Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. jún 2021

Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Po májovom stretnutí v tôni kostola v záhrade Miloša Jurkoviča v Bernolákove, sa jednohlasne dohodlo, že nasledujúce stretnutie bude exkluzívne, na veži Dómu sv. Martina v Bratislave. Uskutoční sa 2. júna 2021, na štátny sviatok Talianska, krajiny krásnej prírody, dôležitej histórie, nádhernej architektúry, vysokej kultúry a kolísky kresťanstva.
Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

Pár fotografií z akcie, ktoré urobil Juraj Rašla, herec a fotograf, sú na https://moja.uschovna.zoznam.sk/link/48575b40-ef0b-458b-94a2-edf19967c443?fbclid=IwAR1-qu0Sm-EtGEcvTNs5IkRDQwCZr3XW7RyKn9u8FZ1MoekSlmrzBnvF8Sg  

Pi--klub je partiou intelektuálneho ekumenizmu, tolerancie, vzdelanosti a tvorivosti. Ani Covid 19 nás nezastrašil, tvorivo pracujeme stále rovnakým seniorským tempom ľudí, ktorí majú na všetko čas.

O 16. hod. sa pred Dómom stretlo 12 členov, biskup Jozef Haľko nám porozprával  o histórii Dómu, aj o 11-tich korunováciách kráľov a Márie Terézie. Potom sa išlo na vežu, pomaly, dôstojne, s prestávkami na výklad, fotografovanie a oddych. Na chóre pri monumentálnom organe, sme spomenuli spoločného priateľa Hansiho Albrechta a jeho otca, ktorí tu dirigovali  aj 200 - členný zbor spevákov pri predvedení vrcholných diel Beethovena, Mozarta a Liszta. Tu zaznela v r. 1835 premiéra Beethovenovej Missa Solemnis a v r. 1884 tu Franz Liszt dirigoval svoju Uhorskú korunovačnú omšu.

Vo zvonici ôsmich zvonov sme obdivovali dary Rakúska, Maďarska, Poľska, Česka a Ukrajiny z r. 2000. Spomenuli sme aj silnú angažovanosť  všestranného človeka a nášho spoločného priateľa Petra Kurhajca (+2017), ktorý sa podstatným podielom pričinil o osadenie týchto zvonov (bol aj 12 násobným majstrom Československa v modernom päťboji). Obdivovali sme dômyselný a spoľahlivý hodinový stroj z r. 1766 a jeho synchronizované prevody na ciferníky hodín všetkých svetových strán. Onemeli sme, keď našu debatu prerušil hlas zvonov. Aj fotografie a videá z vtáčej perspektívy sú unikátne. Náš výstup skončil na poschodí, kde sa ešte 12 seniorov vmestilo. Viacerí z nás boli 75+, jeden aj 82+. Všetci vystúpili bez problémov, aj dole zišli čerství a veselí.

0 17,15 mal biskup Jozef Haľko v Dóme svätú omšu. Členovia Pi-klubu tvorili väčšinu, aj keď sme názorovo a náboženskí rôzni. Všetci vydržali a vypočuli si kázeň na tému: „Smrť človeka, nie je koniec ale nový začiatok“. Biskup spomenul, ako v r. 1999 dlho čakal vo Svätej Zemi na pohľad do prázdneho hrobu. Hlavným argumentom kresťanov je, že hlavný protagonista tohto príbehu žije!  

Po omši sa Pi-klub stretol v pivnici u Kozla. Privítal nás vzácny priateľ Lu Buothong, čakal tam už Anton Hykisch, Miloš Jurkovič a Miro Demák. Bol štátny sviatok Talianska, spomínali sme na túto krásnu krajinu. Debatovali sme o všeličom, aj o tom, kde môže byť telo Andreja Hlinku. Peter Rašla referoval o nedávnej spomienke na nášho exčlena Antona Ťažkého v Hornom Klíži, niektorí, napr. Jozef Čertík, prečítali svoje básne a vyslovili myšlienky a plány. Miloš Jurkovič pripomenul, že májové stretnutie u neho sa musí stať tradíciou. Budúce bude asi zasa vo Vinosadoch, aj keď máme aj pozvánku do Devína, pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda. Hovorilo sa o možnej výstave prác kníh a obrazov členov Pi-klubu, aj o našich budúcich knihách. Poslali sme srdečný pozdrav Ľubovi Juríkovi, s prianím skorého uzdravenia. Akcie sa zúčastnilo 13 členov Pi-klubu: Peter Rašla, Čertík, JM, Hykisch, Banáš, Demák, Stano, Jurkovič, Leikert, Mikolaj, Olach, Babík, Haľko, fotografoval herec Juraj Rašla. Cestou domov, Pánskou  ulicou, sme videli, že mladá Bratislava sa aj v tomto čase vie tešiť zo života.    

 

  

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pi-klub žil, žije a bude žiť

Pi-klub žil, žije a bude žiť

Ešte chvíľu potrvá, keď posledný zhasne svetlo. Aj v pandémii sme mali stretnutie Pi-klubu - spisovateľov, básnikov a umelcov, ktorí v tieni bernolákovského kostola prežili slnečné popoludnie. „Laboratórium ideí“ sa zasa vydarilo! Imunitný a mandátový výbor skontroloval zdravie účastníkov, z ktorých nejeden má tri na štvrtú+ rokov. Mrzelo nás, že Ľubo Jurík, bard Pi-klubu, sa pre zdravotné problémy nemohol zúčastniť (foto Juraj Rašla).