Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2021

Kresťanský katolícky kňaz konvertoval k islamu

Rímsko katolícky kňaz prehovoril o zmene svojej viery.
Kresťanský katolícky kňaz konvertoval k islamu

Bývalý rímskokatolícky kňaz, muž, ktorý si zmenil meno na Idris Fawfiq, konvertoval k islamu. 

Podľa jeho vlastných slov ho bavilo pomáhať ľuďom ako katolícky kňaz, avšak "hlboko vo vnútri nebol šťastný a cítil, že niečo nie je vporiadku. Našťastie, z vôle Božej, ho náhody v jeho živote priviedli k islamu". 

O Egypte uvažoval vždy ako o krajine pyramíd, tiav, piesku a paliem. Vrámci dovolenky sa vydal charterovym letom do Hurgády. Nasadol na autobus a vydal sa do Káhiry, ktorú si chcel taktiež  poobzerať. Šokovalo ho to, čo tam zažil. Ľudia sa k nemu správali nadmieru milo, čo vôbec neočakával. Taktiež cítil, že okrem toho, že sú to ľudia priateľskí, boli vnútorne veľmi silní. Jeho vedomosti o moslimoch do tej doby nepresahovali mainstreemový názor nemoslimov. Počas pobytu v Káhire sa začal zamýšľať nad tým, aká úprimná je viera bežných obchodníkov v Egypte, ktorí na ulici opustili viac krát denne svoj tovar, aby upriamili tvoju tvár k uctievnaniu Jediného Boha, hneď ako odoznela z blízkej mešity výzva k modlitbe. Premýšľal, akú majú títo ľudia silnú vieru v prítomnosť a vôľu Božiu. Modlia sa, postia sa, pomáhajú chudobným a snívajú o ceste do Mekky s nádejou, že raz vstúpia do raja. 

Po návrate z Egypta pokračoval vo Veľkej Británii v práci katolíckeho kňaza. Začal vyučovať náboženstvo na miestnej škole. Keďže náboženstvo v Británii nie je o jednom smere ale je to všeobecný predmet, musel začať študovať judaizmus, budhizmus, hinduizmus a islam, aby tak svojim študentom podal správne informácie. 

V jeho triede boli aj moslimskí teenageri. Ako sám spomínal, boli dobrým príkladom toho, čo videl aj v Káhire. Snažili sa byť slušní a nevyrušovali, diskutovali počas jeho prednášok o viere. Časom sa medzi ním a nimi vytvorilo priateľstvo. Požiadali ho, či by mohli učebňu používať ako modlitebňu počas ramadánu. Sadol si dozadu a pozoroval ich. 

Raz, keď v triede recitoval rôzne verše rôznych svätých kníh 5 náboženstiev o ktorých sa študenti učili, recitoval i verš Koránu:

5:83. A keď počujú, čo bolo zoslané poslovi, vidíš, ako sa ich oči zaplavia slzami pre pravdu, ktorú v tom spoznali. Hovoria: „Pane náš, uverili sme, zapíš nás medzi svedkov“

Na jeho vlastné prekvapenie cítil, ako sa mu do očí tlačia slzy, a snažil sa to skryť pred študentmi. 

Nasledujúci deň sa stal v Británii teroristický útok. Kňaz videl obavy ľudí. Videl však aj to, čo sa počas posledného obdobia naučil o islame a moslimoch. Začal sa pýtať, prečo západna civilizácia obviňuje islam ako náboženstvo z konania teroristov, ktorí očividne nekonali podľa islamu, pričom u kresťanov, ktorí konali podobné skutky z toho nikto nevinil kresťanstvo ako také? 

Inzercia

Tieto otázky mu neustále vírili v mysli. Zamieril do najväčšej mešity v Londýne, aby tak zistil viac informácií. Do londýnskej mešity mu pomohol vstúpiť Yusuf Islam, bývalý popový spevák, ktorý sedel v kruhu a rozprával sa s ľuďmi o Islame. Kňaz sa ho opýtal, čo je najdôležitejšie, ak sa niekto rozhodne stať sa moslimom. Yusuf mu odpovedal: "veriť v Jedného Boha, modliť sa päť krát denne, postiť sa počas ramadánu.." V tom ho kňaz prerušil s tým, že všetko toto robí. Veril v Jediného Boha, modlil sa päť krát denne a dokonca jeden deň ramadánu sa skúšal so svojimi študentami zo zaujímavosti postiť. Yusuf sa ho opýtal: "Na čo potom čakáš? Čo ťa brzdí?" Kňaz mu odpovedal: "Nemám úmysel konvertovať."

V tom okamihu zaznelo volanie k modlitbe. Ľudia sa postavili jeden vedľa druhého a bok po boku stáli pripravení na modlitbu. Modlitba začala. 

Bývalý katolícky kňaz sedel vzadu a pozoroval ich. Počúval modlitbu. Vtom sa rozplakal. Pýtal sa sám seba: "Koho sa snažím oklamať??" 

Po ukončení spoločnej modlitby Idris F. zamieril k Yusufovi Islamovi a požiadal ho, aby ho naučil slová šahády = vyznania viery islamu. Po jeho príklade odrecitoval šahádu v angličtine a arabčine. Počas tohto aktu nemohol zadržať slzy. Od tohto momentu sa stal právoplatne moslimom. 

V nasledujúcich rokoch svojho života sa Idris Fawfiq vzdelával v islame. Stal sa významným islamskym britským učencom. Napísal knihu: "Gardens od Delight: a simple introduction to Islam" určenú nemuslimom, v ktorej sa snažil neveriacim a Ľuďom knihy priblížiť islam ako náboženstvo a životný štýl moslimov. Venoval sa práci s chudobnými, s islamskou komunitou a neustále sa snažil rozširovať si obzory v rôznych vedných disciplínach. 

Idris Fawfiq sa stal na sklonku svojho života významným islamským britským učencom. Zomrel v roku 2016.

Fotografia v úvode príspevku je prebratá z jeho oficiálnej facebookovej stránky: Odkaz fotografie, Idris F.

Som Slovenka, ktorá konvertovala pred pár rokmi k islámu kvôli jeho priamočiarej teológii. Týmto blogom sa vám pokúsim priblížiť život a vieru islámu, náboženstva, ktoré patrí medzi striktne monoteistické vierovyznania, ale i iných tém o ktoré sa zaujímam. V prípade akýchkoľvek konštruktívnych otázok ma neváhajte kontaktovať prostredníctvom Facebooku. Diskusie k niektorým príspevkom pozastavujem z dôvodu hatespeach. Za pochopenie vopred ďakujem.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Váž. predseda vlády Ing. E. Heger

Váž. predseda vlády Ing. E. Heger

V program. vyhlásení vlády sa vláda zaväzuje, že vytvorí post vládneho splnomocnenca na ochranu slobody náboženstva alebo viery pod Úradom vlády SR. Nedávny príbeh A.BIBI (foto), pakistanskej kresťanky, ktorej sa podarilo pomôcť je verejne známy.

Blog
Nebojme sa vakcíny. Obávajme sa covidu

Nebojme sa vakcíny. Obávajme sa covidu

Kam sme sa to dostali? Od šitia rúšok, tlieskaniu zdravotníkom, zodpovednosti, dodržiavania opatrení, súcitu voči ľuďom okolo nás, strachu o blízkych, čakania na vakcínu...až po nezodpovednosť, ignorovanie opatrení, aroganciu, antivaxerské kampane, protesty na námestiach a podceňovaniu pandémie. Pseudoodborníci, ako napríklad dietológovia, ktorí odporúčajú predávkovanie sa vitamínmi, či liekmi na odčervenie koní...právnici radiaci po telefóne rodičkám, aby ignorovali nariadenia...fašisti propagujúci lieky zlúčené s alkoholom ako prevenciu proti vírusu a iní akoželekári a akožeprávnici sa stali jediným zdrojom pravdy pre značnú časť spoločnosti. Máme medzi sebou nepriateľa. Votrelca, ktorý nás okráda o zdravie, životy, blízkych a priateľov. Avšak, vakcína ním nie je.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.