Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. jún 2021

Fenomén (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 7. diel. Vraj sa to stáva len posledné dva týždne februára, že sa tento vodopád pri západe slnka rozžiari ako tečúca láva. Fenomén, kvôli ktorému do Yosemitského parku prúdia stovky ľudí. Niekedy nás takto zasiahne aj stretnutie s druhým človekom - rozžiari náš deň. Nadhľad, humor a životná múdrosť dokážu osvetliť a meniť životy. Odpustenie má moc premeniť tmu na svetlo. Dôkazom toho je napríklad aj príbeh slávneho leteckého akrobata Hoovera a tiež obdivuhodného vynálezcu Edisona.
Fenomén (Podnet pre dušu)

V r. 1989 známy legendárny pilot Bob Hoover prežil akoby zázrakom let z Los Angeles do San Diega, keď mu vo výške asi 100 m nad zemou vypli oba motory. Šikovným manévrom dokázal pristáť, no vzácny stroj bol veľmi poškodený. Zistil, že namiesto leteckého benzínu bolo v nádržiach natankované palivo pre tryskové lietadlá. Viete ako zareagoval, keď zistil, kto to spôsobil? Podišiel k mladému mechanikovi, ktorý s hrôzou a so slzami v očiach čakal to najhoršie a povedal mu: „Na svete neexistuje žiadny človek, ktorý by nerobil chyby. Som si istý, že už takúto nezopakuješ. Zajtra mi prosím natankuj môj stroj.“

„Na svete neexistuje žiadny človek, ktorý by nerobil chyby." Zdieľať

Iný príbeh hovorí o Edisonovi, ktorý bol známy svojou vytrvalosťou pri zdokonaľovaní vynálezu žiarovky. Vyskúšal asi 6000 rozličných materiálov od rybárskych šnúr, vrecoviny, cez ľudské fúzy až po bambus, aby udržal uhlíkové vlákno rozžiarené čo najdlhšie. Trvalo približne 24 hodín vytvoriť jednu žiarovku. Keď prišiel deň, kedy mal predviesť svoj vynález vedeckej verejnosti zveril žiarovku do rúk mladého chlapca, aby ju vyniesol na miesto. No chlapec sa potkol a žiarovku rozbil. Celá práca Edisona a jeho tímu sa začala odznova. Viete koho potom poveril, aby vzácnu sklenenú banku odniesol na miesto pri opätovnom predvedení? Áno, toho istého chlapca. Vravel: „Trvá 1 deň vyrobiť novú žiarovku a ak sa opäť rozbije, tak zostrojím ďalšiu zasa za deň. No, ak by som tú úlohu nezveril opäť tomuto chlapcovi, stratil by vieru v seba. A to som nechcel riskovať, lebo tá sa dá získať späť len veľmi ťažko.“

Edisonovi sa pripisuje okolo 1500 celosvetových patentov, medzi ktorými boli dynamo, akumulátor, poistky, kamera aj fonograf. Bob Hoover zasa obdržal mnoho významných ocenení, nalietal stovky hodín počas vojen a bol úžasným leteckým akrobatom. Veľkosť týchto mužov však necítime len z ich práce, ale aj  z ich prístupu, ktorý ovplyvnil srdcia ľudí.

Nadhľad a pochopenie dokážu osvetliť obyčajné veci ako slnko, ktoré osvetlí vodopád. Zdieľať

V Yosemitskom parku sa raz za čas pri správnych podmienkach počas západu slnka rozžiari tamojší vodopád a pár minút vyzerá ako tečúci rozžiarený oheň, ako to vidíte na fotografii. Vodopád samotný je úžasný tak, ako bola práca Hoovera aj Edisona – prináša do údolia množstvo vody. No pre tých, ku ktorým sa títo veľkí muži sklonili s pochopením a nadhľadom, zažiarili podobne ako tento fenomén z Yosemitu. Nadhľad a pochopenie dokážu osvetliť obyčajné veci ako slnko, ktoré osvetlí vodopád.

 

foto: Ted Chin, 2019

"Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach." Mt5,16 Zdieľať

titulná foto: rayophotography13

 

Inzercia

Som mama troch detí, učím psychológiu a angličtinu na vysokej škole, robím výskum psychickej pracovnej záťaže a snažím sa hľadať aj zdieľať to, čo môže druhých povzbudiť, potešiť alebo rozosmiať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Cesta (Podnet pre dušu)

Cesta (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 6. diel. Niekedy sa cítime ako obeť okolností. Prečo musíme toľko trpieť? Občas by sme možno chceli mávnuť čarovným prútikom a urobiť zázrak. Nedá sa? Nick Vujicic nám radí: "Ak nevieš urobiť zázrak, staň sa ním." A ide nám úžasným príkladom.