Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. máj 2021

Sviatočná modlitba Íd al-Fitr a oslavy Sviatku prerušenia pôstu

Končí sa pôstny mesiac Ramadán a začínajú sviatky. Nižšie nájdete aktuálne informácie zo Slovenska.
Sviatočná modlitba Íd al-Fitr a oslavy Sviatku prerušenia pôstu

Dnes, v stredu 12.05.2021 je posledný deň pôstu počas pôstneho mesiaca Ramadánu. 
Už zajtra, 13.05.2021, sa uskutoční slávnostná spoločná modlitba na Íd al-Fitr. Väčšina moslimov už má pripravenú výzdobu, napečené sviatočné pečivo (či už pre svoju rodinu, alebo pre susedov, priateľov, spolužiakov zo školy či škôlky a známych - napr. "vašu" predavačku, kuriéra, či kebabára.. ) a očakáva príchod blížiaceho sa sviatku.  

Na zajtrajšiu sviatočnú modlitbu je odporúčané/dovolené (sunna) si obliecť svoje najlepšie oblečenie, pred sviatočnou modlitbou sa najesť a vzájomne si blahoželať. Sviatočná modlitba na Íd al-Fitr sa bude kontať v rôznych slovenských mestách, nižšie nájdete rozpis modlitieb pár z nich: 

BRATISLAVA
- sviatočná modlitba sa na Íd al-Fitr sa bude konať v Bratislave zajtra v centre Córdoba.
- na modlitbu sa nie je potrebné registrovať. 
- podľa aktuálnych predpisov je potrebné mať so sebou platný test na koronavírus (antigénový, max 24 hod starý alebo PCR max 72 hodín starý) 
- budú sa konať dve modlitby: 7:00 – Sviatočná modlitba a prejav v arabskom jazyku a 8:00 – Sviatočná modlitba a prejav v slovenskom a anglickom jazyku
- na modlitbe môže byť naraz 40 ľudí (prednosť dostane ten, kto pride skôr), dodržujú sa rozostupy pri modlení (značky na koberci), nutnosť modliť sa s respirátorom FFP2, na vlastnom koberčeku a v ponožkách (totožné pravidlá platia aj pri piatkovej modlitbe). 

MARTIN
- sviatočná modlitba sa na Íd al-Fitr sa bude konať v Martine v budove tamojšej modlitebne o 7:00. 
- podľa aktuálnych predpisov je potrebné mať so sebou platný test na koronavírus (antigénový, max 24 hod starý alebo PCR max 72 hodín starý), výnimky z testovania podľa aktuálne platných nariadení
- budú sa konať po sebe dve modlitby podľa počtu veriacich
- na jednej modlitbe môže byť naraz 30 ľudí (prednosť dostane ten, kto pride skôr), dodržujú sa rozostupy pri modlení (2m), nutnosť modliť sa s respirátorom FFP2 a v ponožkách (totožné pravidlá platia aj pri piatkovej modlitbe). 

KOŠICE
- sviatočná modlitba sa bude konať v budove mešity Al Hudá na Rožňavskej o 7:00. 
- pravidlá podľa aktuálnych opatrení

Požehnaný sviatok!

Inzercia

Som Slovenka, ktorá konvertovala pred pár rokmi k islámu kvôli jeho priamočiarej teológii. Týmto blogom sa vám pokúsim priblížiť život a vieru islámu, náboženstva, ktoré patrí medzi striktne monoteistické vierovyznania, ale i iných tém o ktoré sa zaujímam. V prípade akýchkoľvek konštruktívnych otázok ma neváhajte kontaktovať prostredníctvom Facebooku. Diskusie k niektorým príspevkom pozastavujem z dôvodu hatespeach. Za pochopenie vopred ďakujem.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako (ne)zabiť kultúrnosť v rodine (3/3)

Ako (ne)zabiť kultúrnosť v rodine (3/3)

Rozprava o kultúrnosti (1943) od Ladislava Hanusa ponúka šesť konkrétnych návodov, ktoré môžu pomôcť skultúrniť naše rodiny a spoločnosť. Prvými štyrmi sme prešli v predchádzajúcich príspevkoch – sú nimi SNAŽIVOSŤ, STANOVISKO, ŠÍRKA a PRÍRODA. Posledné dve vyvolávajú o čosi dráždivejšie otázky. Je kresťanstvo naozaj základom našej kultúry? A musia byť dobráci vždy naivní a slabí?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.