Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. jún 2021

Ján 13, 21Keď to Ježiš povedal, zachvel sa v duchu a vyhlásil:

„Veru, veru, hovorím vám: »Jeden z vás ma zradí.«“ 22Učeníci sa pozerali jeden na druhého v rozpakoch, o kom to hovorí.

23Jeden z jeho učeníkov, ten, ktorého Ježiš miloval, bol celkom pri Ježišovej hrudi. 24Jemu dal Šimon Peter znak, aby sa opýtal: „Kto je to, o kom hovorí?“ 25On sa naklonil k Ježišovej hrudi a spýtal sa: „Pane, kto je to?“ 26Ježiš odpovedal: „Ten, komu podám namočenú smidku.“ Namočil smidku chleba a dal ju Judášovi, synovi Šimona Iškariotského. 27A hneď po tejto smidke vošiel do neho satan. Ježiš mu povedal: „Čo chceš urobiť, urob čo najskôr.“ 28Ale nik zo stolujúcich nerozumel, prečo mu to povedal. 29Judáš mal mešec, preto si niektorí mysleli, že mu Ježiš povedal: „Nakúp, čo budeme potrebovať na sviatky,“ alebo aby dal niečo chudobným. 30On vzal smidku a hneď vyšiel von. A bola noc.

Mnohí sa zamýšľali nad príčinami, prečo Judáš zradil. Je veľa pokusov o vysvetlenie a pochopenie motivácie. Významné je aj to, že si nikto z apoštolov nevšimol počas posledného obdobia pred Veľkou Nocou, že sa s Judášom čosi deje.

Bol učeníkom Krista a bol aj apoštol. Mal na starosti financie a niektorí si možno všimli, že stav v mešci nie je celkom správny, že akosi z neho ubúda viac než by malo. Ale nikto si nevšimol nič iné. Všimli si, že Judáš mal akúsi slabosť na peniaze. Ale nevšimli si, že tá slabosť narastá a postupne sa mení na niečo oveľa horšie. Nevšimli si, že majú medzi sebou človeka, ktorý v Ježišovi nevidí to, čo oni, ale sleduje svoje vlastné ciele.

Nemyslím si, že by to Judáš vedel dobre maskovať. Ak nedokázal zamaskovať slabosť na peniaze, určite bolo na ňom poznať aj premenu na zradcu. Ale apoštoli si nič nevšimli. Iba Ján dostal informáciu o zradcovi priamo od Krista. Ale nemal možnosť okamžite túto informáciu odovzdať Petrovi, lebo prebiehala večera. Všetci boli zameraní na Ježišove čoraz tajomnejšie slová. Aj odchod Judáša prebehol rýchlo po tom, ako ho Ježiš Jánovi označil za zradcu oznámeným podaním kúska chleba.

Prečo by mal Ján okamžite reagovať? Veď nikto poriadne nerozumel, čo Kristus myslí tým, keď hovorí o tom, že bude zradený, že bude vydaný do rúk veľrady, že bude vyzdvihnutý a podobne. Každý z nich bol presvedčený, že Ježiš, ktorý kriesi mŕtvych, utišuje búrku na jazere, rozmnožuje pár chlebov a rýb na jedlo pre celé armády a premieňa hektolitre vody na víno, Ježiš, ktorý sa nebojí povedať tým hnusným farizejom, akí sú prehnití a skazení, ako klamú ľudí svojou pretvárkou a vždy im unikne bez škrabanca, Ježiš, ktorý vie, kto kedy zomrie, ktorý vie, čo sa stane v budúcnosti; ako by ten Ježiš nedokázal predvídať nejakú zradu a nepripraviť sa ňu, neuniknúť jej a nezvládnuť nejaký z ďalších pokusov o Jeho zabitie?

Rovnakú situáciu prežívame mnohí z nás aj dnes. Niekedy vidíme na našich priateľoch náznak zmeny, čosi, čo nás aj trošku znepokojuje a cítime, že by sme ich mali osloviť a v rozhovore zistiť, čo ich trápi, nad čím rozmýšľajú, či máme rovnaké názory na spoločne prežité skutočnosti. Mali by sme vycítiť, že sa vzďaľujeme navzájom, že sa čosi medzi nami kazí, že začíname mať príliš odlišné postoje k dôležitým témam. Aj to by mohla byť forma apoštolátu a ohlasovania Krista v dnešnom svete.

Mnoho rozchodov a zrád medzi priateľmi či manželmi vyplýva z uzavretia sa do seba a z nezdieľania sa vzájomne. Nepočúvame, čo druhý hovorí. A ak je ticho, nenabádame ho k stretnutiu a vyrozprávaniu sa. Zabudli sme počúvať. Hovoríme často o sebe, o svojich úspechoch a ešte častejšie o svojich bolestiach, ale nepočúvame druhého. Nechcem tým povedať, že keby Ježiš viac počúval Judáša a jeho rozprávanie o Judášových problémoch, tak by bol zabránil zrade. Boh určite vie počúvať a dáva priestor na to, aby sa človek vyrozprával. Je to úvaha o vzťahoch medzi apoštolmi. Medzi ľuďmi.

Nie vždy počúvanie pomôže počúvanému. Ale tu nejde o to, aby som vedel, či počúvanie pomôže. Ide o to, aby som sa učil počúvať a zdieľať. A nesúdiť. Opäť niečo, čo bez Boha nikto nedokáže tak dokonalým spôsobom, ako by sa to malo dokázať, ak chcem napodobňovať Toho, kto je v tom najlepší. Ježiša.

Inzercia

59 rokov hľadám pravdu, 59 rokov budujem vzťahy. 59 rokov budujem svoj vzťah s Pravdou.

Odporúčame

Blog
Cesta (Podnet pre dušu)

Cesta (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 6. diel. Niekedy sa cítime ako obeť okolností. Prečo musíme toľko trpieť? Občas by sme možno chceli mávnuť čarovným prútikom a urobiť zázrak. Nedá sa? Nick Vujicic nám radí: "Ak nevieš urobiť zázrak, staň sa ním." A ide nám úžasným príkladom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.