Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. máj 2021

Slovenskí konzervatívci, predkonciloví pápeži a očkovanie

Viacerí slovenskí super pravoverne sa tváriaci veriaci a „katolícko-konzervatívne“ dezinformačné weby odmietajú očkovanie (nie len) proti pandémii Covid-19. Ich názory sa medzi našimi kresťanmi šíria viac než slová a postoje pápeža Františka, ktorý očkovanie a protikovidové opatrenia podporuje. Františka aj weby ako Gloria.tv, Svetlo sveta zdieľané Hlavnými správami, Christianitas a podobné kritizujú za údajný liberalizmus. Zaujímavé fakty o postoji „predkoncilových” pápežov k očkovaniu priniesol edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli.

Aktivisti a dezinformačné weby ktoré sa tvária ako jediné konzervatívne a autenticky katolícke, škodia Katolíckej cirkvi, jej poslaniu aj Slovensku rovnako ako takzvaní „slniečkári” a ultraliberáli. Okrem iného tým, že tvoria deformovaný obraz Cirkvi a rozdeľujú ju. Dobre to napísal napríklad kňaz Miroslav Lettrich v článku Strážcovia tradície? Nie! Oportunisti! „Odvolávajú sa na tradíciu, ale len keď im to vyhovuje. Odvolávajú sa na svedomie, ale rešpektovať sa má len to ich. Odvolávajú sa na hierarchiu, ale len selektívne.” https://www.postoj.sk/54873/strazcovia-tradicie-nie-oportunisti

Pôsobia už viac rokov, a negatívne ovplyvnili aj výsledky parlamentných volieb 2016 a 2020. Tým, že nimi horlivo obhajované kresťanské hodnoty v politike fakticky redukovali na zákonný zákaz potratov a boj proti Istanbulskému dohovoru, a podporili politikov, ktorí sa k tomuto hlásili v predvolebnej kampani, ale iné rovnako dôležité hodnoty roky hrubo porušovali. (kresťanské hodnoty v politike tu: https://www.postoj.sk/50968/krestanske-hodnoty-v-politike-a-pakty-s-ideovym-protivnikom )

Podobne ako marxisti, a v duchu Orwellom opísanej stratégie menia význam pojmov a zavádzajúco označujú príčiny vážneho problému, ktorý chcú riešiť. Hlavnou príčinou veľkého množstva umelých potratov či problémov rodín nie je „liberalizmus”, ako tvrdia, ale konzumný materializmus. Ten, a nie II. Vatikánsky koncil ako tvrdia títo ideologickí antiliberáli, je aj hlavnou príčinou mnohých problémov Katolíckej cirkvi. Zo zlej definície pojmov a mylného pomenovania príčin problémov vyplývajú často chybné a niekedy až kontraproduktívne prostriedky používané na ich riešenie.

Konzervatívny kresťan = antiliberál?

V predstavách a vyjadreniach niektorých kresťanov, s ktorými sa v tomto často zhodujú aj ľavicové a liberálne médiá, konzervatívny kresťan rovná sa antiliberál. Toto slovo používajú aj ako nálepku a pejoratívne označenie kresťanov ktorí nesúhlasia s ich spôsobmi. Niektorí aj na ex-predsedu KDH Hlinu, biskupov, II. Vatikánsky koncil aj pápeža Františka. (aj ja som si také viac krát vyslúžil)

Tento postoj dobre opísal aj Rod Dreher v eseji o tom, či hrozba pre Cirkev prichádza zvnútra alebo zvonka, či jej krízu spôsobujú vlastné chyby, alebo kultúrne a politické prúdy, ktoré idú proti nej. Znepokojuje ho „nárast pravicového populizmu u nás, lebo to znamená, že konzervatívci už nie sú štítom voči nebezpečenstvu politiky más. „Konzervatívec“ už znamená len jednoducho „antiliberál“. .... „Keď chceme ľudí zjednotiť, nacionalizmus je veľmi prízemný a lacný spoločný menovateľ,“ vraví. „Ľudí zjednocuje nenávisť. Ľudia čerpajú uspokojenie z myšlienky, že sme dobrí, lebo naši nepriatelia sú zlí." (tak sa zjednotili nacionalisti a exkomunisti a ich voliči pod vedením V. Mečiara) Dreher dobre píše že hlavnou príčinou problémov ako potraty či rozvrat rodín je zásadne protikresťanský hlboký materializmus našej konzumnej a hedonistickej spoločnosti. https://www.postoj.sk/77665/konzervativny-krestan-uz-znamena-len-antiliberal-a-to-nestaci

Stotožňujem sa s Dreherom: „...tak ma frustruje to, že mnohí ľudia môjho kmeňa – kresťania, ktorí sú teologicky, morálne a politicky konzervatívni – sú ochotní staviť všetky svoje žetóny na nádej, že ten hlavný boj je politický a môžeme v ňom zvíťaziť prostredníctvom politiky. To jednoducho nie je pravda, no neznamená to, že politické angažovanie nemá zmysel.” (A na Slovensku ešte aj v tom nerozumne podporujú tých horších politikov.) Preto píšem aj tento článok.

Neviem nakoľko je to „typicky americký syndróm" ako napísal Dreher, ale vidím že to pre mnohých platí aj na Slovensku. Takíto naši kresťanskí antiliberáli vystupujú ako keby sa považovali za jediných „autentických" a „proslovenských" kresťanov. V mene redukovaných kresťanských hodnôt bojovali proti KDH, podporili Fica, Danka, Kotlebu a Harabina. Každého, aj konzervatívneho kresťana, ktorý si dovolil kritizovať ich spôsoby podráždene onálepkovali ako liberála ... A od jari 2020 viacerí z nich bojujú aj proti opatreniam na zabránenie šírenia pandémie, čím fakticky pomáhajú jej šíreniu a ohrozujú zdravie a životy svojich blížnych.

Covid a ultrakonzervatívni dezinformátori

Preto jednou z najvýznamnejších cirkevno-spoločenských udalostí roka 2020 bolo decembrové vyhlásenie hovorcu KBS Kramaru, v ktorom jasne kritizoval aj pomenoval tieto weby: „Tak ako sme napríklad ľahko schopní rozlíšiť, že tzv. liberálne médiá sa v otázkach viery a náboženstva nedajú pokladať za ,bernú mincu‘, oveľa menej si dokážeme všimnúť, že weby, ktoré navonok vystupujú kresťansky, ba odhodlane katolícky, môžu byť v skutočnosti takisto nespoľahlivé. Dokonca aj skryte protipápežské alebo protikoncilové a v niektorých prípadoch rovno schizmatické.” Kresťansko-katolícke „mená a heslá v názvoch, žiaľ, nič negarantujú.“… „Sem v slovenskom prostredí patria napríklad: Gloria.tv, Svetlo sveta (zdieľané Hlavnými správami), Christianitas, Aliancia za nedeľu. a medzi viac sekulárnymi Infovojna, Badatel, Zem a vek, Slobodný vysielač.“ (vyhlásenie tu: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20201221034 )

Aktivita týchto superkatolícky sa tváriacich autorov a webov silno stúpla začiatkom roka 2020, keď aj na Slovensku prepukla pandémia Covid-19, a vláda začala robiť opatrenia proti šíreniu pandémie. V tomto sa títo postavili aj proti biskupom, pápežovi Františkovi a Vatikánskym inštitúciam, ako upozornil aj Kramara. Nie sú to len tradiční dezinformátori HS či AzN. Ukážkovým príkladom je OZ Združenie slovenskí katolíci, ktorí vydali špeciálne Stanovisko proti vyhláseniu KBS o očkovaní, a ktorého predstavitelia - teológovia a profesori Trnavskej univerzity Prof. ThDr. Helenu Hrehová a ThDr. René Balák so spoluzakladateľom strany KDŽP, moderátorom M. Vetríkom v hojne šírenom videu na Gloria.TV bojovali proti očkovaniu. Kňaza Viglaša a lekára Glasu tam za podporu očkovania emotívne pranierovali ako vraj protikatolíckych. (viac tu: https://www.postoj.sk/75417/slovenski-katolici-proti-ockovaniu-heretici-glasa-a-viglas )

Fakty a informácie o tom, ako protipandemické opatrenia a očkovanie podporuje aj pápež František ignorujú alebo odmietajú. Niektorí aj s tvrdením, že tu ide o nadbiehanie a „liberálne” ústupky „liberálneho” Františka proticirkevným či protikatolíckym vládam.

Predkonciloví pápeži a očkovanie

Pápež František (a Vatikánske inštitúcie a biskupi) pri podpore očkovania proti Koronavírusu však nezavádza žiadne „liberálne“ novinky, ale aj v tomto úsilí na ochranu zdravia a života koná podobne ako jeho predchodcovia. Ukazujú to aj fakty z histórie očkovania vo Vatikáne, ktoré uverejnil edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli vo svojom článku zo 7. mája 2021 „Vakcíny pre všetkých, vakcíny pre chudobných: príklady Pia VII. a Pia IX.“ Informáciu uverejnilo slovenské vydanie VatikanNews:

Prvá masová očkovacia kampaň vo Vatikáne sa začala v roku 1822, v čase, keď otec modernej imunizácie Edwuard Jenner, bol ešte na svete. Európa vtedy trpela epidémiou kiahní, ktorá v centre Talianska vrcholila v roku 1820. Pápež Pius VII. nečakal so založenými rukami – 20. júna 1822 vydal prostredníctvom štátneho sekretára legislatívne nariadenie o povinnosti očkovania. Text nazýva vakcínu „Božím darom“ a „prostriedkom poskytnutým Božou prozreteľnosťou na záchranu potomstva“ milujúcim Otcom. Avšak aj v tej dobe predsudky zabránili záchrane ľudských životov: „Zakorenené predsudky boli u niektorých rodičov silnejšie než samotná láska k potomstvu“, píše sa v historickom texte. (pozn.: podobne je to dnes u tých čo odmietajú očkovanie)

Inzercia

Pápež Pius VII. vytvoril Centrálnu očkovaciu komisiu na propagáciu očkovania a na dozor nad očkovaním, ako aj provinčné komisie na zabezpečenie dostatočného množstva bezplatných vakcín pre všetkých lekárov. Osobitná pozornosť sa kládla na deti, očkovacia kampaň prebehla aj v sirotincoch. Všetci lekári pôsobiaci v Pápežskom štáte museli byť zbehlí v očkovaní podľa metódy Jennera. Vatikán sa v tej dobe snažil povzbudiť rodičov k očkovaniu detí a rodinných príslušníkov tým, že bolo jednou z podmienok k povýšeniu či získaniu prémií pre otcov rodín.

Očkovací plán Pia VII. však nemal veľký úspech. Nedarilo sa mu presvedčiť ľud a prekonať jeho predsudky. A tak o dva roky neskôr, v roku 1824 jeho nástupca na pápežskom stolci Lev XII. zrušil povinnosť bezplatného očkovania, ktoré bolo opäť len na báze dobrovoľnosti.

Nasledujúci pápež Gregor XVI. dal očkovacej kampani nový impulz a opäť oživil viaceré časti legislatívy Pia VII. V roku 1834 zriadil Osobitnú kongregáciu pre zdravie a zaviedol povinné očkovanie vo väzeniach Vatikánskeho štátu.

Pius IX., posledný pápež v postavení panovníka, zintenzívnil očkovaciu kampaň, aby vakcíny ponúkol aj tým najchudobnejším. Čeliac znovuvypuknutiu epidémie kiahní v roku 1848 šíril očkovaciu kampaň medzi najzasiahnutejšími časťami populácie, angažujúc aj farnosti, aby poskytovali aj mená zaočkovaných. Stanovil dokonca malú odmenu tým ľuďom, ktorí po bezplatnom zaočkovaní prišli po ôsmich dňoch na kontrolu. https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2021-05/historia-ockovania-vo-vatikane-papez-frantisek-ma-predchodcov.html

Čo to znamená

Tieto historické fakty ukazujú a dokazujú niekoľko dôležitých skutočností:

•   Podpora pápeža Františka pre očkovanie nie je liberálna novota, ale pokračovanie v tradičnej kresťanskej a katolíckej snahe zachraňovať nie len duše, ale rovnako aj zdravie a životy ľudí, zvlášť tých najchudobnejších. Tradíciu založil Ježiš Kristus podobenstvom o milosrdnom Samaritánovi a prikázaním praktisckej lásky k blížnemu. V stredoveku i novoveku v nej pokračovali mnísi zakladaním nemocníc a výrobou liekov, svätci a v súčasnosti aj všetci, veriaci i neveriaci, čo namáhavo a s rizikom vlastného života bojujú proti pandémii.

•   Podobne ako za Pia XI., aj dnes po takmer 200 rokoch predsudky šírené koronaskeptikmi a dezinformačnými webmi vrátane pomýlených ultralkonzervatívnych kresťanov, bránia záchrane mnohých životov.

•   Kresťania združení a aktívni okolo vyššie menovaných dezinformačných webov, ktorí seba považujú za jediných pravoverných, sú konzervatívni len v niektorých formách a spôsoboch, ale v niektorých podstatných princípoch a tradíciach katolíckej cirkvi sú to schizmatici a bludári.

•   Liberálne, ľavicové či mainstremové média sa mýlia alebo zavádzajú, keď týchto prezentujú ako typických predstaviteľov katolicizmu.

•   Spolu s postojom pápeža Františka, vatikánskych inštitúcií a mnohých kňazov a rehoľníkov pomáhajúcich v nemocniciach to dokazuje omyl a zavádzanie komunistických a liberálnych propagandistov hlásajúcich že cirkev slúži len sebe a bohatým na úkor potrieb obyčajných ľudí.     Pápež František podobne ako jeho predchodcovia usiluje nie len o to, aby sa vakcíny dostali spravodlivo aj k chudobným krajinám a ľuďom, ale aj žiada aby riešenie ekonomických dôsledkov pandémie  myslelo na chudobných a nezväčšovalo sociálne rozdiely. https://www.postoj.sk/77910/covid-pandemia-slovenska-vlada-versus-papez-frantisek

Na záver

Cítim to podobne ako kňaz Lettrich „Priznám sa, že ma táto téma už vyčerpáva, ale považujem ju za dôležitú, pretože naozaj spoluvytvára tvár slovenského katolicizmu.“ A rozdeľuje Cirkev, pomáha tým horším politikom, a v súvislosti s pandémiou škodí ochrane života. Vidím, že zatiaľ čo s liberálmi - skutočnými i zdanlivými – mediálne polemizujú a kritizujú ich viacerí konzervatívni politici, novinári, aktivisti aj duchovní pastieri, s exkomunistami málokto, a s týmito kresťansky a super pravoverne sa tváriacimi autormi, webmi takmer nikto. K príliš málo výnimkám patria kňazi Lettrich, Vittek a Vigľaš, ktorých títo akože autentickí katolíci a ich prívrženci ostro odmietajú. Nie len „obyčajní” veriaci, ale aj „autority” ako profesori trnavskej univerzity Hrehová a Belák https://www.postoj.sk/75417/slovenski-katolici-proti-ockovaniu-heretici-glasa-a-viglas A mnohí im a dezinformačným webom na to naletia a veria im viac ako pápežovi....

Odporúčame

Blog
Covid pandémia - slovenská vláda versus pápež František

Covid pandémia - slovenská vláda versus pápež František

Viacerí kresťanskí aktivisti a duchovní spolu s konšpiračnými médiami kritizovali vládu za opatrenia proti šíreniu pandémie, ktoré boli v súlade s tým, čo hovoril aj pápež a vatikánske inštitúcie. Pápež vyzýva aby ekonomická pomoc v súvislosti s pandémiou pomáhala hlavne slabým a chudobným. Vatikán v rámci konsolidácie financií znížil platy kardinálov. Slovenská vláda v rámci covid-pomoci dala milióny firmám čo sídlia v daňových rajoch.