Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2021

Nebojme sa vakcíny. Obávajme sa covidu

Kam sme sa to dostali? Od šitia rúšok, tlieskaniu zdravotníkom, zodpovednosti, dodržiavania opatrení, súcitu voči ľuďom okolo nás, strachu o blízkych, čakania na vakcínu...až po nezodpovednosť, ignorovanie opatrení, aroganciu, antivaxerské kampane, protesty na námestiach a podceňovaniu pandémie. Pseudoodborníci, ako napríklad dietológovia, ktorí odporúčajú predávkovanie sa vitamínmi, či liekmi na odčervenie koní...právnici radiaci po telefóne rodičkám, aby ignorovali nariadenia...fašisti propagujúci lieky zlúčené s alkoholom ako prevenciu proti vírusu a iní akoželekári a akožeprávnici sa stali jediným zdrojom pravdy pre značnú časť spoločnosti. Máme medzi sebou nepriateľa. Votrelca, ktorý nás okráda o zdravie, životy, blízkych a priateľov. Avšak, vakcína ním nie je.
Nebojme sa vakcíny. Obávajme sa covidu

Účelom tohto blogu nie je zdvihnúť jednotlivcom tlak, ani urážať tých, ktorí aktuálne negujú a atakujú tak opatrenia, ako aj vakcináciu, ktorá nás podľa mňa ako jediná môže navrátiť do ako- takého normálu. Po príchode pandémie, v jej začiatkoch sme sa bili do hrudí s vedomím toho, ako nám začalo záležať na ľuďoch okolo nás. Ako nás strach z nákazy "prinútil" viac prejavovať náklonnosť a lásku voči tým, na ktorých nám záleží. Prinútil mnohých z nás po dlhom čase zodvihnúť telefón a zavolať známemu, ako sa má, či niečo nepotrebuje a upozorniť ho na hrozbu nákazy. Prestalo záležať na kariére, postavení, platoch a jediné, na čo sme sa upli bolo nenakaziť sa, zostať zdravý a živý a v čo najvyššej možnej miere chrániť svojich blízkych. 

Na následky koronavírusovej infekcie doposiaľ celosvetovo podľahlo viac, ako tri milióny ľudí. Kým ľudia zomierali, kým prosili o život a bojovali o každý nádych a kým pseudoodborníci klamali spoločnosť o tom, ako je koronavírus len silnejšou nádchou, tak skutoční odborníci medzitým vyvíjali vakcínu, ktorá by v organizmoch ľudí urobila ráznu stopku za masívnymi úmrtiami a ťažkým priebehom ochorenia.

Ako však mesiace ubiehali, zistili sme, že nedokážeme znášať karanténu, opatrenia a nariadenia. Nemocničné oddelenia, bez ohľadu na to, či spadali pod interné, očné, neurologické a iné sa stali covid-oddeleniami. Zdravotníci ani pri plnom nasadení a maximálnej možnej snahe neboli schopní plne zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov s inými ochoreniami. Z chronických pacientov sa medzičasom stali pacienti akútni a mnohí žiaľ prišli o život nezabezpečením adekvátnej liečby ich ochorenia. Tisíce ľudí prišlo o zamestnanie, strechu nad hlavou a majú problém zabezpečiť základné životné potreby pre svoje rodiny. To je žiaľ fakt, na ktorom sa zhodneme všetci. A takisto sa môžeme zhodnúť na tom, že nielen pandémia, ale z veľkej časti i neschopnosť, nekompetentnosť, egocentrizmus a sebeckosť vrcholných vládnych predstaviteľov , priviedol našu krajinu na pokraj kolapsu. 

Je v poriadku byť naštvaný. Je v poriadku nesúhlasiť. Je v poriadku mať všetkého plné zuby a je v poriadku mať strach. Máme právo toto všetko cítiť, pretože posledný rok nám všetkým viac vzal, ako dal. Mnohým to najcennejšie - životy, zdravie, blízkych. Ale to, čo už v poriadku nie je je čoraz väčšia propaganda antivaxerov a odporcov opatrení.

Nie sme v hre, ani vo filme. Pandémia je realita a je absolútne nevhodná na to, aby sa ktokoľvek z nás hral na hrdinu, ktorý všetko vie, všade bol, všetko videl a ktorý má patent na pravdu. Myslím si, že v tomto prípade je pravda vždy uprostred. Ak niekto povie, že vakcína je na 100% percent smrteľná, klame. Ak niekto povie, že vakcína je na 100% bezpečná, klame. Ak povie, že vakcína je na 100% účinná, klame. A ak povie, že je na 100% neúčinná, taktiež klame. 

Vakcína nie je lentilka. Už bežne a denno denne používaný paracetamol, ktorý sa v čapíkoch podáva i batoľatám, môže vyvolať vážne až smrteľné nežiadúce účinky. Drvivá väčšina liečiv na úpravu krvného tlaku, na ochorenia ciev, cukrovky, lieky na hormonálnej báze a podobne nosí vo svojich príbalových letákoch informáciu o možnej tvorbe krvných zrazenín, infarktu, mŕtvice, náhlej smrti a iných  vážnych prejavoch. Nehovoriac o tom, akým rizikom je konzumácia alkoholu, fajčenie, celkovo nezdravý životný štýl, obezita a.i. Je však na mieste uvedomiť si, že očkovanie je jedinou cestou z pekla tejto pandémie. Ak nám lekár oznámi, že máme  ochorenie srdca a nasadí liečbu, odmietneme ju len preto, že sme boli oboznámení s jej prípadnými nežiaducimi účinkami? Ak potrebujeme akútny chirurgický zákrok,  odmietneme operáciu len preto, že je niekoľkopercentné riziko, že pri nej zomrieme? 

Samozrejme, je ťažké, priam nemožné prirovnávať ochorenia, ktoré prežívame na vlastnej koži so všetkými ich príznakmi k ochoreniu, ktoré sa nás možno ešte nedotklo, alebo pri ktorom sme sa stretli len s minimálnymi príznakmi. S liekmi na srdce súhlasíme, pretože je nám reálne zle - bolesti, únava, slabosť, dýchavica....avšak, prečo by sme si mali do tela pichať niečo, čo by nás mohlo ochrániť od vážnych príznakov, či rovno smrti následkom ochorenia, ktoré nás buď doteraz nepostihlo, alebo sme ho prežili bez ujmy? A presne v tomto bode by malo nastúpiť počúvanie odborníkov, ktorí očkovanie odporúčajú jasne a bez výhrad tak mladým a plne zdravým ľuďom, ako aj chronicky chorým a seniorom. Môžeme to vidieť na príklade krajín, kde sa dala zaočkovať viac, ako polovica obyvateľov danej krajiny - významne klesol počet úmrtí a závažných príznakov ochorenia. Samozrejme, ako aj deklarujú odborníci - vakcína nás neochráni pred nákazou, ale je takmer isté, že ochráni pred vážnym priebehom a smrti následkom vírusu. 

Inzercia

Uvedomujeme si vôbec, aké šťastie máme? Viem, že nám nie je príjemné porovnávať našu pomerne vyspelú krajinu s krajinami "tretieho sveta", ale nachvíľu to skúsme a nazrime do takej Indie. Ľudia tam zomierajú na uliciach. Mnohí rozpredávajú svoje majetky, len aby si na ,,čiernom trhu" zadovážili kyslíkové prístroje a lieky. Ženy a dievčatá, ktoré sú nemajetné, ponúkajú predajcom svoje telá, len aby zachránili životy svojich blízkych. V nemocniciach, v ktorých už niet miesto napájajú ľudí na umelú pľúcnu ventiláciu pri plnom vedomí, lebo nie je anestézia a podľa lekárov je napojenie na ventiláciu mimoriadne bolestivým zážitkom a z dlhodobého hľadiska neskutočným utrpením. To isté v Brazílii.  V obzvlášť chudobných oblastiach Afriky nie je zas ani prístup k pitnej vode, nieto ešte k liečivám, ktoré by aspoň potlačili príznaky infekcie, nehovoriac o absolútnej nedostupnosti JIS- starostlivosti.  

U nás má každý jeden slovák a slovenka od 16. rokov možnosť zaregistrovať sa do čakárne na vakcínu. Vakcínu, ktorá môže ochrániť život každého jedného z nás. Zadarmo. Namiesto toho, aby sme boli vďační za to, že máme takúto možnosť, tak miesto toho vyvolávame žabomyšie vojny na sociálnych sieťach a vehementne bránime našu akožeslobodu v zmysle, že máme právo správať sa ako ignoranti a hrať sa na odborníkov, ktorí "vedia lepšie, ako tí skutoční". Či je to Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, alebo ktorákoľvek iná, platne registrovaná vakcína, je dôležité, aby nik z nás neváhal a prijal možnosť vakcinácie. Čím skôr, tým lepšie. Z úcty k našim zdravotníkom, ktorí si za posledný rok prešli ,,kalváriou" , ale najmä z úcty k našim životom a životom tých, ktorých milujeme.

Nepočúvajme pseudoodborníkov, ktorých jediným cieľom je nahnať si lajky. Kde bol doktor Bukovský, keď jeho kolegovia nasadzovali vlastné zdravie a životy pri záchrane nakazených na covid a JIS-oddeleniach? - vo svojej útulnej ambulancii pred monitorom počítača sa im nepriamo vysmieval, že by sa takto nemuseli namáhať, ak by dali svojim pacientom "exnúť" nad-dávky vitamínu D, ktorý vraj pacientom prakticky reštartuje imunitu, nehovoriac o dôležitosti skombinovať aj betaglukán s vitamínom C, inak by to nemuselo mať efekt.  Nevravím, má aj niekoľko rozumných  názorov k téme zdravej výživy a dietologického poradenstva, avšak,  o úskaliach v spojitosti s koronavírusom nevie prakticky nič, pretože namiesto toho, aby ako (vraj) lekár priložil ruku k dielu a pomáhal tam, kde sú ruky lekárov teraz najviac potrebné, sa zbabelo schoval pred počítač s nádejou, že ak sa zahrá na virtuálneho hrdinu národa vo forme poučiek o vitamínoch, tak zožne mimoriadny úspech. Žiaľ, aj ho zožal, ale v konečnom dôsledku môžu na to doplatiť tí najbezbrannejší. 

A kde boli fašisti na čele s p. Kotlebom, ktorý si ulievali z Bromhexinu a vodky, keď pacienti vo vážnom stave prosili o život?  Alebo si myslíme, že človek, ktorý sa celé roky hanlivo, urážlivo, rasisticky a posmešne vyjadroval na adresu každého, kto je čo len o stupienok tmavší od kapučína a potláčal základné práva a slobody ľudí vyjadreniami s nacistickými odkazmi....je človekom, ktorému záleží na zdraví a životoch cudzích ľudí? Jediné, na čom jemu a jeho kolegom  záleží sú politické body a fanklub. Takýchto ľudí chceme počúvať? 

Keď vyššie spomínam "patent na pravdu"...ani ja ho nemám. Nemá ho nik z nás. Ak ide o vakcínu, nemôžeme tvrdiť, že nás na 100% nezabije, ale ani to, že sa tak stane. Videla som však, čo dokáže koronavírus. Vzal mi niekoľko priateľov a známych. Ďalší sa pasujú s dlhodobými následkami. Videla som bezmocnosť a bolesť zdravotníkov v nemocnici, ktorí sa permanentne starajú o pacientov. My všetci máme možnosť hľadieť na to. Avšak, ako je už známe, to čo vidieť nechceme nevidíme a čo nechceme počuť, to nepočujeme. 

Nič nie je vzácnejšie, ako zdravie. Nič nie je viac, ako život. A je len v našich rukách, v rukách každého jedného z nás, či sa pandémie zbavíme, alebo nás bude tlačiť ešte veľmi dlho. 

Odporúčame

Blog
Keď sa z Veľkonočnej tradície stane generačná trauma

Keď sa z Veľkonočnej tradície stane generačná trauma

Na Veľkonočný pondelok je v našej krajine "milým" zvykom, že sa dievčatá a ženy pekne postavia a postoja, zatiaľ čo ich muži vyšibú korbáčmi a vyoblievajú vodou, aby vraj boli krásne a zdravé. A keďže sú ženy vedené k tomu, aby boli poslušné a hlavne, aby boli ticho a nesťažovali sa, bolo by neslušné neodvďačiť sa sladkosťou, alebo rovno pálenkou.

Denník Svet kresťanstva