Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. jún 2021

Rok v živote oravského vychoša: máj

„Človek sa vystavuje nebezpečenstvu, že bude trošku plakať, keď sa nechá skrotiť.“ To, čo zažívajú ľudia odkedy sú ľuďmi a čierne na bielom vystihol napríklad Saint-Exupéry, sa pomaly tlačí aj do mojich myšlienok. (Školský) rok v koži oravského vychoša mieri do cieľovej rovinky. Naviac; potom ako som definitívne kývol na ponuku z Trenčína, zanedlho nastane čas spracovať aj emócie z odchodu. Ešte pred júnovým finále pozývam do márneho rozumovania o jednom z najkrajších a zároveň najzložitejších fenoménov bytia ako takého.
Rok v živote oravského vychoša: máj

Ženy a chlapci

Zrejme ste sa to učili na hodinách biológie: vývin dievčat je v porovnaní s chlapcami v istých obdobiach dospievania akcelerovaný. Toto tvrdenie (resp. holý fakt) som dokázal postrehnúť u rôznych decák s ktorými som pracoval. Odkedy sa do našej trstenskej školy vrátili všetci druhostupniari (a mne sa ušlo niekoľko suplovaní) nachádzam ďalšie konfirmácie: dievčatá vo vyšších ročníkoch by dokázali zlomiť srdce nejednému maturantovi, popri piatačkách dosahujúcich takmer moju výšku vyzerajú ich spolužiaci ako násobneprepadnutí žiaci.

Zaujímavo to vyzerá aj našej druháckej triede. Dievčatá rady riešia vzťahy (a v porovnaní s chlapcami) a v oveľa väčšej miere aj témy z vyučovania. Chalani sú najšťastnejší, keď nemusia po poobediach namáhať svoju myseľ. Lopta či naháňačka sú to pravé orechové. (Asi tušíte, kde sa rád chodím zrelaxovať. 😊) Baby dokážu „urobiť poriadok“ a dávno sa naučili, ako dať o sebe vedieť. A hoci chalanom doslova otrieskávajú o hlavu to, ako sú citlivejšie, miestami mám presne opačný pocit. Dokonca sú dni kedy som vďačný za to, že ich mám v triede len štyri. Neviem si predstaviť neborákov v opačnom pomere. V rámci dievčensko-chlapčenských kolízií sa snažím stáť pevne (pokiaľ to, čo len trošku ide) na strane nežnejšieho pohlavia. „Uraziť alebo udrieť dievča je úbohé. Radšej buď rád, že sa o teba zaujíma.“ Myslím, že som to povedal na jeseň a počas zimy toľkokrát až som nepostrehol, odkedy to už to nie je potrebné opakovať.

Ženy a futbal

Sú veci, ktoré na vás zapôsobia viac a tiež tie, ktoré o niečo menej. No a potom sú veci, ktoré na vás zapôsobia vždy, keď sa s nimi dostanete do kontaktu. Hoci aj len zrakového. Kto niekedy sledoval mužský a po ňom ženský futbal, zrejme vie, o čom hovorím. Pohyby, ktoré máme akosi „v oku“ a očakávame na ihrisku sa menia na iné. Rovnako zaujímavé, avšak z iného pohľadu. Čo je však na Orave (mám za to, že nielen v Trstenej) fascinujúce je ženský futbal, resp. ženy vo futbale. Takmer v každej mládežníckej partii, ktorá si kedy bola zahrať poobede futbal na ihrisku s umelou trávou pri škole bolo hneď niekoľko dievčat. Dievčat, ktoré vôbec nevyzerali, že nevedia čo je to faul, ruka, ofsajd či žltá karta. Podľa slov nášho telocvikára sú najväčšie trofeje v školskej vitríne práve za dievčenský futbal. Trstená, do toho!

Taktiež pomerne skoro som natrafil aj na „profesionálky“. Počas prvej ceste Orávkou domov na ihrisku priamo pod Oravským hradom sa v septembrovo-piatkový podvečer trénovalo. V hlavných úlohách oravské dievčatá. Z dôvodu epidémie však odohrali nateraz posledný súťažný zápas ešte v októbri. Odvtedy môžete dievčatá z Oravského Podzámku nájsť na druhej priečke tabuľky II. ligy skupiny „B“. Verme, že sa súťaže opäť rozbehnú a dievčatá chuť hrať futbal na vyššej úrovni nestratia.

Osobnú skúsenosť so ženským futbalom som zažil pomerne náhodne. S deckami sme sa „pred záverečnou“ vybrali na spomínané ihrisko poriadne si zahrať. Partia starších dievčat sedela v bránke a o niečom sa bavili. Myslel som, že keď začneme hrať, presunú sa na lavičku. Ich plány však boli iné. Spontánne sa rozdelili a pripojili k nám. Nikomu z nich neprišla zvláštna kombinácia druhákov, ich vychovávateľa a (cca) siedmačok na miestnej hracej ploche.

Inzercia

Ženy

Čo bez akéhokoľvek stresu zvládajú ženy na Orave je obdivuhodné. Záhradné práce (vrátane kosenia), ťahanie sa s nákupmi či (všadeprítomnými) deťmi, pomoc pri dvíhaní a nakladaní ťažkých vecí, kočíkovanie v akomkoľvek teréne či šoférovanie dodávok je len začiatok. V marci si našu školskú súťaž prišla nakrútiť redaktorka TV Lux. Prišla sama. Bez parťáka. Za to však s kufríkom, mikrofónom, kamerou aj statívom. Vraj si musí poradiť. „Ako žena na Orave“, prehodila medzi rečou a pustila sa do práce. Alebo inak; keď si už myslíte, že vás v tomto ohľade máločo prekvapí – sledujete, ako sa vaša kolegyňa vracia po dievča, ktoré dostalo panickú úzkosť z prechodu vysokou trávou a nesie ju bezpečne na rukách. A poviete si len Fiú fi. Osobne si to vysvetľujem tým, že vnútorná sila sa zvykne u tunajších žien a dievčat prejaviť aj navonok. Fyzicky.

Dokonca aj najfascinujúcejšia hora Hornej Oravy nesie ženské pomenovanie. Babia hora dokonca priamo stráži aj ďalšiu významnú skoro rodáčku - literárnu oraváčku s pomerne trpkým osudom. Hájnikova žena totiž vznikla v Hviezdoslavovej hlave v hájovni povyše polhoranskej Slanej Vody.

Inak keď ste na Hornej Orave niekde vonku, môžete nadobudnúť pocit, že dievčat je vonku o čosi viac ako chlapcov. Viac žien ako mužov. No a ešte jedna poznámka... prečo to nenapísať... častokrát je to veľmi atraktívny pohľad.

Bonus: Nepáči sa vám počasie na Orave? Počkajte 15 minút.

Mám priateľov „zvonku“, ktorí majú o regióne s označením Orava svoje predstavy, domnienky, predsudky. Citát jedného z nich sa mi vidí pomerne trefný. Ibaže nefunguje úplne zakaždým. Napríklad v takom máji. Hoci, opálené spálené lýtka či krk po túre na ktorej dvakrát zmoknete, pre istotu vopred nevylučujte.

hrdý organizátor mládežníckej miniligy na originálnom ihrisku a vychovávateľ v základnej škole, ktorý sa rozhodol stráviť rok na Orave

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Rok v živote oravského vychoša: apríl

Rok v živote oravského vychoša: apríl

Mal som v klube dievčatko, Sabínku. V jednu stredu v polovici apríla z triedy odišla. Odsťahovala sa spoločne s mamou a štyrmi sestrami na Liptov. Hovorila síce o tom už dlhšie, ale nikdy nie konkrétne a tiež by ma nebolo bývalo napadlo, že prestúpi medzi dvomi školami v strede mesiaca. A ešte k tomu aj v strede týždňa!

Blog
Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Po májovom stretnutí v tôni kostola v záhrade Miloša Jurkoviča v Bernolákove, sa jednohlasne dohodlo, že nasledujúce stretnutie bude exkluzívne, na veži Dómu sv. Martina v Bratislave. Uskutoční sa 2. júna 2021, na štátny sviatok Talianska, krajiny krásnej prírody, dôležitej histórie, nádhernej architektúry, vysokej kultúry a kolísky kresťanstva.