Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. máj 2021

Choď a rob aj ty podobne!

Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť.
Choď a rob aj ty podobne!

Nedávno mi zavolal môj kamarát Marek z jednej rómskej komunity v malej dedinke na východe Slovenska, že čakajú dieťatko a či by sme im nevedeli pomôcť s detskými vecičkami. Oslovila som kamarátky, čo mali nedávno malé deti. Sami sme dali dokopy všetky detské vecičky, vrátane kočíka, čo ešte máme po našom najmladšom a pri najbližšej príležitosti som ich tomu kamarátovi odviezla na severovýchod Slovenska. Vnímala som to len ako jednu z mojich návštev v rómskej osade, kedy som aj niečo priniesla.

O Rómoch sa hovorí, že pri stretnutí okamžite nastavujú ruku, aby niečo dostali. Keď som vyložila veci z auta, môj kamarát nastavil ruku. Ale nie preto, aby niečo dostal, ale aby sa odvďačil. S dojatím a so slzami v očiach mi dával peniaze na benzín. Musela som sa dlho brániť, aby ich zobral späť. Myslel to úprimne. Odvtedy mi vždy pri našom stretnutí niečo dá. Raz ovčí syr, raz bryndzu, raz lesné plody… Vždy sa pýta dopredu, kedy prídem, aby sa mi odvďačil za ten jeden dar.

On je ten Samaritán, o ktorom Ježiš hovoril, že sa vrátil a poďakoval. Bol dojatý z toho, že som merala tú cestu, že mi stál za to. „Veď ja som len Róm a bývam tak ďaleko od cesty…“, ako o sebe hovorí a ako mnohí Rómovia o sebe pokorne hovoria, zmýšľajú…

Renáta Ocilková

 

Gréckokatolícka rómska misia: Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Odporúčame

Blog
Malá úvaha/Čo by pápež mohol povedať, keď príde na Slovensko?

Malá úvaha/Čo by pápež mohol povedať, keď príde na Slovensko?

Od návštevy prezidentky Čaputovej vo Vatikáne, ak nie aj dlhšie, sa diskutuje, či môžeme dúfať v ďalšiu návštevu Svätého Otca na Slovensku. Bol to, teraz už svätý, Ján Pavol II., ktorý k nám podnikol poslednú pápežskú cestu v roku 2003. Čo by mohla po takmer dvoch dekádach priniesť ďalšia návšteva hlavy Katolíckej cirkvi? Čo by pápež mohol Slovensku odkázať, či pripomenúť?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.