Naša cesta k slobode - 23. výročie sviečkovej manifestácie

Slovensko si pripomína 23. výročie demonštrácie za náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu, tzv. Sviečkovú manifestáciu alebo Bratislavský Veľký piatok. Dňa 25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave rozozvučali modlitby, ako aj desiatky policajných sirén. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí v tom nerovnom boji skrížili zapálené sviečky s obuškami a vodnými delami, pripomenulo svetu neúnosný politický stav v česko - slovenskej spoločnosti a preukázalo nezlomnú odvahu Cirkvi i nezničiteľnosť duchovných hodnôt, ktoré po tvrdých desaťročiach represálií i tichého vyhladzovania vzbĺkli v spoločnosti novým omladzujúcim plameňom.

Táto manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“. Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa totalitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistického režimu na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

Pri tejto príležitosti pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií a partnerské inštitúcie program, ktorým chce poukázať na význam tejto udalosti v slovenskom a európskom kontexte a tiež na potrebu chrániť občianske a náboženské slobody i v dnešnom svete.

Program začína na Hviezdoslavovom námestí pred historickou budovou SND o 16.30 koncertom speváčky JANAIS. O 17.00 je spomienkové zhromaždenie, kde vystúpi vzácny hosť, známa rakúska novinárka Barbara Coudenhove-Kalergi, ktorá sa v roku 1988 zúčastnila Sviečkovej manifestácie, František Mikloško, ohlasovateľ zhromaždenia v roku 1988, Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup, Ivan A. Petranský, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa. Ďalej nasleduje o 18.00 svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Celebruje Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup, koncelebruje a káže Mons. Rudolf Baláž, banskobystrický biskup. Sv. omšu sprevádzajú svojím spevom a hudbou 4bz – členovia 4 bratislavských mládežníckych chrámových zborov fungujúcich za totality – Ursusáci, Kufríkovci, Céčkari, Kapucíni. O 19.00 je modlitbové zhromaždenie – večeradlo na Hviezdoslavovom námestí. Program zavŕši o 20.00 premietanie filmu o Sviečkovej manifestácii v dome Quo Vadis na Hurbanovom námestí, spojené s diskusiou. Komplexné informácie o sviečkovej manifestácii, dokumenty, svedectvá a informáciu o aktuálnom programe prináša internetová stránka www.svieckovamanifestacia.sk .

Katarína Hulmanová
info@fki.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora