Dzurindovo rozhodnutie

Nemyslím si, žeby sme mali jasať nad krokom Mikuláša Dzurindu v akejsi eufórii, že sa veci musia nutne zmeniť. Aj keď jeho rozhodnutie mnohých prekvapilo a komentovanie jeho odstúpenia sa stalo priam módnym trendom. Skôr by nás to malo viesť k reálnemu mysleniu. Ponúkam niekoľko myšlienok:

1/ Svojho času tiež vznikol silný tlak na odstúpenie Jána Čarnogurského z postu predsedu KDH, pretože znižuje volebné preferencie strany. Keď odstúpil a predsedom sa stal Pavol Hrušovský ukázalo sa, že preferencie strany to nijako vážne neovplyvnilo. Boli to očakávania, ktoré sa nenaplnili. To vyvoláva otázku: po odstúpení Dzurindu z postu volebného lídra bude preferencie strany rásť?

2/ Zdá sa, že vážne očakávania sa sústreďujú na pani Radičovú. Po neúspechu vo volebnej kampani (nevyhrala), zlýhala v parlamente, keď hlasovala za pani Rosovu a následne musela opustiť pôdu parlamentu. V posledných mesiacoch ohlásila, že zvažuje svoj ochod z politiky. A teraz odrazu za volebnú líderku! Zdá sa, že ide o osobu nestálu, nezvyknutú znášať ťarchu politickej súťaže. Ale uvidíme, ak vôbec dostane šancu.

3/ Je evidentné, že ak by SDKÚ-DS vo voľbách neuspela, Dzurinda by stál pred vážnym rozhodnutím a je veľmi pravdepodobné, že by post predsedu musel uvoľniť. Fico mu vlastne pomohol, lebo toto rozhodnutie už urobil, neponesie priamu zodpovednosť za úspech či neúspech vo voľbách, lebo nie je volebným lídrom. A čo bude potom? Dzurinda to má premyslené, nie je politickým začiatočníkom. Ale svoje budúce kroky vopred neprezrádza. Preto či Dzurinda odíde z politiky alebo nie, môžeme iba hádať.

4/ Predvolebnými obvineniami sa volebná kampaň skutočne stala veľmi agresívnou. Myslím si, že ani po nej nebudeme oveľa múdrejší. Napriek tomu sa tu veci dostali do nepríjemnej konfrontácie. Dzurinda nie je človekom, ktorý včera “spadol z Marsu” a nič o doterajšom spôsobe financovania politických strán nevie. 8 rokov mu chodili na stôl správy SIS a vie kto je kto a kto za kým stojí i kto koho financoval. Ak berieme toto do úvahy, pán premiér Fico si takúto predvolebnú kampaň vzhľadom na svoje preferencie mohol spokojne odpustiť. Ak Dzurinda “zdvihne” Ficom hodenú rukavicu vážne, Slovensko sa môže dočkať ešte mnohých nepríjemných alebo aj horších prekvapení. Slovensko si zaslúžilo na tohtoročnú jar, keď je toľko nezamestnaných, pokojnejšiu atmosféru.

Ján Duda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo