Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. jún 2021

V každom človeku je Boh ináč.

Krátka úvaha (či črepiny myšlienok) o mostoch a tom, čo je z Boha v človeku.

Na úvod si pustime niečo inšpiratívne do ucha. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=eZ4B13ngUrY

 

Nedávno som sedela s mojím dedom na gauči pri krbe a pýtala sa ho otázky. Rada mu kladiem otázky, má na ne niekedy krátke a niekedy zas dlhé odpovede , tón jeho hlasu je pokojný a pozerá sa mi priamo do očí. A tak sme sedeli na tom gauči pri krbe a ja som sa ho spýtala, čím to je, že vydržali s babkou spolu žiť plný život vyše šesťdesiat rokov bez väčších hádok a vo vernosti jeden druhému. Pozrel sa na mňa a odpovedal mi, že nevie, že jediné čo ho napadá je tolerancia voči druhému. Že jednoducho sa človek musí ľúbiť so všetkým , taký aký je, pretože to je presne to čo každodenne robí Boh. Toleruje nás takých akí sme. So všetkým. To je gro. Aké jednoduché, no nie? A predsa, keď si toto gro premietam v mojich dňoch voči ľuďom či v spoločnosti , žijeme to?

Ako mnoho ľudí i ja som cez pôstne obdobie praktizovala pôst Exodus 90. A budem teraz osobná. Jeden z mojich cieľov bol prijímať seba i ľudí takých akí sú v naozajstnej láske. Zaujímavé konštálacie neba sa ozvali a ja som bola i som zoči voči dennodenným stretnutiam , ktoré ma učili a učia nesúdiť. Ako umelec, ktorý sa dlhodobo pohybuje v sekulárnom prostredí mi leží na srdci aby sa do sveta dostávala od kresťanov informácia nádeje a autentickej lásky viac, ako obraz o chorej cirkvi. Príliš tvrdé vyjadrenie? Neviem ,možno azda, ale neustále ma škrie to, ako sa svet na nás,  kresťanov, pozerá. A často ma škrie ako sa i my, kresťania, pozeráme na svet. Nechcem ani na chvíľku hádzať všetkých do jedného vreca a tobôž nie kritizovať. Skôr len vyjadriť túžbu po intenzívnejšom prepojení, túžbu po okrúhlom stole, za ktorým naozaj a autenticky môžu sedieť rôzni ľudia s rôznymi názormi a presvedčeniami a viesť dialógy. Hoci by boli siahodlhé a prinútili by nás pochybovať, pýtať sa a počúvať. A priznať si slabosti aby sme mohli naozaj Boha stavať na miesto vládnuceho Kráľa. Myslím v tomto momente na getsemanskú záhradu a opusteného, zdrveného Ježiša ako obraz mnohých, ktorí sa krvou potia pre opustenosť. Zvláštny prejav blízkosti Boha Otca v tejto samote, kde sa zrodila cesta, ktorá viedla k slobode. Ku krížu. A ten Kríž sa stal mostom medzi ľuďmi. Tá láska tolerovať malosť,slabosť a inakosť každého sa stala stredobodom pozornosti a je tu aj dnes živá. 

 

Inzercia

Opäť kus inšpirácie do ucha medzi riadkami.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DLDvbnK_Sqk&list=RDDLDvbnK_Sqk&start_radio=1

 

Stavanie mostov je veľmi riskantné. Je možné že pri stavbe mostu nepoznáme až tak dobre ten druhý breh a teda nevieme s istotou povedať čo tam nájdeme. A môže sa stať, že voda medzi brehmi je príliš divoká a nebezpečná a ohrozuje nás na živote. Preto nie je samozrejmá túžba po stavaní mostov. Prílišná metafora? Pre mňa príznačná pre tieto časy. Nečudujem sa, že sme opatrní v stavaní mostov medzi ľuďmi, ktorí sú iní. Veď nevieme často krát do čoho ideme. V risku je predsa naše povesť  či srdce. No nie je to naša misia ako kresťanov? Niečo čo robil Ježiš? Myslím na samaritánku ktorú si vybral aby ohlasovala jeho príchod. Myslím na mýtnika , prostitútku, vojaka čo mu prebodol bok. A myslím na nás. Kam patríme?

Niekedy to chce len odvahu otvoriť sa. Veď odkiaľ berieme obraz milovaného? Je tu. Bol tu vždy. Presahujúc do sveta pohybu. A z Neho plynieme i my. Avšak prvé vykročenia sú vždy na nás. Pohľady na iných sú našou zodpovednosťou. Vidieť to, čo je z Boha v človeku.

Odporúčame

Blog
Tu som, Pane! Bičhav man!

Tu som, Pane! Bičhav man!

Priatelia! Stačí, ak budú slovenskí učitelia učiť rómske deti? Stačí, ak na poriadok v rómskych komunitách budú dávať pozor slovenskí policajti? Stačí, ak Rómov budú súdiť slovenskí sudcovia? Stačí, ak Rómom budú slúžiť kňazi a rehoľníci z iných národov? Popravde nestačí!

Blog
A prečo chceš birmovku?

A prečo chceš birmovku?

Túto otázku dostali minulo-tohtoroční potenciálni birmovanci od kňaza. Medzi týmito birmovancami bola aj moja 15 ročná sestra. Otázka padla skôr, ako prišli otázky na prípravu. A k nej padlo aj odporúčanie: Len mi nehovor, že kvôli rodičom!

Blog
Hlucháň a obnova smrekového lesa

Hlucháň a obnova smrekového lesa

Spoluator: MILAN BENKOVIČ Hlucháne a iné vzácne druhy viazané na smrekové lesy stratili za posledné roky podstatnú časť svojho životného priestoru. Úbytok smrekových lesov je jednou z príčin poklesu vhodných biotopov pre hlucháňa.