Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. jún 2021

Žijeme v historickej dobe. ONI sú v srdci Cirkvi!

Pre Židov a dokonca pre Ježišových učeníkov bola pred 2 000 rokmi Samária – ten kúsok zeme medzi Judeou a Galileou – tým posledným miestom, kam by chceli ísť, nieto ešte tam svedčiť o Bohu. Avšak Pán Ježiš mal iný postoj k Samaritánom než jeho súčasníci.
Žijeme v historickej dobe. ONI sú v srdci Cirkvi!

Miestom, ktoré Židia zďaleka obchádzali, Ježiš spokojne prechádzal. Tam, kde sa Židia nestýkali, Ježiš viedol rozhovor, dokonca so ženou, Samaritánkou. Tam, kde Židia videli problém, Ježiš videl žatvu sŕdc pripravených pre Božie kráľovstvo. Tam, kde Ježišovi učeníci chceli zvolávať oheň trestu, Ježiš priniesol oheň Ducha.

V roku 1965 na prvom stretnutí pápeža s Rómami adresoval bl. Pavol VI. Rómom toto posolstvo: „Vy ste v srdci Cirkvi.“ Ako to pápež myslel? Osobne som našiel minimum pozitívnych historických zmienok o úspešnej misii medzi Rómami v minulosti, aj keď žijú na území strednej a západnej Európy vyše 700 rokov. Rómovia boli skôr po stáročia na okraji spoločnosti a na okraji záujmu Cirkvi – braní ako problémoví, ako tí, ktorých je potrebné obchádzať, nestýkať sa s nimi a skôr ich trestať. Ako teda môžu byť v srdci Cirkvi? Práve preto! Lebo Pavol VI. dodal: „Ste v srdci Cirkvi, pretože ste chudobní a v núdzi o starostlivosť, vzdelanie a pomoc. Cirkev miluje chudobných, trpiacich, malých, vydedených a opustených.“

V roku 2015 sa uskutočnilo v Ríme stretnutie Sv. Otca Františka, na ktoré pozval Rómov z celého sveta, aby si spolu s nimi pripomenul historické stretnutie Pavla VI. s Rómami, pričom znovu opakoval posolstvo svojho predchodcu: „Ste v srdci Cirkvi.“ Keď som sa následne pozrel do zaplnenej auly Pavla VI., kde boli zhromaždení Rómovia z celej Európy ako prvotiny svojich komunít, ktoré žijú v Cirkvi a s Cirkvou, napadlo mi, že žijeme v historickej dobe, čo sa týka rómskej misie. Slová Pavla VI. pred 50 rokmi spustili v Cirkvi misijnú lavínu. Za predchádzajúcich 700 rokov nebolo možno toľko skutočných obrátení medzi Rómami ako za posledných 50 rokov odkedy z úst najvyššej autority Cirkvi zazneli tie pamätné slová voči Rómom. Ja vidím, že pohár v oblasti rómskej misie sa napĺňa, hoci sa zdá byť prázdny. Je to niečo úžasné, čo Duch Svätý začal konať v Cirkvi. A preto mám vieru pre rómsku misiu, aj keď vidím a vnímam jej ťažkosti. Uvedomujem si, že Duch Svätý začal robiť dielo, ktoré aj dokončí. Lebo aj rómske osady túžobne očakávajú, že sa zjavia Boží synovia, lebo ony boli podrobené márnosti hriechu, ale Boh svojím konaním aj Rómom dáva nádej, že aj rómske komunity budú vyslobodené, aby mali účasť na slobode a sláve Božích detí (porov. Rim 8, 19-21).

Róbert Neupauer (so súhlasom pozostalých)

 

Gréckokatolícka rómska misia: Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Tu som, Pane! Bičhav man!

Tu som, Pane! Bičhav man!

Priatelia! Stačí, ak budú slovenskí učitelia učiť rómske deti? Stačí, ak na poriadok v rómskych komunitách budú dávať pozor slovenskí policajti? Stačí, ak Rómov budú súdiť slovenskí sudcovia? Stačí, ak Rómom budú slúžiť kňazi a rehoľníci z iných národov? Popravde nestačí!

Blog
Rok v živote oravského vychoša: máj

Rok v živote oravského vychoša: máj

„Človek sa vystavuje nebezpečenstvu, že bude trošku plakať, keď sa nechá skrotiť.“ To, čo zažívajú ľudia odkedy sú ľuďmi a čierne na bielom vystihol napríklad Saint-Exupéry, sa pomaly tlačí aj do mojich myšlienok. (Školský) rok v koži oravského vychoša mieri do cieľovej rovinky. Naviac; potom ako som definitívne kývol na ponuku z Trenčína, zanedlho nastane čas spracovať aj emócie z odchodu. Ešte pred júnovým finále pozývam do márneho rozumovania o jednom z najkrajších a zároveň najzložitejších fenoménov bytia ako takého.

Blog
Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Po májovom stretnutí v tôni kostola v záhrade Miloša Jurkoviča v Bernolákove, sa jednohlasne dohodlo, že nasledujúce stretnutie bude exkluzívne, na veži Dómu sv. Martina v Bratislave. Uskutoční sa 2. júna 2021, na štátny sviatok Talianska, krajiny krásnej prírody, dôležitej histórie, nádhernej architektúry, vysokej kultúry a kolísky kresťanstva.