prišiel na princíp suchého zipsu.

Napätie, stres a niekedy aj utrpenie môžu naštartovať priam neskutočné procesy rozvoja a zrenia. Zdieľať

Všimli ste si,  že každý z nich sa nachádzal v emocionálne vypätej situácii?  A práve v takýchto chvíľach je dokonca vyššia pravdepodobnosť, že skúsenosti premeníme na objavy. Vtedy, keď sa cítime pritlačení k múru, keď nás panika alebo frustrácia, či kríza prinútia spájať už existujúce do nových súvislostí. Výskumy naznačujú, že zhruba 20% prelomových objavov predchádza beznádej, stres alebo napätie.  Inšpirujme sa teda - buďme všímaví, otvorení a snažme sa uľahčiť druhým život, vnímať staré známe myšlienky z nových uhlov – ako naukladané popadané žlté listy uložené okolo koreňov stromu môžu vytvoriť žiariaci efekt, tak sa môže premeniť kríza na dobre využitú príležitosť. Nebojte sa stresu, ani napätia, veď práve tie často posunuli dopredu nielen jedného človeka, ale celé ľudstvo.

Ako naukladané popadané listy uložené okolo koreňov stromu môžu vytvoriť žiariaci efekt, tak sa môže premeniť kríza na dobre využitú príležitosť. Zdieľať

foto: Noerdy. Artwork by Andy Goldsworthy: Starostlivo naaranžované listy rozžiarili strom (Carefully Arranged Leaves Make This Tree Glow)


Pozrite si film: "Zázračný lekár: Príbeh Bena Carsona" alebo prečítajte knihy: "Zlaté ruky: Príbeh Bena Carsona"; Ben Carson, Gregg Lewis & Deborah Shaw Lewisová: "Máš mozog"; Ben Carson & Cecil Murphey: "Smerovať vyššie".

titulná foto: Noerdy

Inzercia

Som mama troch detí, učím psychológiu a angličtinu na vysokej škole, robím výskum psychickej pracovnej záťaže a snažím sa hľadať aj zdieľať to, čo môže druhých povzbudiť, potešiť alebo rozosmiať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Fenomén (Podnet pre dušu)

Fenomén (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 7. diel. Vraj sa to stáva len posledné dva týždne februára, že sa tento vodopád pri západe slnka rozžiari ako tečúca láva. Fenomén, kvôli ktorému do Yosemitského parku prúdia stovky ľudí. Niekedy nás takto zasiahne aj stretnutie s druhým človekom - rozžiari náš deň. Nadhľad, humor a životná múdrosť dokážu osvetliť a meniť životy. Odpustenie má moc premeniť tmu na svetlo. Dôkazom toho je napríklad aj príbeh slávneho leteckého akrobata Hoovera a tiež obdivuhodného vynálezcu Edisona.

Blog
Hanba civilizácie i otvorená rana

Hanba civilizácie i otvorená rana

Hlasovanie je potrebnou deklaráciou vedomia hodnoty každého ľudského života, aj toho nenarodeného. Iba to nás nezachráni. Je zrejmé, že nezakážeme ani neobmedzíme teraz potraty. Neživme v sebe teraz takú ilúziu. Neberme to ako prehru. Našou cestou je teraz ponúknutie pomoci a podpory. Takým krokom bolo aj schválenie tehotenského príspevku a štipendia. Pripravujeme ďalšie prorodinné návrhy. Neriešme, kto je väčší kresťan.