Slobodní nad 35: zabudnutí cirkvou?

V máji sme oslávili Deň rodiny, nedávno skončil Rok kňazov. Pastorácia vo farnostiach a v cirkvi sa štandardne zameriava na cieľové skupiny: rodiny, mládež, deti a duchovné povolania. Je veľa kresťanských aktivít pre deti a mládež, tábory a rekolekcie pre rodiny a kňazov a rehoľníkov. Pri sv. omšiach počujeme prosby za rodiny a duchovné povolania. Stretla som sa už aj s prosbami za seniorov. Ale...

Pomaly ale isto som sa dostala do počtom rozrastajúcej sa skupiny, ktorú vnímam ako “zabudnutú“ cirkvou: slobodní nad 35. Rozprávala som s niektorými svojimi priateľmi a známymi, spadajúcimi do tejto skupiny. V článku zhrniem naše postrehy a skúsenosti.

Bod 1: Prečo sme slobodní
Niektorým z nás tento stav vyhovuje, napĺňa ich a neplánujú ho zmeniť. Ďalší svoj čas venovali iným veciam (štúdiu, práci, záľubám, službe v cirkvi...) a nestihli sa vydať či oženiť. Alebo sa sklamali v minulosti. Alebo sa napriek veku necítia zrelí na trvalý vzťah.

Bod 2: V prípade, že nechceme byť slobodní, čo pre to robíme
Zúčastňujeme sa kultúrnych, spoločenských, náboženských a športových aktivít za účelom zoznámenia. Podávame alebo odpovedáme na inzeráty na internete alebo v printovom médiu. Alebo pre to nerobíme vôbec nič.

Bod 3: Ktoré problémy nás trápia
Samota (osamelosť), nedostatok motivácie pre život, problémy s čistotou v oblasti sexu, nepochopenie iných, existenčné problémy.

Bod 4: Postavenie slobodných nad 35 v spoločnosti
Povedané jasne a stručne: spoločnosťou neakceptované. Za normálne sa dnes považuje žiť „bez papierov“ s človekom, ktorému sa dnes hovorí „partner“. Spoločnosťou viac akceptované je byť rozvedený: ak si nad 35 slobodný a žiješ sám, nie si OK, alebo si si nebol schopný nájsť „partnera“, čo vlastne tiež znamená, že nie si OK.

Bod 5: Postavenie slobodných nad 35 v cirkvi
Štandardný názor, s ktorým sa stretávam: keďže si slobodný a máš veľa času, venuj ho cirkvi. Pracuj vo farnosti, časopise, v charite... Slúž. Si kresťan, má byť pre teba vlastné slúžiť. Ľudia, ktorí žijú v rodinách, majú na službu menej času, najmä, ak majú malé deti. Je to pravda, takže slúžime, ako sa dá. Lenže dlhodobo čerpať bez toho, aby bolo dopĺňané, nie je možné. Povedané sofistikovane: je to kontraproduktívne. Takže záver: postavenie slobodného kresťana nad 35 v cirkvi: cirkvou neakceptované.

Bod 6: Čo by pomohlo situácii slobodných nad 35 v cirkvi?
Navrhnite.

S láskou Maja

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo