Kresťanská mládež sa slobodne združuje už dvadsať rokov

Po páde totality sa otvorili dvere kresťanským aktivistom, ktorí aj dovtedy, i keď s obmedzenými možnosťami, vykonávali svoju činnosť. Práve v čase, keď si Slovensko spomína na výročie Nežnej revolúcie, oslavuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) svoje dvadsiate narodeniny. Tie si včera pripomenuli jeho súčasní i bývalí členovia a priaznivci ďakovnou svätou omšou a slávnostnou recepciou.

„20 (k)rokov s mladými“ je slogan, ktorý sprevádza ZKSM počas celých osláv. „Organizovaním pravidelných stretnutí, táborov, festivalov či iných podujatí, ponúkame mladým ľuďom na celom Slovensku možnosť rozvíjať svoj vzťah s Bohom a rásť v zrelé osobnosti. Pomáhame im postupnými krokmi nachádzať pravé hodnoty v živote a podľa nich aj žiť,“ uviedol Ján Buc, predseda združenia.


Počas slávnostnej recepcie zazneli slová poďakovania tým, ktorí počas dvadsiatich rokov fungovania združenia neboli nečinní. „V našej organizácii sa vystriedalo mnoho ľudí, ktorí ochotne pracovali pre mládež bez nároku na akúkoľvek odmenu. Chceme sa im aj takto poďakovať za pomoc a ochotu,“ vysvetlila Veronika Janusová, výkonná riaditeľka združenia.

Korene Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže siahajú ešte do obdobia komunizmu. V osemdesiatych rokoch, pod záštitou kardinála Korca a podzemnej Cirkvi, začalo svoje aktívne fungovanie. Jeho pôsobenie ako občianskeho združenia sa však datuje až od roku 1990, kedy vzniklo Laické apoštolské hnutie mládeže. Z neho sa postupne vyvinulo dnešné ZKSM. Malé spoločenstvo kresťanov sa rokmi rozrástlo na združenie, ktoré dnes zastrešuje takmer sedemtisíc mladých ľudí vo viac ako päťsto spoločenstvách na celom Slovensku. Známe je organizovaním každoročnej púte mladých ľudí z Muráňa do Levoče, nemeckých a anglických jazykových táborov Anem a projektmi zameranými na opravu kultúrnych pamiatok Katarínka a Dubova Colonorum. Aktívne spolupracuje na rôznych mládežníckych podujatiach s celoslovenskou aj regionálnou pôsobnosťou.


V jubilejnom roku prichádza ZKSM s novým projektom, ktorý sa zameriava na šírenie posolstva evanjelia medzi mladými ľuďmi na Slovensku novým spôsobom. Projekt Godzone, ako hovoria jeho tvorcovia, túži priniesť prebudenie, zjednotenie, motiváciu a povzbudenie medzi mladých ľudí. „Vieme, že tento svet potrebuje počuť silné posolstvo evanjelia a chceme ho priniesť spôsobom, ktorý zasiahne – atraktívnym, kreatívnym a moderným,“ vysvetlil Julo Slovák, zodpovedný za projekt Godzone.

Víziou ZKSM je skvalitniť komunikáciu, budovať osobné vzťahy so svojimi členmi a aktívnym prístupom k ich problémom a výzvam spoločnosti im pomáhať na ceste života v spoločenstvách. „V tomto roku sme si dali za cieľ navštíviť osobne všetky naše spoločenstvá. Chceme poznať potreby a problémy našich členov a adekvátne na ne reagovať. Verím, že aj vďaka tomu sa skvalitní fungovanie nášho združenia, čo nám pomôže osloviť ešte viac mladých ľudí,“ dodala Janusová.

Mária Janusová
mediálny manažér

Foto: Peter Venglarčík

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo