Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. máj 2021

Otec vytvára v dcére obraz Boha a buduje základ vzťahov s mužmi

Otec vytvára v dcére obraz Boha a buduje základ vzťahov s mužmi

Ilustračná foto: pixabay.com

Autorka: Emily Stimpsonová

Na začiatok pár faktov: Už šesťmesačné bábätká, ktorých otcovia sú doma prítomní a aktívni, dosahujú lepšie výsledky v testoch mentálneho vývoja než tie, ktorých otcovia absentujú alebo sú nečinní. Dospievajúce dievčatá, ktoré majú blízky vzťah s otcom, majú menšiu tendenciu k sexuálnej aktivite. Ak sú otcovia dospievajúcich dievčat zaangažovaní, dcéry majú dvojnásobnú šancu, že dokončia štúdium. Na otcoch záleží. Veľmi.

Vo svojej knihe Silní otcovia, silné dcéry (Strong Fathers, Strong Daughters, Ballantine Books) používa pediatrička Dr. Meg Meekerová tieto a ďalšie fakty na to, aby dokázala, že len máločo ovplyvňuje mentálny, fyzický a sociálny rozvoj dievčaťa viac než jej vzťah s otcom. Vychádzajúc zo svojej viac než dvadsaťročnej praxe v poradenstve pre mladistvé, predstavuje, akým spôsobom môže otec dopomôcť k posilneniu alebo uzdraveniu vzťahu so svojou dcérou a k tomu, aby sa z nej stala zrelá a zdravá žena. Tento rozhovor Emily Stimpsonovej prevzal portál fathersforgood  z Our Sunday Visitor (OSV) výtlačku z 15. júna ,2008.

Čo očakávajú dcéry od svojich otcov, či už sa to otcom páči alebo nie?

Dr. Meg Meekerová: Dcéra chce prirodzene vnímať svojho otca ako vodcu. Vzhliada k nemu ako k ochrancovi a chlebodarcovi. Chce naňho hľadieť s úctou. Otcovia majú nad svojimi dcérami nesmiernu moc. A to nie je len teória, tak to jednoducho je. Otec je naozaj prvou láskou svojej dcéry a najdôležitejším mužom v jej živote. Jeho vplyv na ňu kladie základy jej ďalších vzťahov s mužmi a s Bohom. Je to veľká ťarcha, ale i nádherná pravda. Ak sa dievča naučí mať rado svojho otca a dôverovať mu, bude pre ňu omnoho jednoduchšie dôverovať svojmu manželovi aj Bohu.

Čo je podľa vás najväčšia chyba, ktorú robí väčšina otcov, hoci možno s dobrým úmyslom?

Dr. Meekerová: Otcovia tragicky nedoceňujú dôležitosť, akú majú v životoch svojich dcér. Príliš rýchlo sa stiahnu, pochybujú o veľkosti svojho vplyvu a do značnej miery nechápu, že ich dcéry skutočne potrebujú a chcú mať s nimi dobrý vzťah. 

Aký následky môže mať tento „odchod“?

Dr. Meekerová: Keď sa otec vytratí zo života dievčaťa, dievča sa zmieta v pochybnostiach. Rúca sa jej sebavedomie. Cíti sa neschopná zdravých vzťahov s inými mužmi. Pochybuje o svojich schopnostiach. Obzvlášť dievčatá vo veku 10-17 rokov majú silnú potrebu mužskej pozornosti, uistenia, náklonnosti a dotykov. Ak sa otec stiahne, dievča si tieto potreby nahrádza v priateľstve s inými mužmi alebo cez sexuálne romániky. To, čo má najväčší vplyv na prežívanie vlastnej hodnoty u dievčaťa, je láska jej otca. Ak naozaj chcete, aby malo dievča o sebe samom skvelý obraz, presvedčte otca, že jej má náklonnosť prejavovať aj fyzicky.

Byť dobrým otcom má veľa spoločného aj s úlohou byť dobrým manželom, však?

Dr. Meekerová: Nepochybne. Dcéry svojich otcov sledujú ako jastraby. Nepozerajú sa len na to, ako sa ich otec správa k nim, ale i na jeho jednanie s mamou. Ak vidia, že otec otvorí svojej žene dvere, pomáha upratovať v kuchyni, je trpezlivý, rovnaké veci si i ony nesú do svojho manželstva a chtiac-nechtiac, vedome či nevedome, ich robia tak isto. Dcéra sa učí, ako by sa k nej mali správať, pozorovaním prístupu svojho otca k mame.

Prečo by otcovia nemali podceňovať dôležitosť stanovovania pravidiel a očakávaní, ktoré majú voči svojim dcéram? 

Dr. Meekerová: Primnohí otcovia sa domnievajú, že ak určia hranice, večierku alebo povinnosti, ktoré dcéra musí doma robiť, odcudzia si ju. Opak je však pravdou. Dievčatá so sklonom ocitnúť sa v problémoch nie sú tie, ktorých otcovia brali vážne obmedzenia. Sú to tie, ktorých otcovia to nedokázali. Kľúčom, samozrejme, je, že pravidlá musia vyvažovať príjemné a radostné zážitky vo vzťahu s otcom. Obzvlášť to platí počas rokov dospievania. Ak by otec pri každom rozhovore s dcérou ustanovil nejaký zákon, dcéra by sa s ním nechcela rozprávať. Každú konverzáciu o nejakých zásadách alebo o dcérinom správaní treba doplniť päťnásobkom milých a zábavných situácií—napríklad kinom, splavovaním alebo komunikáciou o niečom inom než pravidlách. 

No priveľa otcov nevie, ako sa majú rozprávať s dcérami. Ako docieliť, aby sa dievča zdôverilo s tým, čo sa deje v jeho živote? 

Dr. Meekerová: Prvým krokom je, že svojej dcére dokážete, že naozaj chcete počuť, čo má na srdci. Jednou z najlepších ciest je počúvať jej odpovede a neprerušovať ju. Položte otázku, a potom sa usaďte a počúvajte ju. Nereagujte pri prvej príležitosti, či s ňou súhlasíte alebo nie. Vráťte sa k tomu neskôr, ak treba. Je dôležité pamätať si, že nie každý rozhovor má byť poučovaním. Takúto chybu robí mnoho otcov. V konečnom dôsledku sa k týmto dialógom musíte stavať s ohľadom na budúcnosť. Nemôžete čakať, že sa vám dcéra otvorí okamžite, ale ak jej dokážete, že si vážite, čo si myslí a čo hovorí, po niekoľkých mesiacoch bude nastavená počúvať.

Inzercia

Vo svojej knihe kladiete dôraz na to, aby sa otcovia so svojimi dcérami zhovárali o sexe aj o Bohu, čo sú dve z najťažších otázok, ktorými by sa otcovia mali zaoberať. Máte nejaké tipy, ako pristupovať k týmto témam? 

Dr. Meekerová: Nekomplikujte to a nechoďte príliš do hĺbky. Buďte zrozumiteľní. Keď sa o viere alebo sexe vyjadruje otec, nemusí zachádzať do podrobností. Dcéra chce vedieť, čo si jej otec myslí o Bohu a o tom, ako by sa mala chovať. Takéto usmernenia sa dajú odkomunikovať jednoducho, prostým vyjadrením názoru, napríklad: „Je veľmi dôležité, aby si nebola pohlavne aktívna, kým sa nevydáš,“alebo: „Je to fakt krásne, keď žena dokáže čakať.“Toto chce dcéra počuť. Používajte jednoduché výrazy a pýtajte sa veľmi otvorené otázky, ktoré dávajú priestor vyjadriť sa. Ak je otcovi nepríjemné pýtať sa na dcérin postoj k sexu alebo viere alebo čokoľvek podobné, nech to obráti na názory alebo konanie jej priateľov. Z toho získa predstavu o tom, čím žije jeho dcéra.

 

S povolením vydavateľa prevzaté z: http://www.fathersforgood.org/ffg/en/common_challenges/factor.html

 

Preklad: Miriam Bicková

 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.