Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. máj 2021

Ako naučiť deti dôverovať Bohu?

Ako naučiť deti dôverovať Bohu?

Ilustračná foto: pixabay.com

Autorka: Mária Kohutiarová 

Čo vlastne tá dôvera je?

Všetci to slovíčko poznáme a vieme, aké je náročné ju vybudovať, udržať a aká je krehká. Ako veľmi by sme často chceli, aby percentá pevnosti dôvery neklesali po našich ľudských zlyhaniach – pretože znovu si ju získať je drina. 

Dôvera je schopnosť spoľahnúť sa na niekoho, veriť mu na základe dobrého poznania natoľko, že jeho slovo mi stačí. Mám v ňom istotu. Neobávam sa v jeho prítomnosti ničoho nesprávneho. Som schopný zveriť mu aj svoj život, svoje tajomstvá, ba aj svoje pády, obavy a strach. Na to, aby dôvera žila, je potrebná silná, častá, obojstranná komunikácia, otvorenosť, pravda, trpezlivosť, úprimnosť a úcta. Ak cítime ako rodičia, aké je náročné udržať si dôveru hlavne dospievajúcich detí – o čo viac to platí vo vzťahu Boh a naše dieťa?

Ani vo viere nie je totiž možné bez dôvery existovať – ba dokonca na nej je postavený vzťah ja a Boh. Starý zákon dokonca viac používa slovo „dôvera“ ako „viera“. Boh je tu predstavený ako niekto, do koho môžeme vždy vložiť svoju nádej, a to práve preto, lebo Boh je nekonečne dobrý. Istota v Božej láske voči človeku vedie k pevnej dôvere, že neexistuje nič ani nik, komu by sa dalo veriť viac, kto vždy plní svoje sľuby, kto vždy dá šancu, kto dvíha a nezabúda, kto je vždy nablízku s pomocou. Žalmy jasne pohŕdajú tými, ktorí sa spoliehajú na človeka alebo majetok – oproti tomu, akou istotou je Boh, je to až smiešne. Starý zákon má mnoho postáv silnej dôvery, no jej prototypom je predovšetkým Abrahám. Jeho život stál práve na tom, že „uveril Bohu a počítalo sa mu to za spravodlivosť“ (Gn 15,6 , Rim 4). Tento muž bol presvedčený o tom, že Boha nemožno podozrievať zo zla – a s touto nádejou šiel každý deň do neuveriteľných ciest dobrodružstva s Bohom. V Novom zákone sa viac stretávame so slovom viera ako dôvera – no nič to nemení na tom, že Boh je tu vnímaný ako Darca všetkého dobra, ten, ktorý má moc uzdravovať, zasiahnuť v prospech človeka, ktorý v neho skladá dôveru. A nakoniec, zasluhuje si našu dôveru ako ten, kto neváhal obetovať svojho jediného Syna, aby nám znovu mohol ponúknuť plnosť života, aký sme mali pred prvým hriechom. Komu by sa dalo/malo/mohlo viac dôverovať?

Ukázať našim deťom bez ohľadu na vek všetky aspekty tejto nádhery dôvery v nášho Boha je jedným zo základných kameňov viery. Skôr však, ako vstúpime do jednotlivých vekových kategórií detí a postupov s tipmi, ako naučiť deti dôverovať Bohu, nesmieme zabudnúť na jedno: my ako rodičia učíme deti dôverovať aj tým, aký vzťah dôvery s nami majú, ako sa o jej stav staráme my doma... Takže je to výzva aj pre nás: vráťme sa späť k tomu – čo je potrebné pre dôveru? Aký je jej stav u nás doma? Čo s tým  potrebujem/e práve teraz u nás doma urobiť?

 

Inzercia

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame