Cool Club oslavuje 1. narodeniny

Pred rokom bolo ešte označenie „Cool Club“ neznámym pojmom, dnes je to však inak. Aspoň v Trstenej, kde tento nízkoprahový klub pre mladých funguje. Cool Club, ktorý zriadilo Oravské centrum mládeže v Ústi nad Priehradou, pod záštitou Komisie pre mládež v Spišskej diecéze, v tieto dni oslavuje svoje prvé narodeniny. A tak, ako pred rokom zodpovední začínali s obavami, čo z toho bude a či to pre mladých bude skutočne zaujímavé, tak dnes prežívajú o to väčšiu radosť.

„Naozaj je to pre nás veľkým potešením, že dnes môžeme oslavovovať. Lebo máme čo. Znamená to totiž, že mladí v Trstenej a aj okolí prijali klub za svoje miesto, že sa tu chcú stretávať. Inak by sme klub už dávno zavreli. Dnes však Cool Club sú nielen priestory, ale predovšetkým životné príbehy mladých ľudí," povedal Branislav Kožuch, riaditeľ Oravského centra mládeže. „Tento rok bol veľmi náročný – nielen preto, že to bol prvý rok nášho fungovania a všetci sme svojím spôsobom začínali a hľadali cestu, ako ísť a pracovať, ale aj preto, že bol plný rôznych aktivít. Vďaka podpore sponzorov, rôznych nadácií a predovšetkým dobrovoľníkov sme zorganizovali niekoľko akcií, či už pre mladých alebo širokú verejnosť. Spomínam si na Cool Fest – prvé mestské hry, asi nielen v Trstenej, ale aj na Orave, spomienku na 17.november 1989, prvý mládežnícky ples bez alkoholu,“ hovorí o prvom roku klubu Marek Madro, zodpovedný za jeho prevádzku.

Cool Club sú predovšetkým pravidelné celoročné aktivity pre mladých – filmové kluby, zážitkové večery, kde sa mladí učili rozvíjať svoje osobnostné zručnosti a kde diskutovali na rôzne témy, hudobné koncerty amatérskych kapiel, a nezabudnuteľný nealkobar, ktorý sa svojou ponukou a prostredím vyrovná ktorémukoľvek komerčnému baru. To, že sa v ňom platí dobrovoľný príspevok, je však niečo, čo sa len tak nevidí a nezažije.

„Keď sa pozrieme na tento rok späť, je až neuveriteľné, aký veľký kus cesty náš klub spravil. Mám pocit, že sme sa rozbehli, akoby sme boli na nejakom šprinte. Začali sme s klubom a barom, potom sa k tomu pridalo Centrum prvého kontaktu, kde mladým ponúkame možnosť spolu s nami hľadať riešenia na svoje životné problémy, a musím povedať, že máme čo robiť, lebo mladí prichádzajú stále. V novembri 2009 sa k ponuke klubu pridalo ja Adrenalin Cool Centrum, kde patrí posilňovňa, mladí si môžu požičať bicykle, skákacie topánky, airsoft. A v júni tohto roku sme rozširili klub ešte o Centrum prijatia, v ktorom chceme mladým cez priateľské sprevádzanie dať skutočne pocítiť, že nie sú sami a stratení,“ dodáva Branislav Kožuch. Za týmto všetkým stoja rôzne nadácie, ktoré podporili vo svojich grantových programoch aktivity Cool Clubu, sponzori a ochotní ľudia. Poprajme teda Cool Clubu, a predovšetkým mladým, ktorí ho volajú „náš klub,“ aby rástol aj naďalej na radosť tým, ktorí v ňom pracujú, mladých, ktorí ho využívajú, i spoločnosti, ktorá ho potrebuje.

Mária Janusová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo