Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2021

Keď po rómskej akcii nebolo čo upratovať

Bola pekná májová sobota. Do Raslavíc sa hrnuli davy Rómov. Chystal sa tam rómsko-slovenský hudobný festival FestRom, ktorého hlavným cieľom je spájať slovenský a rómsky národ. Tentokrát sa tam podarilo dostať aj mne.
Keď po rómskej akcii nebolo čo upratovať

V Raslaviciach „ma privítal“ veľký amfiteáter, kde sa na pódiu striedali rómske i nerómske formácie, piesne chvál i svedectvá. V publiku bolo asi 600 ľudí, prevažne Rómov. Znova sa tu po roku stretli priatelia, ktorí sa videli naposledy na FestRome, ale aj takí, čo sa vídavajú pravidelne pri bohoslužbe. Atmosféra bola skutočne festivalová: priatelia sa objímali, rozprávali, spievali, modlili sa, ale aj občerstvovali dobrotami z bufetu. Kde-tu teda bolo vidno na zemi pohár či tácku. V istej chvíli otec Martin Mekel vyzval účastníkov, aby každý pri odchode zobral so sebou tri odpadky. Bolo to veľmi milé a sama som bola zvedavá, ako to dopadne.

Vzápätí mi však zavolala kamarátka z Raslavíc, že sa dozvedela, že som tam, ihneď prišla za mnou a presvedčila ma ísť k nim na kávu. Vrátila som sa teda až počas posledného vystúpenia, keď spievali Lámačské chvály. Obzrela som sa po areáli a nikde som nevidela ani smietku. Dojalo ma to.

O dva týždne som stretla raslavického starostu, ktorý sa venuje Rómom so srdcom na dlani. A ten mi povedal: keď máme v dedine v piatok zábavu, vždy je tam v sobotu neporiadok, vždy je niečo rozbité. Keď bola rómska akcia v amfiteátri, po podujatí nebolo čo upratovať.

Renáta Ocilková

 

Gréckokatolícka rómska misia: Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Odporúčame

Blog
Viliam Turčány (1928-2021)

Viliam Turčány (1928-2021)

Odišiel v nedeľu 9. mája tam, odkiaľ "Panna a matka, dcéra svojho syna, ponížená a vyššia ako tvory; nemenný, večný zámer Hospodina. ... Z dobroty rosíš pomoc deťom sveta, nielen keď prosia teba vo velebe - pomoc už často pred prosbou k nim zlieta.“ (Dante Alighieri. Božská komédia: Raj. Preložil Viliam Turčány. Tatran 1986) A Matka Božia mu iste prišla oproti a zaviedla ho pred tvár Najvyššieho. A možno tam bol aj Dante ... ktovie ...

Blog
Nezabúdajte, že ste boli cudzincami v egyptskej krajine!

Nezabúdajte, že ste boli cudzincami v egyptskej krajine!

Jeden zo záväzkov, ktoré som si stanovila na rok 2021, je prečítať (konečne!) celú Bibliu. Už som sa o to pokúšala niekoľkokrát, no vždy som zlyhala. Niekde som sa zasekla, dala som si „na chvíľu“ pauzu a späť som sa vrátila až po mesiacoch. Začínala som opäť odznova. Tentokrát som si vzala na pomoc moderné technológie a aplikácia v telefóne ma každé ráno upozorňuje na to, ktoré kapitoly na mňa v daný deň čakajú. Po prečítaní piatich Mojžišových kníh som si uvedomila, že sa v nich opakovane hovorí o postoji k cudzincom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.